Rady pre návštevníkov Moskvy

Autor: Martina Rúčková | 10.9.2013 o 8:25 | Karma článku: 12,71 | Prečítané:  19278x

Tento článok inšpirovala sekcia SME Cestovania o Rusku - rady pre turistov. Tie ruské sa týkajú najmä Petrohradu a sú vyše desať rokov staré. Práve preto som sa rozhodla napísať sumár základných odpovedí na otázky, ktoré si môže klásť turista ktorý sa chystá navštíviť Moskvu prvýkrát.

Migračná karta a registrácia

Ak idete do Ruska vlastným dopravným prostriedkom, čakajú vás na hraniciach papierovačky súvisiace s colnou deklaráciou auta či motorky. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, budete ju potrebovať. Pri prechode cez hranice dostanete migračnú kartu na vyplnenie. Pozostáva z dvoch rovnakých častí, jedu vám vezmú pri pasovej kontrole, druhú odovzdáte pri vycestovaní z Ruska. Inštrukcie na vyplnenie má aj v anglickom jazyku a vypísať ju môžete ľubovoľne: v azbuke alebo v latinke. Väčšina letísk s výnimkou niektorých terminálov však už má automatizovaný systém vďaka ktorému vám kartu vydajú vypísanú pri pasovej kontrole, ale je vždy dobré spýtať sa vopred, či katru potrebujete vypisovať. Nestraťte ju!

Po príchode do Ruska máte povinnosť sa do siedmich dní registrovať na prechodný pobyt. Väčšinou to za vás rieši váš hotel, preto sa nečudujte, ak si na recepcii oskenujú alebo ofotia váš pas a vašu migračnú kartu. Nasledujúci deň dostanete registráciu, majte ju spolu s vašimi dokladmi, bude potrebná k vašej legitimácii ak by vás zastavila polícia. Pas noste stále pri sebe, opäť z dôvodu legitimácie. Väčšinou sa odporúča mať doklady na hoteli a so sebou nosiť ofotenú kópiu, tu v Rusku majte pas vždy so sebou.

Doprava z letiska

Všetky tri moskovské letiská majú svoj Aeroexpress, ktorý vás prepraví na niektorú z moskovských železničných staníc:
Domodedovo - vlak premáva v oboch smeroch od šiestej ráno do polnoci každú polhodinu, cesta trvá v závislosti vyťaženia dráh do 50 minút. Prichádza na Paveleckú železničnú stanicu, metro stanica Paveleckaja.
Šeremetjevo - v oboch smeroch premáva vlak od šiestej ráno do pol jednej v noci. Jazda trvá 35 minút a vlak vás prepraví na Bieloruskú železničnú stanicu, metro stanica Bieloruskaja. Z
Vnukovo - v oboch smeroch premáva vlak od šiestej ráno do polnoci. Cesta trvá do 40 minút a vlak prichádza na Kyjevskú železničnú stanicu, metro stanica Kievskaja.

Vlaky majú počas dňa zopár výluk, kedy v konkrétny čas nejazdia (do tri linky denne), všetko je v cestovnom poriadku. Jedna jazda stojí 320 rubľov, resp. 900 rubľov ak si zvolíte biznis triedu. Lístky sa dajú kúpiť online alebo v predajných automatoch, ktoré sú pri každom východe z letiska pri vlakoch a berú aj platobné karty, takže sa nemusíte báť ak si nestihnete zmeniť ruble. Pozor, lístok smerom z mesta si odložte až na koniec jazdy, preukazujete sa ním po výstupe z vlaku v turnikete pred letiskami. Viac info na oficiálnej stránke Aeroexpressu.

Intenzívne vás budú otravovať aj taxikári, svoje služby ponúkajú v každej príletovej hale. Ak ste prileteli na Domodedovo, môžete využiť aj taxislužbu, v rámci ktorej si pri pultíku dispečerky zahovoríte taxík, priamo tam aj zaplatíte (berú aj karty) a ďalšia dispečerka vás privedie až k vášmu taxíku. Cenu máte garantovanú a viete, že vás nikto neošmykne (jednosmerná cesta napríklad do centra mesta vás vyjde na 1600 rubľov, čiže asi 38 eur.

Peniaze

Podľa mojich informácií slovenské banky bežne nedržia ruble ako valuty, ak nebodaj áno, je ich ťažké nájsť. Peniaze vám ale v Rusku zmenia v každej banke, v mnohých zmenárňach všade po okolí, alebo si ich vyberte z bankomatu - poplatok za výber cudzej meny býva v slovenských bankách do 10 eur, tak si vyberte viac naraz. Kurz sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 44 rubľov za jedno euro. Ak máte cestu okolo Slovenského domu, v ňom si viete v bankomate vybrať peniaze aj v eurách a následne ich zameniť.

Ubytovanie
Hotelov, hostelov a apartmánov je v Moskve neúrekom, ceny sa rôznia, stačí si pozrieť ponuku stránok poskytujúcich rezerváciu izieb či cestovných kancelárií. Obyvatelia Slovenskej republiky majú možnosť využiť služby Slovenského domu v Moskve, ktorý poskytuje ubytovacie služby za zhovievavú cenu vzhľadom na jeho lokalitu (aj keď pre našinca stále relatívne vysokú). Nachádza sa dve zastávky od Červeného námestia, pri zastávkach Majakovskaja a Bieloruskaja (veľmi výhodné ak cestujete zo Šeremetjeva). Ceny sú 100 eur za jednoposteľovú izbu, 132 eur za dvojposteľovú izbu. Prenajíma aj apartmány, dvoj- alebo trojizbové. Ak majú plno, prichýli vás aj Český dom.

Strava

Moskva je drahá a ceny v reštauráciách sa môžu šplhať do astronomických výšin. Street food je vždy poruke, najčastejšie tu predávajú v stánkoch čerstvé pečivo, hot dogy, blinčíky (ruské palacinky) a kebaby/šwarmu. Lacno sa najete vo food courtoch jednotlivých obchodných centier, kde je široký výber jedál rôznych kuchýň. Zopár konkrétnych tipov:

Stolovaya No. 57 - nájdete ju na treťom poschodí obchodného domu GUM, kde by ste asi nečakali relatívne cenovo dostupné jedlo (bavíme sa o cca 10 - 15 € za polievku, šalát či predjedlo, hlavné jedlo a nápoj). Nedávno som ju testovala, jedlo je skutočne chutné a výber majú veľký. Jedná sa o klasickú ruskú jedáleň, s táckami a výdajom stravy, majú aj separátny kaviarenský pult, kde si ku káve viete vybrať aj koláčik a/alebo vodku.
Evropejsky shopping centre - na Kievskej, vchod priamo zo zastávky metra má veľmi dobrý food court, kde okrem iného nájdete relatívne lacné a čerstvé sushi a skvelú kaukazskú kuchyňu.
Obchodné centrum Achotný Rjad na Manéžnom námestí - druhá varianta pre tých, čo im začalo škvŕkať v bruchu pri Kremli a nechcú vyhodiť za obed celú svoju výplatu. McDonalds, vedľa neho taliansky fastfood Sbarro a ďalšie fastfoody nájdete na najnižšom podlaží vo food courte. Viaceré fastfoody tu čapujú pivo.
Teremok - sieť fastfoodov s ruským jedlom, sú lacní a poruke, aj keď chuťovo to nie je žiadna výhra.
Jolki-Palki (Ëлки-Палки) - sieť reštaurácií, ktorá ponúka jedlo za veľmi slušné ceny a má aj bufetové stravovanie v štýle zjedz, čo ti hrdlo ráči. V centre mesta sú pri Bieloruskej železničnej stanici, na začiatku Tverskej hneď pri Manéžnom námestí či na Novom Arbate.

Jedlo za podobne normálne, respektíve slovenské, ceny nájdete v Slovenskom aj Českom dome. Slovenský dom má reštauráciu a v lete ponuku grilovaných jedál a plechovky slovenského Bažanta či Radlera a Kofolu, Český dom má reštauráciu a pivnicu, v oboch čapuje pravý český Plzeň. Obsluha rozumie po slovensky či česky, menu je rovnako písané po slovensky, resp. česky, takže tu nemusíte bojovať ani na jazykovom fronte. Oba domy ponúkajú obedové menu za zvýhodnené ceny.

Oblečenie - kostoly, mešity

V deň, kedy pôjdete do kostolov odporúčam pre pánov dlhé nohavice a tričko či košeľu s aspoň krátkym rukávom, žiadne tielka. Dámy si môžu vybrať: nohavice alebo sukňa po až pod kolená. V ortodoxnejších chrámoch vám môžu aj cez nohavice previazať zásteru, ale to sa mi ešte v Moskve nestalo, skôr pri návšteve okolitých kláštorov. S pokrývkami hláv u žien je to rôzne, pri kostoloch - múzeách najmä v Kremli sa to prísne nevyžaduje, v ostatných kostoloch v ktorých sa pravidelne konajú omše, už áno. Pri vstupe do mešity si treba šatku uviazať tak, aby vám nebolo vidno vlasy ani krk, v prípade pravoslávneho chrámu sa šatka kladie na hlavu tak, že prednú časť vlasov môže byť vidno a je prehodená omnoho voľnejšie. V prípade masových turistických atrakcií je to na voľbe každej ženy, v kostoloch Kremľa je to skôr výnimkou ako pravidlom, no ak sa chystáte do chrámu Krista Spasiteľa, majte ju so sebou.

