Tintern a Fountain, ruiny slávnych opátstiev

Autor: Martina Rúčková | 30.7.2013 o 8:45 | (upravené 30.7.2013 o 8:56) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  751x

Videli ste už niekedy zábery polozrúcanej stredovekej stavby, kde kamennú podlahu už dávno nahradil zelený trávnik a strechou jej je nebo samotné? Chcete vedieť, aká v nej panuje atmosféra a či je to naozaj tak pokojné miesto ako na tých krásnych obrázkoch? Poďte sa so mnou pozrieť na dva takéto klenoty: jeden sa nachádza vo Walese a jeden v North Yorkshire.

Tintern Abbey

Tinternské opátstvo, alebo v miestnej welštine Abaty Tyndyrn bolo založené v roku 1131. To, čo z neho ostalo, si dnes môžete pozrieť, ak navštívite malú dedinku Tintern ležiacu v grófstve Monmouthshire na juhozápade Veľkej Británie. Cesta k nej vedie cez nekonečné lesy až na miesto, kde je odrazu každému akosi ťažšie rozuimieť, vďaka welšskému dialektu, ktorý preniká aj do každodennej angličtiny. Pravú stredovekú atmosféru trochu pokazí obchod s darčekmi a suvenírmi, cez ktorý musíte najprv prejsť, aby ste sa dostali ku komplexu. O štyri libry a päťdesiat pencí ľahší sa však už konečne môžete naplno ponoriť do atmosféry dávnych čias.

12052010209.jpg

12052010216.jpg

 Opátstvo založil Walter de Clare pre mníchov cisterciánov z Bloiskej diecézy vo Franzúsku. Cisterciáni sa riadili rehoľou svätého Benedikta. Kláštoru sa darilo, podporovali ho viacerí mecenáši a aj s ich pomocou boli postavené jeho hlavné budovy, vrátane kostola. Zlom nastal v roku 1348 po tom, čo sa krajinou prehnala morová epidémia. Opátstvo malo odrazu veľký problém v nábore novicov, čo sa odrazilo aj v tom, že veľkú časť jeho pozemkov, ktoré predtým obrábali mnísi, postupne začalo prenajímať roľníkom. Jeho zánik nastal vďaka vlne likvidácie kláštorov kráľa Henricha VIII. a história Tinternského opátstva sa oficiálne skončila v roku 1536, kedy opát Wyche odovzdal kláštor do rúk kráľa. To, čo malo akú-takú hodnotu sa uložilo do kráľovskej pokladnice a keď sa postŕhala strecha a povybíjali okná, budovy začali chátrať, zvetrávať a obrastať machom. O štyristo rokov neskôr sa stali vyhľadávanou turistickou atrakciou. 

12052010217.jpg

12052010229.jpg

Napriek daždivému dňu sa tesne pred našou návštevou obloha nad Tinternom rozjasnila. Čas je jeden z mála luxusov, ktorý študent má a tak sme sa vedeli vybrať do Tinternu v pracovný deň, čím sme sa vyhli veľkým skupinám turistov. S impozantnými múrmi opátstva sme tak boli takmer osamote, čo sme patrične využili. Najprv sme sa prešli všetkými dostupnými časťami ruín, hľadajúc pozostatky kamenných dekorácií či osamelú sochy Madony s dieťaťom pohodenú v kúte. A keď sme všetko dostatočne preskúmali, vďaka osadenej drevenej lavičke sme si mohli posedieť uprostred veľkých kamených stien a žmúriac oči pred silným slnkom sme si užívali tú zvláštnu atmosféru. Stredoveký pocit vám občas pokazí okoloidúce auto, no s tým už v dnešnej dobe človek nič nenarobí. Ruiny opátstva sú úžasne fotogenické a môžem vám zaručiť, že sú to jedny z tých fotiek, ktoré budete známym veľmi radi ukazovať. Samotná dedinka toho už mnoho neponúka, odporúčam jeden teplý čaj pred cestou a môžete sa vydať buď smerom do Bristolu, alebo hlbšie do Walesu, ktorý ešte ukrýva rôzne poklady. A aby som nezabudla, odfoťte si opátstvo aj väčšej diaľky od opačného brehu rieky Wye! 

12052010232.jpg

 

Fountains Abbey

Ruiny najväčšieho a najzachovalejšieho cisterciánskeho kláštora v Anglicku nájdete asi štyridsať kilometrov na sever od Leedsu. Oficiálne patrí pod komplex Studley Royal Park, ktorý je zároveň zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Celý komplex má rozlohu asi 320 hektárov a okrem Fountainského opátstva v ňom nájdete mnoho ďalších zaujímavých stavieb, nehovoriac o krásnych anglických parkoch. 

DSC05365.JPG

 Opátstvo založili v roku 1132 trinásti benediktínski mnísi, ktorí na pôde darovanej arcibiskupom z Yorku vytvorili najväčí, najbohatší a najvplyvnejší cisterciánsky kláštor v Británii. Pozemky, ktoré dostali, boli pôvodne nehostinné a neobývateľné, plné tŕnia. Mníchom sa postupne začalo dariť aj vďaka štedrým milodarom za ich modlitby, ktoré im pomohli pri rozvoji ďalších zárobkových činností. Kláštor mal veľa bratov "laikov", ktorí  pracovali ako murári, šusteri, garbiari, kováči či pekári. Prevažná časť príjmov kláštora pochádzala z chovu oviec. Napriek problémom ako nákaza oviec, nájazdy Škótov a, podobne ako v prípade Tinternu, mor, sa opátsto držalo. Smrteľnú ranu aj jemu zasadil kráľ Henrich VIII. a po zrušení sa kláštor začal rozpadať. 

DSC05367.JPG

DSC05380.JPG

 Neuveríte, ale mníchov tam nájdete aj dnes. Organizujú sa tu totiž školské výlety a školopovinné deti sa na jeden deň menia na malých cisterciánov a vedení turistickým sprievodcom tiež v bielom habite s kapucňou sa prechádzajú po ruinách. Je to veľmi milý nápad a tieto skupiny „mníchov" vdychujú ruinám ich život spred stáročí. Bežných turistov je aj tu málo a vďaka obrovskému parkovému komplexu sú tak roztrúsení, že vaše tiché rozjímanie nebude nikto rušiť. Mne osobne sa najviac páčila zásobáreň, ktorá si ako jediná zachovala svoju kamennú klenbu stropu a vytvára pôsobivý uzavretý priestor. Len sa nezľaknite jeho obvyvateľov - bývajú tu netopiere...

DSC05396.JPG

DSC05404.JPG

DSC05418.JPG

Ani Tintern ani Fountains Abbey nie sú prvou voľbou turistu v Anglicku a to najmä preto, že ani jedno z týchto opátstiev sa nenachádza vo veľkom meste, ktoré je cieľom väčšiny turistov. Ak však plánujete okružnú cestu po Anglicku, aspoň jedno toto čarovné miesto si určite pridajte do itinerára. Prípadne skúste objaviť ďalšie podobné ruiny, nájdete ich tu dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?