Na mieste tragédie v Jaroslavli

Autor: Martina Rúčková | 6.9.2013 o 8:23 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  828x

Zajtra si pripomenieme druhé a veľmi smutné výročie leteckého nešťastia hokejového tímu KHL Lokomotív Jaroslavľ. Predpokladám, že televízie budú plné reportáží so zostrihmi venované spomienke na hokejové hviezdy. Ja by som si rada zaspomínala prostredníctvom krátkeho návratu do Jaroslavle, ktorú som navštívila v júni tohto roku. Viem, že zajtra sa moja myseľ na chvíľku opäť vráti na to miesto, kde je ticho, pokoj, iba čo občas zakváka kačka a vietor zašumí v korunách stromov.

Slováci v Rusku toto miesto poznajú a ak sú v Jaroslavli, prídu sa pozrieť. Havária sa odohrala len pár metrov od jaroslavľského letiska a miesto bolo pôvodne celé čierne - oheň a rozliate palivo spálili všetko navôkol. O dva roky neskôr vyzerá tichá záhradkárska oblasť tak ako predtým, s výnimkou veľkej vydláždenej plochy pamätníka. Nedávno som čítala, že pri jaroslavľskej Aréne 2000 zajtra oficiálne odkryjú pamätník v tvare tridsiatich siedmich hokejok, ktorý z jednej strany vyzerá ako padajúci vták a z druhej strany ako stúpajúce lietadlo. Ten určite uvidí mnoho ľudí. Miesto, kam si ľudia chodia uctievať zosnulých hokejistov za mestom, je však ukryté a vďaka tomu bráni davom rušiť jeho pokoj.

01Mena.JPG

02Mena.JPG

03Rieka.JPG

Ani taxikári samotní niekedy nevedia, kam majú ísť. S nami bol v tom čase našťastie kamarát, rodák z Považia, ktorý v Jaroslavli žije. V jednej chvíli taxík odbočil z hlavnej cesty na letisko a potom sme sa hodnú chvíľu tmolili po štrkovej ceste pomedzi drevené chalúpky. A keď som mala pocit, že sme určite zablúdili, na tom štrku sme zaparkovali a uprostred všadeprítomnej zelene, s výhľadom na rieku Volgu je sivá vydláždená plocha, ohraničená zábradlím a malou kaplnkou. 

04Kaplnka.JPG

05Kaplnka.JPG

06Kaplnka.JPG

Fanúšikovia zo všetkých končín sveta sem priniesli rôzne memorabílie, hokejky, šály, vždy sa tu nájdu čerstvé kvety. Miesto je pokojné a tiché, ruch cesty nepočuť. Nikto nič nevandalizuje a náš kamarát nám vravel, že je až zázrak, že žiaden z predmetov, vrátane malého modrého keramického srdiečka, ktoré sem poslala manželka nebohého Pavla Demitru, tu stále sú, žiaden zberač suvenírov sa na ne neulakomil.

07Strom.JPG

08Plocha.JPG

Na tomto mieste môžete v tichu rozjímať, spomenúť si na skvelé športové úspechy tímu i jednotlivých hokejistov. Nikto vás nebude rušiť, o pár metrov ďalej vidíte do záhradiek za domčekmi, kde miestni okopávajú svoje hriadky, akoby sa nič nebolo stalo. Pri spomienke na toto miesto si v duchu prajem jediné: aby podobné nešťastia, a s nimi aj podobné pamätníky, už nepribúdali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Škandály a prešľapy, ktoré stáli pri zrode fenoménu paparazzi

Ktoré škandály, príbehy a celebrity stáli pri začiatkoch bulvárnej fotografie?

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.


Už ste čítali?