Parkovacia politika Bratislavy? Príďte sa pozrieť do Moskvy!

Autor: Martina Rúčková | 16.7.2013 o 8:45 | (upravené 26.7.2013 o 8:36) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  2150x

Ja viem, ja viem, Bratislavu a Moskvu nemôžeme len tak porovnávať z viacerých dôvodov: počet obyvateľov, počet áut, počet cezpoľných dochádzajúcich každý deň do práce, systém mestskej hromadnej dopravy. Čítajúc však o pripravovanej parkovacej politike nášho hlavného mesta, alebo stolice, ako by povedali Rusi (pri všetkej úcte, tiež tu mám trvalý pobyt), mi nedá neporozprávať vám, ako sa parkuje v Moskve. Čítajte a hneď si vydýchnete a poviete si, milá naša Bratislava!

Kvetináče proti parkovaniu na chodníku pri Slovenskom domeKvetináče proti parkovaniu na chodníku pri Slovenskom dome

Nuž aké máte teda ako Moskvič s autom parkovacie možnosti? Rozmanité. V tom najlepšom prípade máte jednoducho voľné parkovacie miesto tam, kde potrebujete zaparkovať. Užívate si tento utopistický pocit, prihodí sa vám málokedy. To najlepšie, čo sa vám môže stať, je poznať sa priamo s Putinom alebo niekym jemu veľmi blízkym. To vás oprávňuje parkovať kde len chcete - najlepšie priamo v križovatke, pred zákazom zastavenia či na prechode pre chodcov. Čím drzejšie zaparkujete, tým sa vás viac budú policajti báť čo i len osloviť, vediac, že ste veľké zviera. Super je tiež ak ste bohatý ruský „New Rich", máte vlastné auto aj šoféra. Garáží aj áut máte niekoľko a vodič vás vyhodí kde len chcete. Sám si auto niekde odstaví a čaká a ak je potrebné, preparkuje. Všetci sú spokojní. Celkom fajn situáciou bude, ak pôjdete do reštaurácie, obchodného centra, fitcentra, kancelárie, ktoré majú vlastné parkovacie miesta. Veď vy to aj tak zaplatíte na tých drahých tovaroch a službách!

Dobre, poďme na scenár, kedy viete zaparkovať, ale nestretne sa to s radosťou zo strany okoloidúcich. To sú napríklad parkovacie miesta na chodníkoch, kedy sa široký chodník zaberie na toľko, aby auto mohlo diagonálne zaparkovať tak, že stojí na chodníku celou svojou dĺžkou. Vy zaparkujete, ak na mieste kde je možné takto parkovať, skvelé, ak nie, možno vám auto odtiahnu alebo dajú pokutu, ale aspoň budete mať nejaké to vzrušenie vo svojom každodennom živote. Vo väčšine prípadov vám to ale prejde, veď ich problém, že si ten chodník nezabezpečili. Akurát čo na vás budú v duchu nadávať všetci chodci, ktorí sa teraz musia predierať cez pomaly idúce dvojice. A ako vyzerá to zabezpečenie? Svokor sa smial, že keď tu mal návštevu z Nemecka, čudovali sa, načo sú na chodníkoch obrovské kamenné gule či kocky. On im vysvetlil, že na to, aby tam neparkovali autá. Nemecká návšteva sa s prekvapením opýtala, prečo tam potom neosadia značku zákaz státia, čo bolo doprevádzané svokrovým dobrmyseľným smiechom. Tá by tu nikoho nezastavila. Na druhej strane boli tieto gule minimálne v našej štvrti nahradené efektnými ružovými kvetináčmi, ktoré sa pravidelne pretierajú psychedelickým odtieňom cukríkovej ružovej, ktorú všadeprítomný prach už o pár týždňov zmení na nenápadnú bordovú.

Ak vám zahatali chodník, ešte stále sa nič nedeje, pokojne si môžete zaparkovať na ceste pri chodníku. Hoc aj z oboch strán. Vôbec nevadí, že tým zúžite už aj tak ťažko namáhanú dopravnú tepnu, vždy treba veriť v ruskú schopnosť vytvoriť na dvojprúdovke aj štyri rady áut... V prípade širšej cesty sa pokojne môže stať, že vedľa vášho pozdĺžne zaparkovaného auta bude zaparkované ďalšie a ďalšie auto, až sa vytvorí ďalší rad, niekedy aj dva. To sa potom rieši zastrčením vizitky majiteľa auta za sklo a ak ste nešťastník v prvom rade, obvoláte si všetky okolité autá, ktorých asistenciu potrebujete na to, aby ste vyparkovali. Počula som ale, že ďalší krásny ruský prístup sa používa už aj na Slovensku: auto sa nechá zaparkované na neutráli s nezatiahnutou ručnou brzdou aby ho bolo možné v prípade potreby odtlačiť. A čo vás čaká, ak vám napriek vašim úspešným parkovacím manévrom auto odtiahnu? Celkom veľké dobrodružstvo, pretože sa najprv musíte dopraviť na miesto kde odťahovky autá odkladajú, bavíme sa o úplnom okraji Moskvy, následne zaplatíte nemalú sumu, aby ste si mohli svoje auto odviezť domov v čase dopravnej špičky, viď článok o dopravných zápchach v Moskve. Stručne povedané, máte program na celý deň.

Ale aby som Moskve nekrivdila, mesto si tieto problémy uvedomuje. Magistrát začal pracovať na vytváraní spoplatnených parkovacích miest a poňal to príjemne interaktívne - cez aplikáciu na mobile si viete pozrieť voľné parkovacie miesta, cez SMS či elektronickú peňaženku ich zaplatíte a parkujete. Hodina parkovania vás vyjde na 50 rubľov, čo je v prepočte na eurá asi 1,20. Cieľom tohto projektu je najmä v centre okolo Buľvarnoeho kaľca znížiť čas parkovania a tým zlepšiť priechodnosť ulíc v meste. Postupne sa vytvárajú nové parkovacie miesta a časom uvidíme, aký osoh táto iniciatíva prinesie. V každom prípade nám to krásne ilustruje čo sa stane mestu, ktoré dlhodobo zanedbáva otázku parkovania. Bratislava na tom zatiaľ nie je až tak zle a je fajn, že problém parkovania už rieši. Nášmu hlavnému mestu držím palce, aby to tak zvládlo k čo najväčšej spokojnosti všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?