Víkend v Českom Krumlove nemusí znamenať len Krumlov a Hlubokú

Autor: Martina Rúčková | 6.8.2013 o 16:36 | (upravené 6.8.2013 o 17:05) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  4526x

Český Krumlov - obľúbená turistická destinácia Čechov, Slovákov ale aj zahraničných návštevníkov. Tradičný víkend v Českom Krumlove v sebe zahŕňa prehliadku Štátneho hradu a zámku Český Krmulov s prípadným výletom do Hlubokej nad Vltavou na prehliadku zámku, ktorý by sa architektonicky hodil skôr do Anglicka než Česka. Ale ak máte poruke auto a chuť spoznať aj iné zaujímavé miesta a pamiatky namiesto ponevierania sa po Krumlove, ktorý je síce krásny, no zároveň ponúka až príliš veľa pascí na turistov, čítajte ďalej.

Predpokladajme, že je sobota popoludní a vy máte za sebou exkurziu po zámku v Hlubokej. Môžete sa pokojne vrátiť do Krumlova a užiť si neskoré popoludnie a večer. A čo tak skúsiť zachádzku? Len desať kilometrov naviac prejdete, ak sa rozhodnete navštíviť malú dedinku Holašovice. Bude vás to síce stáť trochu nervov, pretože obchádzka vedie najmä cestami tretej triedy pánu bohu za chrbtom, ale oplatí sa. Keď si prejdete cestu uprostred človekom takmer nepoznačenej krajiny a miniete pár riedko rozložených usadlostí, ocitnete sa v inom svete.

Holasovice1.JPG

Holasovice2.JPG

V roku 1998 bola dedina zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vďaka jej jedinečnému, takmer úplne zachovanému systému obytných domov a sýpiek. Priečelia domov sú vyzdobené v štýle takzvaného sedliackeho baroka a výzdoba všetkých budov v dedine ostala jednotná, čo je na dnešnú dobu nezvyčajné. Turistov sme v nej v čase našej návštevy zažili minimum, o to príjemnejšia bola prechádzka tichučkou dedinkou. Musím povedať, že Holašovice samotné v čase našej návštevy veľmi nevedeli, čo s turistami, pretože keď sme prišli do miestneho informačného centra, aby sme sa popýtali kam ísť, čo pozrieť, prípadne niečo o histórii dediny, teta nám povedala že máme ísť hlavnou a naspäť po druhej strane a tam a tam sú krčmy. Možno sa ale situácia od času našej návštevy zmenila...

Holasovice3.JPG

Holasovice4.JPG

A ak by ste mali chuť na netradičné stavby totálne mimo svoju typickú geografickú polohu, Holašovice majú aj svoj vlastný kamenný kruh. Postavili ho miestni nadšenci na svojom pozemku a veria, že má psychotronické vlastnosti. Na poli za chutnučkou dedinkou pôsobí trochu absurdne...

Z Holašovíc sa môžete vrátiť späť do Českého Krumlova a užiť si pokojný večer v meste. A čo nedeľa? Zvyčajne býva vyhradená na návrat domov. Ak bývate na západnom Slovensku, respektíve máte na cestovanie celý deň, odporúčam vám dve zastávky, ktoré máte v podstate po ceste, ak neplánujete ísť skratkou cez Rakúsko. Tou prvou je mesto Telč s pamiatkovou rezerváciou naprieč celým jeho starým mestom. Mesto bolo vybudované ešte v stredoveku ako typický príklad usadlosti pri zámku, pôvodne z dreva a neskôr sa budovy prestavali s použitím kameňa. Námestie predstavuje nádherne zachovanú renesančnú architektúru s výraznými fasádami budov. Kraľuje mu renesančný zámok, ktorý stále ukrýva aj pozostatky pôvodného hradu postaveného v gotickom slohu. Telč tiež slúži ako krásny príklad toho, že novodobá zástavba mesta sa dá zvládnuť aj bez panelákov, ktoré by poškodili charakteristickú panorámu mesta popri vodných nádržiach.

Telc1.JPG

Telc2.JPG

Telc3.JPG

Určite si nájdite čas na prehliadku samotného zámku, je čarovný. Pôvodná architektúra s talianskymi vplyvmi je veľmi dobre zachovaná, najväčšou atrakciou je Zlatá sála. Zaujímavosťou je, že zámok sa nikdy nepredal, vždy sa iba dedil z pokolenia na pokolenie. Zdenek Troška zámok využil ako miesto pre natáčanie svojho filmu "Z pekla štěstí".

Telc4.JPG

Telc5.JPG

Telc6.JPG

Rýchlo do auta, no dlho sa v ňom neohrejete. Asi 35 kilometrov za Telčom sa nachádza naša ďalšia zastávka, mesto Třebíč. Prejdite po moste cez rieku Jihlavu a ocitnete sa v krásne zachovanej historickej židovskej štvrti. Dodnes si zachovala svoj typický ráz a prežila aj asanačný plán z roku 1975. Nachádza sa na kopcovitom teréne, prejdete sa po nej cez úzke strmé uličky vydláždene mačacími hlavami. Všetko je pekne označené, nechýba interaktívna mapa štvrte. A keď si to cez ňu vyšliapete až úplne hore, odmení vás krásnym pohľadom na panorámu mesta. Na tomto mieste si môžete vybrať, či sa rozhodnete v prechádzke pokračovať k Bazilike sv. Prokopa, alebo k židovskému cintorínu, prípadne môžete navštíviť obe pamiatky.

Trebic1.JPG

Trebic2.JPG

Trebic3.JPG

Trebic4.JPG

Trebic5.JPG

My sme sa rozhodli pre židovský cintorín, ktorý je druhým najväčšim židovským cintorínom v Českej republike a jedným z najlepšie zachovaných v Európe. Vojdete doň popri obradnej sieni a ocitnete sa na pokojnom mieste, kde náhrobné kamene stoja na zelenom koberci uprostred starých stromov. Napriek kráse tohto miesta, ktoré si našlo svoju harmóniu s prírodou sme sa neubránili smútku, keď sme videli na mnohých náhrobných kameňoch iba rok úmrtia datovaný počas druhej svetovej vojny...

Trebic6.JPG

Trebic7.JPG

A teraz už môžete pokojne nasadnúť do auta a odviezť sa domov s myšlienkou, že aj nedeľu ste využili naplno!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?