Pannonhalma poteší milovníkov sakrálneho umenia aj dobrého vína

Autor: Martina Rúčková | 16.8.2013 o 8:45 | Karma článku: 7,67 | Prečítané:  1188x

Tento týždeň sa zoznamujeme s Maďarskom. A opäť mi nedá prispieť svojou troškou do mlyna, najmä pre tých, ktorí by si radi urobili rýchly jednodňový výlet aj za niečím iným ako kúpaním. Poteším vás, na miesto, kam máme namierené, sa viete dostať ako v lete, tak aj v zime. Potrebujete len auto a jedného ochotného šoféra, zvyšok posádky bude okrem obdivovania historických pamiatok degustovať skvelé víno a ešte lepšie pálenky. Pripravení? Ideme do Pannonhalmy.

01vyhlad.JPG

Asi sedemdesiat kilometrov na juh od slovenských hraníc sa nachádza malé mestečko so štyrmi tisíckami obyvateľov. Dostanete sa doň tak, že miniete Győr a pokračujete ešte asi dvadsať kilometrov smerom na juh. Pôsobí skôr ako dedina, roztrúsené domčeky lemujú cestu kopcom a okrem nich sa po ceste vyskytne akurát občasná reštaurácia či predaj vína z dvora. Parkujeme v peknom parkovisku novootvorenej reštaurácie, pálinkáriu a informačného centra. Úzkou drevenou cestičkou postavenou na lesnom teréne sa pomaly dostávame až na vrchol kopca Svätého Martina (Márton-hegy). Víta nás Pannonhalmské arciopátstvo, jedna z historicky najstarších maďarských pamiatok.

02brana.JPG

03socha.JPG

Kláštor bol založený v roku 996 a usadil sa v ňom benediktínsky rád. Svoje privilégiá dostal od kráľa Štefana I. Budovy kláštora sa postupne prestavovali, bazilika kláštora si zachovala gotický štýl, zatiaľ čo veľká rekonštrukcia po nájazdoch Turkov sa zrealizovala v barokovom slohu. No neboli to jediné slohy v ktorých bol kláštor postavený a dá sa povedať, že v rámci jeho prehliadky objavíte v jednotlivých jeho budovách celú históriu architektonických slohov za posledných tisíc rokov. A prečo na tomto mieste? Mnísi mali údajne pomôcť kráľovi Štefanovi „humanizovať" divokých Maďarov, ktorí robili výbojné nájazdy všetkými smermi. V súčasnosti tu stále funguje internátna stredná škola.

04kostol.JPG

05detail.JPG

09celk.JPG

Čo uvidíte v rámci prehliadky? Okrem skutočne zaujímavých budov kláštora najstaršiu listinu napísanú v maďarskom jazyku v krásnej knižnici, krásne brány vedúce do sakrálnych budov kláštora a v jeho okolí rozsiahle arborétum. Vzduch je tu čistý a svieži a prechádzka vám urobí dobre.

06brana.JPG

07kniznica.JPG

08kniznica.JPG

Prehliadku sme úspešne ukončili, je čas vrátiť sa do reštaurácie a vydegustovať niektoré miestne vína a pálenky. Miestni mnísi sa totiž počas celej doby svojho pôsobenia venovali ako vinárstvu, tak aj páleniu dobrej ovocnej pálenky. V príjemnom prostredí s pekným výhľadom ochutnáte ich produkciu a určite odporúčam si pár fliaš vína vziať so sebou domov ako najlepší suvenír. Ceny boli dosť nízke a o to milšie sme boli prekvapení, keď sme víno otvorili a zistili, že je skutočne dobré.

10restika.JPG

11palinka.JPG

Napriek tomu, že takýto program nemá mnoho bodov, v Pannonhalme sa dá stráviť celý deň. Alebo len pár hodín, je na vás aké si zvolíte tempo. Určite je skvelou alternatívou k sobote presedenej doma na gauči pred telkou. Sama som bola prekvapená, aké zaujímavé miesto je len pár desiatok kilometrov od nás!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?