reklama

Martina sprevádza po Petrohrade: Ermitáž – srdce mesta

Dnes sa pozrieme na tú najzásadnejšiu pamiatku, ktorú by ste nemali obísť počas svojej prvej návštevy Petrohradu – Ermitáž a jeho nádvorie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čakal niekto niečo iné ako prvý bod programu? Zimný palác Kataríny II., ktorý pre cárovnú postavil taliansky architekt Bartolomeo Rastrelli je dnes sídlom najznámejšieho ruského múzea výtvarného umenia, v ktorom nájdete prakticky všetko: egyptské múmie, antické grécke a rímske sochy, umenie Blízkeho východu, sakrálne umenie i európske a svetové umenie až do súčasnosť. Akurát tu nehľadajte najznámejších ruských umelcov, v tomto jedinom vás Ermitáž sklame, tí sa ukrývajú v útrobách Ruského múzea.

Palácové námestie

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zážitkom je už samotné nádvorie Zimného paláca, po rusky Dvorcovaja plošaď, v preklade Palácové námestie. Nájdete ho po pravej strane Nevského prospektu – tam, kde sa Nevský smerom k Veľkej Neve (a Zajačiemu či Vasilevskému ostrovu) končí, pokračujte po záhybe hlavného ťahu a po pravej strane uvidíte majestátne námestie. Ešte krajší vchod je cez dvojitý oblúk budovy Generálneho štábu. Po tom, ako prejdete rieku Mojku, odbočte z Nevského prospektu doprava na Veľkú morskú ulicu (Baľšaja Morskaja), choďte po nej a cieľ neprepasiete. Pohľad na stĺp Alexandra I. rámovaný mohutným dvojitým poloblúkom je jedným z mojich najobľúbenejších.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Námestiu dominuje obrovský Alexandrovský stĺp, ktorý dal postaviť cár Alexander I. na počesť víťazstva nad Francúzskom počas napoleonských vojen. Meria 47,5 metra a zaujímavé je, že na svojom mieste nie je ničím pripevnený, drží sa vlastnou váhou. Stĺp je z jedného obrovského kusu granitu, na jeho vrchu je anjel držiaci kríž, ktorého tvár sa až nápadne podobá cára Alexandra. Granit získali z Fínska a prepravili ho do Petrohradu plavidlom vyrobeným špeciálne na tento účel. V päťdesiatom druhom vraj súdruhovia dumali, že anjela nahradia sochou Stalina. Našťastie k tomu nikdy nedošlo.

Obrázok blogu

Počas leta Palácové námestie večer ožíva – zhromažďuje sa tu miestna mládež, hrá futbal, bicykluje sa, alebo len posedáva na zemi a počúva jeden z improvizovaných koncertov. Svetlo nikdy úplne nezmizne, čo v spojení s jasným osvetlením Zimného paláca dodáva tomuto miestu zvláštne čaro. Zrazu sú vaše kroky omnoho pomalšie a úsmev na tvári sa rozširuje. Cez deň tu zasa bez ohľadu na ročné obdobie stretnete muža a ženu prezlečených za Petra I. a Katarínu II. Môžete si s nimi spraviť fotografiu, alebo sa pokúsiť ich potajme odfotiť počas ich fajčiarskej pauzy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Múzeum Ermitáž v Zimnom paláci

