reklama

Koloniálnym Mexikom: Malebný Michoacán

Cesta naprieč koloniálnym srdcom Spojených štátov mexických pokračovala smerom do Morelie, hlavného mesta štátu Michoacán. Okrem príjemného študentského mesta sme obšoférovali neďaleké jazero Patzcuáro so zaujímavými zastávkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po tom, ako sme zhliadli niekoľko rôznych mexických miest, sme si mysleli, že nás Morelia svojou vianočnou a novoročnou výzdobou už nemôže prekvapiť: hej, betlehem, nejaké biblické výjavy, v Querétare bola Noemova archa tak možno tu budú mať Mojžiša ako zostupuje z hory Sinaj s novou verziou tabuliek s desiatimi prikázaniami a vidí Izraelitov klaňať sa zlatému teľaťu... takže blahoželám, Morelia, prekvapila si nás. Recyklovaný Betlehem z gumy, plastov a plechoviek sme naozaj nečakali a vďaka netradičnému spracovaniu vyzeral celkom psychedelicky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

No to nebolo všetko, vo vedľajšom parku sa niekto naozaj vybláznil. Podotýkam, že sa jedná o verejné priestranstvo, ktoré navštevujú rodiny s deťmi. Pekelná scéna vo všetkých zmysloch oného prídavného mena.

Obrázok blogu

Toľko k miestnym špecifikám a teraz sa poďme pozrieť na trošku krajšie pohľady. Morelia leží na úpätí pohoria Sierra Madre Occidental a ako ostatné koloniálne mestá bola založená v 16. storočí a jej ulice narysované do typickej šachovnice miest Nového sveta. V úplnom strede starého mesta leží námestie Zocálo, okolo ktorého je roztrúsených niekoľko ďalších parkov, asi dvadsať kostolov a ďalšia dvadsiatka pozoruhodných budov. Z ničoho nič na vás vyskočí baroková fasáda či tajomné zákutie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dovolenka v Mexiku

Prežite nezabudnuteľnú dovolenku v Mexiku. Odlety z Viedne s parkovaním zadarmo.

Keď Moreliu v roku 1541 zakladali, dostala meno Valladolid po rovnomennom španielskom meste. Moreliou sa stala po osamostatnení Mexika a na počesť jednej z významných postáv boja o nezávislosť, Josém Maríovi Morelos y Pavón.

Obrázok blogu

Morelia ma veľmi príjemne prekvapila množstvom zelených plôch v rámci mesta a krásnou architektúrou jej Colegia de San Nicolás, ktorá je dnes súčasťou Universidad Michoacana. Do zeleného nádvoria sa dá len tak vojsť, vyjsť si hore na kolonádu a kochať sa tou krásou navôkol. A samozrejme nezabudnúť na typické fresky, ktoré sú namaľované na jednej zo stien.

Neďaleko univerzity je park, ktorý miestni volajú Ružová záhrada. Lavičky okolo kríkov divých ruží sú plné rovnako ako rady stolov a stoličiek pri okolitých kaviarňach. V podvečerných hodinách všetci študenti vychádzajú von, vypiť si, porozprávať sa, zabaviť sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Dominantou mesta je jeho katedrála s dvoma vežami týčiacimi sa do výšky 70 metrov, ktorá sa nachádza na Plaza de Las Armas. Stavali ju v rokoch 1640 až 1744. Pôvodné barokové reliéfy dnes nahradili neoklasické dekorácie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Morelia je veľmi príjemné mesto, no jej okolie je priam čarovné. Ako cieľ denného výletu sme si vybrali jazero Patzcuáro v oblasti Purépecha, na brehoch ktorého je roztrúsených hneď niekoľko dediniek. Rovnomenné mestečko má 55 tisíc obyvateľov, veľkú časť z toho sú pôvodní obyvatelia známi svojimi ručnými prácami. Okrem hlavného trhu - niekoľkých šiatrov zbúchaných dohromady v širšom úseku jednej z ulíc mesta, predávajú svoje výtvory v stánkoch v parku, ktorý je obrovskou zelenou predsieňou k miestnej katedrále. Z jedného zo starých koloniálnych domov je spravené mestské múzeum. V jednom z obchodov, kde predávajú ďalšie zaujímavé miestne výrobky, sme nakúpili pár pohárov z farbeného skla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Purépecha, názov oblasti, je zároveň pomenovaním miestneho obyvateľstva, ktoré sa kedysi volalo Tarasco. Miestni obyvatelia sa príliš nekamarátili s Aztékmi a pravidelne museli odrážať ich výbojné útoky. Preto vítali španielskych kolonizátorov s otvorenou náručou dúfajúc, že im uľahčia život. Bohužiaľ neuľahčili, naopak, španieli na nich poslali conquistadora Guzmána, ktorý bol známy svojou krutosťou. Vydržal šesť rokov, potom ho Španieli zatkli a uväznili pre jeho neľudské zaobchádzanie s pôvodným obyvateľstvom. Vystriedal ho biskup Vasco de Quiroga, ktorý sa o svoje ovečky staral osvietensky, podporoval vzdelanie, rozvoj poľnohospodárstva a každej dedine pomohol nájsť si to "svoje", čo budú vyrábať: jedna hudobné nástroje, ďalšia keramiku, iná masky - a do tej sa aj pôjdeme pozrieť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A tak sme sa previezli do Tocuára vzdialeného len desať kilometrov na západ od Patzcuára. Tocuáro je milá malá dedinka, ktorá bola v čase našej návštevy (okolo obeda) takmer kompletne vyľudnená, akurát čo sa občas prešlo po ceste nejaké z miestnych detí. To, že je známa maskami, by ste na prvý pohľad neodhalili, pretože domy majstrov nie su označené. A tak sa len treba niekoho spýtať na "mascáras" a ten vám už odporučí niektorého zo svojich zručných susedov.

Najprv sme dorazili k prvému majstrovi, u ktorého som si kúpila dve malé masky, skôr suveníry. Až na ďalší pokus sme sa dopracovali k dielni Felipeho Hortu, ktorý nám ukázal svoje aktuálne masky na predaj a zároveň nás previedol malým múzeom, ktoré má vo svojej garáži. To pozostáva z masiek z rôznych kútov sveta, ktoré si vymenil s majstrami za svoje výtvory. Poukazoval nám rôzne a my sme si vybrali jednu, ktorá nás nielen oslovila, no zároveň nepredstavovala problém s prenosom (keďže sme cestovali len s príručnou batožinou).

Obrázok blogu
Obrázok blogu

A tu nám Felipeho syn na záhrade ich domu ukazuje, s akým kostýmom sa táto obradná maska nosí:

Obrázok blogu

A pred návratom do Morelie sme sa ešte zastavili v Tzintzuntzane, malom mestečku známom vďaka archeologickému nálezisku. Päť rotundových chrámov (yácatas) zrekonštruovali tak, aby aspoň trochu naznačovali, akí mocní boli Tarascovia kedysi. Ruiny sú na briežku, z ktorého sa samotné mesto pred vami rozprestiera v celej svojej kráse.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tieto miesta však nevyčerpávajú zoznam toho, čo je v Michoacáne zaujímavé! Nabudúce sa pozrieme na miesto, kam sa každoročne vracajú motýle monarchovia, ktoré majú veľmi nezvyčajnú migračnú trasu a pocestujeme si až k Pueble, čím sa náš okruh koloniálnym Mexikom začne pomaličky uzatvárať.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu