Na návšteve u Tatárov

Autor: Martina Rúčková | 2.7.2013 o 16:10 | (upravené 9.9.2014 o 12:20) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  1180x

Prvý máj som tohto roku strávila v hlavnom meste Tatarstanu, kde by ste prvomájový pokoj i napriek štátnemu sviatku hľadali len ťažko. Vraví sa, že keď osprchujete Rusa, objavíte Tatára a po zamyslení si uvedomíte, že ruský temperament môže mať pôvod práve tu. Nech je to ako chce, na toto ôsme najväčšie mesto Ruska sa upriamuje čoraz viac pozornosti, pripravuje sa projekt rýchlovlaku na trase Moskva - Kazaň a už o pár dní mesto oficiálne odštartuje dvadsiatu siedmu letnú univerziádu a v roku 2018 aj majstrovstvá sveta vo futbale. Čo vám môže Kazaň ponúknuť?

Od železničnej stanice bude mesto pôsobiť trochu rozpačito vďaka ruchu i mierne ošarpaným budovám, no o pár sto metrov ďalej sa vám začnú odhaľovať veže a po výstupe do hradného kopca uvidíte krásne biele múry kazanského Kremľa, ktorý je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Postaviť ho dal cár Ivan IV. Hrozný na mieste paláca kazanských chánov. Práve táto skutočnosť prispela k vytvoreniu povery o najznámejšej stavbe vnútri kremľa - Šikmej veže Söyembikä. Povráva sa, že Söyembikä bola poslednou chánskou kráľovnou a Ivan IV. Hrozný jej poslal ponuku na sobáš. Ona si dala podmienku, že si ho vezme ak jej za sedem dní postaví vežu. Mala to byť nesplniteľná úloha, cárovi Ivanovi sa to však podarilo a chánsku kráľovnú si zobral. Svadba sa odohrala v Kazani, no čoskoro si ju mal odviezť k sebe do Moskvy. Počas svadobnej hostiny Söyembikä vstala od stola a vybrala sa do veže so slovami, že si chce ešte raz pozrieť svoje rodné mesto. Hľadiac na toľkú krásu si uvedomila, že Kazaň nebude môcť nikdy s pokojným srdcom opustiť a tak skočila z veže, aby naposledy vydýchla práve v meste, ktoré tak milovala. Legenda je to romantická, vek veže sa však tradične datuje o pár storočí neskôr, i keď ani medzi historikmi nie je zhoda, kedy vlastne bola postavená. Nech je ako chce, vďaka nahnutiu o 194 centimetrov a zaujímavej architektúre je neprehliadnuteľná.

Ďalšou jedinečnou stavbou je Mešita Kul Šarif, zrekonštruovaná pri príležitosti tisícročnice Kazane. Biela stavba s modrými strechami kupol a minaretov svieti už zďaleka. Vojdite, pokochajte as pohľadom na mramorom vyloženú vstupnú sálu s modelom mešity a ak sa chcete o islame naučiť niečo nové, múzeum v suteréne mešity je na to ako stvorené. Alebo len vystúpte po bočných schodoch a z balkónika sa pokochajte sa pohľadom na hlavnú časť určenú na modlitbu. Od mešity potom stačí prejsť len pár desiatok metrov a budete stáť pre zmenu pred Katedrálou zvestovania. Spoločná prítomnosť moslimských a kresťanských stavieb Kazani neprekáža, naopak, podtrhuje snúbenie kultúr. Katedrála sa na vás bude usmievať svojimi typickými cibuľkovitými vežičkami. Okrem nej nájdete v Kremli mnoho múzeí a galérií, stačí si vybrať oblasť záujmu.

Z Kremľa vedie dole k rieke pekná prechádzka, počas ktorej sa vám odkryje celá panoráma mesta, vrátane rôznych netradičných stavieb - miestneho cirkusu v tvare lietajúceho taniera otvoreného v roku 1965 či budovy obchodného centra a reštaurácie v tvare pyramídy. Pokračujte ďalej po hlavnej pešej zóne, ulici Baumana kde sa môžete pridať k prechádzajúcim sa mladým ľuďom alebo si sadnúť do niektorej z miestnych kaviarničiek či šašlikární. Mesto má metro ktoré postupne stavia a plánuje rozšíriť, no počas dňa, ktorý sme v Kazani strávili, sme nepotrebovali použiť ani len autobus nakoľko všetky pamiatky sú v relatívnej blízkosti od seba i od železničnej stanice.

Kazaň má mladé obyvateľstvo a keď k tomu pridáte fakt, že je to univerzitné mesto s počtom študentov prevyšujúcim 140 000, nebudete sa čudovať, že všade navôkol je vidieť toľko mladých ľudí. Panovala tu zaujímavá atmosféra - na jednej strane sa všade pokojne prechádzali ľudia tešiaci sa z voľného dňa, na strane druhej sa napriek sviatku práce mnoho budov a ciest rekonštruovalo. Opravy na poslednú chvíľu sú pochopiteľné, do univerziády musí byť všetko tip-top, asi im však trochu horelo pod zadkom. Nech je ako chce, ako mesto na mňa Kazaň pôsobila veľmi príjemne a rada ju v rámci ďalších ciest navštívim opäť aby som si pozrela všetky miesta, ktoré som na prvýkrát nestihla, okrem iného krásne mramorom vyložené zastávky metra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?