Čo z Ermitáže poobdivovať na prvýkrát? Nuž, je to naozaj veľmi ťažká otázka, pretože Zimný palác je obrovský a zbierky a permanentné i dočasné výstavy majú veľa miesta. Ako teda vyriešiť tento problém? Všetko je len na vás a na množstve hodín, ktoré ste ochotní tomuto múzeu venovať. Ak trávite v Petrohrade niekoľko dní, návšteva trvajúca pol dňa vám postačí na to, aby ste navštívili všetky priestory múzea a každý exponát vzhliadli aspoň letmo. Otázka je, čo si budete z návštevy pamätať. Ak máte povedzme dve či tri hodiny, je dobré si naštudovať plán múzea a vybrať si tie miestnosti, ktoré by vás mohli najviac zaujímať. Turistický sprievodca Lonely Planet, ktorý pravidelne používame na našich cestách, napríklad uvádza výber miestností vrátane ich čísel. Z vlastnej skúsenosti vám viem povedať, že Ermitáž vás počas vašej prvej návštevy ohúri natoľko, že umenie bude pomaly to posledné, čo si budete schopní všímať medzi túlaním sa s mapou v ruke v bludisku siení a obdivovaním ich pompéznej výzdoby, nádherných parketových intarzií a obrovských váz z mramoru či malachitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Za egyptskými múmiami odbočte pred Jordánskym schodiskom doprava
Za egyptskými múmiami odbočte pred Jordánskym schodiskom doprava 
Bielozlaté Jordánske schodisko
Bielozlaté Jordánske schodisko 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Preto odporúčam nasledujúci postup: po tom, ako prejdete cez bezpečnostnú kontrolu, choďte rovno smerom k Jordánskemu schodisku. Ak chcete vidieť egyptské múmie, zabočte doprava, sú hneď v prvej miestnosti na konci dlhej chodby a následne sa vráťte späť. Vyjdite hore po Jordánskom schodisku. Na pravej strane je veľmi dobrý obchod so suvenírmi, malý, no so zaujímavým výberom: kúpila som si tu už gravírovaný grafin na vodku a litografiu Malevičovho Čierneho štvorca, ktorú som v jeho rodnej Tretiakovke v Moskve nedokázala splašiť. Vojdite dnu, zorientujte sa kde ste podľa prehľadnej mapy, ktorú dostanete pri vchode a všimnite si, že takzvané reprezentačné miestnosti sú vyznačené samostatnou farbou (tuším červenou). Sústredila by som sa na ne, nájdete tu ako zaujímavé umelecké diela tak pozoruhodnú výzdobu, ktorá rekonštruuje majestát cárskeho dvora. Patria medzi ne Sála Sv. Juraja – veľká trónna sieň, Malachitová sieň, Zlatá sieň a mnoho ďalších. Jednou z mojich najobľúbenejších je pracovňa a knižnica cára Mikuláša II. postavená v anglickom gotickom štýle sťaby z čias Tudorovcov. Na chvíľu sa zamyslíte, či ste ešte stále v Zimnom paláci.

Knižnica Mikuláša II.
Knižnica Mikuláša II. 
Jedna z miestností, kde si obrazy všimnete až na tretí pohľad
Jedna z miestností, kde si obrazy všimnete až na tretí pohľad 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrazáreň
Obrazáreň 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nenechajte si ujsť Pavilónovú sieň, v ktorej sa nachádza klietka a v nej povestný mechanický Zlatý páv. Dodnes je plne funkčný a v plnej paráde ho môžete vidieť každú stredu o siedmej hodine večer, kedy ukazuje mechanické majstrovstvo a precíznosť svojich zhotoviteľov.

Obrázok blogu

Ermitáž môžete navštíviť každý deň okrem pondelka od 10.30 do 18.00, v stredu až do 21.00. Lístky stoja 600 rubľov pre turistov, 400 rubľov pre občanov Ruskej federácie (ale skúste vypýtať lístky po rusky, nikdy neviete...). Ak sa chystáte Zimný palác navštíviť počas sezóny a cez víkend, odporúčam si kúpiť lístky vopred cez web stránku múzea, urýchli vám to vstup. Múzeum ponúka samostatné vstupy do Zlatej a Diamantovej komnaty – nečakajte rovnaký impozantný vzhľad ako reprezentatívne miestnosti, jedná sa o depozit rôznych zlatých, resp. diamantových šperkov a iných predmetov. Vstup do každej z nich stojí po 300 rubľov, počet lístkov je obmedzený, prehliadky sú povinne so sprievodcom a prevažne v ruskom jazyku. Nikdy som ich neabsolvovala, ale môj kamarát áno a neodporúča ich – najmä na prvú návštevu vám ukradnú čas, ktorý môžete stráviť lepšie, než podrobne študovať drobné exponáty. Zlatá miestnosť je pre fajnšmekrov, ktorých zaujímajú poklady Skýtov a Diamantová miestnosť má drobnú zbierku Romanovských šperkov a Faberge výrobkov. Medzi turistami je obľúbenejšia, ale poklady tu nenájdete - korunovačné klenoty Romanovcov a ich ďalšie najvzácnejšie šperky a drahé kamene nájdete v Diamantovom fonde moskovského Kremľa, zatiaľ čo Faberge má v Petrohrade samostatné múzeum s najväčšou zbierkov výrobkov tohto šperkárskeho domu a pozoruhodná zbierka ich vajec je aj v Aružejnej palate opäť v Moskvoskom Kremli.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu