Na skok do Brna za perlou funkcionalizmu - Vilou Tugendhat

Autor: Martina Rúčková | 9.8.2013 o 9:37 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  1235x

V Brne je mnoho zaujímavých miest, kam zavítať, stačí si vybrať. Nám však stačil jeden deň, ktorý sme venovali prehliadke vlani otvorenej Vily Tugendhat. Výnimočná pamiatka postavená koncom dvadsiatych rokov minulého storočia pôsobí na Černopolnej ulici ako päsť na oko. Všade okolo vidíte vyčačkané vilky a odrazu stojíte pred bielou budovou s jednoduchými líniami, ktorá vyzerá ako keby bola postavená len nedávno. Chcete sa pozrieť dnu a dozvedieť sa niečo nové o jej histórii? Tak poďte so mnou na jej virtuálnu exkurziu.

IMG_8082.JPG

IMG_8098.JPG

Z ulice vila nepôsobí nijak majestátne. Vidíte jedno biele nadzemné podlažie a garáž. Na prvý pohľad by ju laik podľa štýlu, v akom bola postavená, odhadol ako relatívne novú stavbu, no nemôže sa viac mýliť. Architekt Ludwig Mies van der Rohe vypracoval jej architektonický návrh v roku 1928 a už v roku 1930 sa manželia Greta a Fritz Tugendhatovci mohli do svojho nového domova nasťahovať. Vilu zaplatil Gretin otec a za jej cenu si mladomanželia mohli dovoliť dvadsať viliek aké by ste mohli nájsť v jej okolí. Lenže Greta a Fritz nechceli vyčačkanú veľkú vilku, prednosť dali moderným trendom v architektúre a netradičným materiálom. Vraj nenávideli secesiu, ktorá v tej dobe v Brne letela. A práve tak vznikol tento kus umenia.

IMG_8108.JPG

Ďalšia história budovy už taká veselá nie je, v roku 1938 museli manželia Tugendhatovci vilu z dôvodu perzekúcie Židov opustiť a emigrovať do Švajčiarska. Vila sa už nikdy nepoužila na svoj pôvodný účel, teda na bývanie. O rok neskôr ju skonfiškovalo Gestapo, ktoré ju používalo ako administratívne a ubytovacie priestory. Už v tom čase sa prerábala a bohužiaľ aj vykrádala. Nepomohli jej ani boje počas druhej svetovej vojny a Rusi údajne veľkú obývaciu izbu používali ako stajňu pre kone. Československo v nej písalo posledné stránky svojej histórie v roku 1992, keď sa tu stretli Klaus s Mečiarom, aby si Československo "podelili". Veľká rekonštrukcia a reštaurácia vily začala v roku 2010 a údajne stála 150 miliónov českých korún. Verejnosti ju sprístupnili v marci 2012. Tretí marcový víkend som si ju bola s manželom pozrieť.

IMG_8112.JPG

IMG_8114.JPG

Ak by ste chceli do Brna s cieľom prehliadky vily zavítať aj vy, odporúčam vám zarezervovať si lístok na prehliadku vopred. Neviem ako je to teraz, ale ešte vlani bývali najmä víkendové exkurzie vypredané dva či tri mesiace vopred. Je to spôsobené obmedzeným počtom prehliadkovej skupiny vzhľadom na veľkosť priestorov. Tugendhat si môžete pozrieť v dvoch okruhoch: štandardnom a rozšírenom technickom, ktorý vás zavedie do jej zázemia.

IMG_8119.JPG

Obytné miestnosti na treťom nadzemnom podlaží, kde prehliadka začína, sú prekvapujúco skromne vybavené a jednoduché. Na zemi však nájdete linoleum a všetok nábytok pôsobí mimoriadne moderne. Greta a Fritz mali oddelené spálne a mimoriadne ironicky pôsobí podobizeň svokra práve vo Fritzovej izbe - asi aby mal vždy na pamäti, kto túto parádu zaplatil. Už tu však nájdete typické dizajnové stoličky a po tom, čo sa s nimi zoznámite, sa budete čudovať, kde všade ich nájdete. Väčšinou sú to ale nelicencované kópie, pretože jediná firma, ktorá vyrába stoličky Barcelona, Brno a Tugendhat legálne na základe licencie, za ne pýta 6000 eur za kus. To, že sa mnohokrát objavili aj na filmovom plátne len svedčí o ich nadčasovosti.

IMG_8120.JPG

Zelené stoličky Barcelona a biele stoličky Tugendhat

IMG_8122.JPG

A potom prechádzate na druhé nadzemné podlažie, ktoré je jedným obrovským otvoreným priestorom, ktorý bolo ale možné predeliť závesmi. Filozofiou za týmto netradičným riešením bolo voľné plynutie priestoru bez zbytočných predelov. Nádherná ónyxová stena je dominantou a paralelne s ňou sú dve obrovské sklá prednej steny, ktoré sa dokážu úplne zasunúť do podlažia pod nimi, čím sa z obývacej miestnosti stane terasa. V jedálenskej časti sa nachádza onen okrúhly stôl na ktorom sa delio Československo a podľa potreby sa jeho časti pridajú alebo odoberú.

IMG_8124.JPG

IMG_8126.JPG

Pergamenom potiahnuté stoličky  Brno

IMG_8136.JPG

Pokračuje sa už technickým okruhom a to do kuchyne, klimatizačných priestorov, kotolne a sušiarne. Sú to zaujímavé priestory a vidieť to, ako sa napríklad s klimatizačnou technikou vysporiadali pred takmer storočím, je fascinujúce. V priestoroch prvého nadzemného podlažia je tiež malá výstava venovaná histórii vily a stoličky Brno a Tugendhat, na ktoré si môžete aj sadnúť. Tie ostatné vo vile sú totiž exponáty. Bohužiaľ niektorí...

IMG_8162.JPG

Na túto stoličku Brno si sadnúť môžete

IMG_8165.JPG

...a tu sa dostávame k drobným negatívam celej prehliadky, na ktoré je dobré vopred sa pripraviť, aby ste neodchádzali sklamaní. V prvom rade si myslím, že na taký intímny priestor je prehliadková skupina asi dvadsiatich ľudí priveľa. Cez niektoré priestory sa pretáčate jeden cez druhého aby ste všetko mohli vidieť. Hneď pri vchode, napriek upozorneniu si niektorí "uvedomelí" turisti okamžite sadli na jednu zo stoličiek v hale, veď načo by sedeli. Nevadí, že je to drahý zreštaurovaný unikát. Jednoducho, mnoho z návštevníkov vidí Vilu Tugendhat skôr ako kuriozitu, než ako klenot svetovej architektúry, ktorý dodnes uchvacuje svojou nadčasovosťou. Moja rada? Nenechajte si nimi pokaziť zážitok!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?