Diamantový fond

Autor: Martina Rúčková | 5.7.2013 o 14:30 | (upravené 9.9.2014 o 12:21) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  782x

Už od základnej školy vieme, že Rusko má obrovské zásoby nerastného bohatstva. A jedným z nerastov, ktorý sa v tejto krajine vyskytuje v hojnom množstve, je ten najtvrdší - diamant. Časť z toho množstva, čo sa vyťažilo a spracovalo, si môžete ísť pozrieť. Vojdete do Kremľa, utekáte k zadným dvierkam za Aružejnou palatou a po všetkých vstupných formalitách sa odrazu ocitáte na míle ďaleko od teplého letného dňa. Vchádzate do tmavej miestnosti, kde sú jediným zdrojom svetla vitríny, z ktorých sa to ale blyští jedna radosť.

Fond národného majetku môže mať mnoho podôb a je skutočne zaujímavé vidieť časť toho ruského. Práve ste vošli do Almázneho, alebo, pekne po slovensky - Diamantového fondu. Začínate pri krásnych rôzne sfarbených drahokamoch a polodrahomakoch. To je ešte celkom ľahké na rozdýchanie, ale hneď v druhej vitríne sa na vás škodoradostne vyškiera šesť kíl diamantov, ktoré vo svojej neopracovanej podobe pripomínajú oškreté sklenené guľôčky. Ak ste sa v tomto momente prestali čo i len pokúšať pochopiť, koľko bohatstva pred vami leží, pri ďalšej vitríne sa vám to zaručene podarí. Tam totiž nájdete najväčšie neopracované diamanty. S niektorými z nich sa ale príroda pohrala tak, že majú dokonalý osemstenný tvar. Ešte niekoľko desiatok briliantov veľkosti pätnásť karátov a viac a pokračujete v prehliadke k historickým šperkom cárov, cárovien, cárovičov a princezien.

Kolekcia žltého zlata s rôznymi drahými kameňmi sa opisuje ťažko, pohľad na toľké cárske šperky je opojný. Za zmienku ale stojí cárska koruna a žezlo, v ktorom sa nachádza diamant Orlov - 189-karátový diamant pochádzajúci z Indie, ktorý dal gróf Orlov cárovne Kataríne II., svojej milenke, k jej meninám namiesto kytice kvetov. Takíto gratulanti už asi vymreli... Nezabudlo sa ani na cárovičov - batoľatá, vo vitríne hneď vedľa si na zamatovom vankúšiku tróni hrkálka zo zlata, diamantov a slonoviny.

Mojou obľúbenou časťou prehliadky sú diela ruských majstrov šperkárov: prekrásne diamantové umelecké diela, ktoré sa vytvorili špeciálne pre výstavu s cieľom zvýšiť hodnotu diamantov (v kompozícii sú vždy drahšie ako samostatné) a ktoré nikto nikdy nenosil. Biele zlato nechá diamanty vyniknúť ešte viac ako žlté a preto sa celý šperk trbliece ako malé biele slniečko. Pani sprievodkyňa vám popisuje rôzne diadémy, náušnice, náhrdelníky a prstene s kameňmi, za ktoré by ste si mohli dovoliť postaviť dom. Komu sa to máli, záver prehliadky je venovaný obrovským zlatým nugetom. Toľko krásy a bohatstva na jednom mieste je fascinujúce, až mierne absurdné. Človek si len predstaví, že by mal čo i len jeden kus tej kolekcie nosiť a hneď na to ho zarazí, veď by potreboval ochranku. A povie si, dobre mi tak, tieto skvosty sú skutočne na míle vzdialené od reality...

A ak si, milí páni, myslíte, že to nie je nič pre Vás, mýlite sa. Vezmite svoje polovičky pozrieť si drahokamy a ak sa bojíte, že návšteva fondu spôsobí to, že sa budú dožadovať diamantov, veru ste na omyle. Cestou domov sme sa aj s manželom prechádzali popri niekoľkých klenotníctvach, pričom pri výklade Cartiera sa ma môj muž opýtal, či sa mi niečo vo výklade páči. Moja odpoveď: „Ts, také malé a také predražené? Nie!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?