Mestská hromadná doprava

Moskovské metro, autobusy, trolejbusy aj električky používajú jeden a ten istý cestovný lístok. Hneď pri prvej návšteve metra odporúčam si kúpiť lístok na viacero jázd. Jazdy sú zaznamenané na jednorázovej magnetickej karte a preto celej rodine stačí len jeden lístok, akurát s väčším počtom jázd. Kartu priložíte na stroj, ktorý vám ukáže zostávajúci počet jázd. Čím viac jázd si zakúpite, tým nižšia je cena jednej jazdy - jedna jazda stojí 30 rubľov, ďalej si môžete kúpiť kartu s dvomi alebo piatimi jazdami. Zľavy prichádzajú od zakúpenia 11 a viac jázd: 11 za 300 rubľov, 20 za 500 rubľov, 40 za 1000 rubľov a 60 za 1200 rubľov.

Pozor, moskovské metro na rozdiel od toho petrohradského nemá značenie v latinke a preto ak neovládate azbuku, preštudujte si mapu metra vopred, všimnite si trasy a označte si zastávky ktoré budete používať. Naučte sa, ako sa píšu v azbuke aby ste ich vedeli nájsť v zozname zastávok podľa nástupišťa. Alebo si stiahnite aplikáciu Yandex.metro pre iOS alebo Android. Tá vám ukáže na ktorej zastávke sa nachádzate a umožní vám naplánovať si cestu metrom a presne vám ukáže, do ktorej časti vlaku potrebujete nastúpiť a to najmä pre uľahčenie prestupov. Rovnako má transliteráciu z latinky do azbuky, takže pokojne môžete písať svoju zastávku metra latinkou, prehodí vám ju do azbuky a ukáže vám oba názvy. Obsahuje mapy metra Moskvy aj Petrohradu, čím sa stáva ešte užitočnejšou.

V metre tiež nezabudnite na to, že na eskalátoroch sa stojí vpravo a ich ľavá strana sa prenecháva tým, ktorí sa ponáhľajú a chcú si ich vyšliapať. V Moskve už nejde ani o nepísané pravidlo, strážcovia eskalátorov v búdke pod nimi to pravidelne oznamujú. Ak sa postavíte na ľavú stranu, riskujete, že ponáhľajúci sa pasažieri sa cez vás jednoducho pretlačia za každú cenu čo nie je nič príjemné. V trolejbusoch, autobusoch a električkách použijete ten istý lístok čo aj na metro, prípadne viete za cestu zaplatiť aj vodičovi. Na bežne neobsluhovaných trasách premávajú maršutky, súkromné dodávky.

Voda a elektrická energia

Voda v celom Rusku býva rôznej kvality, no nikdy sa neodporúča piť vodu priamo z vodovodu. Tú v Moskve stačí prevariť alebo prefiltrovať (ale už som bola na miestach kde som sa ňou bála umývať si zuby...), prípadne piť balenú vodu. Z toho istého dôvodu sa v žiadnej reštaurácii nedočkáte vody z vodovodu v džbáne.

Zásuvky na všetky elektrospotrebiče sú rovnaké ako u nás, akurát v nich väčšinou chýba kolík nulák. Ten som našla len na niektorých zásuvkách v kúpeľniach. Na ich používanie však nebudete potrebovať žiaden adaptér.

Suveníry

Odporúčam Izmailovský komplex s dreveným kremľom a skvelým trhom s výberom suvenírov za veľmi slušné ceny. Rozhodne ich nekupujte na Arbate, preplatíte. Na Izmailove si tiež môžete pochutiť na fantastickom šašlíku. Metro stanica Partizanskaja. A čo kupovať? Matriošky sú klasika a ich cena sa bude pohybovať v závislosti od kvality spracovania a počtu figurín v sade. Ak máte záujem o niečo iné než čiapky s červenou hviezdou, kúpte si hranaté poldecáčiky či veľké dvojdecové stakany. Prípadne aj s takzvanými podstakanníkmi - kovovými držiakmi na sklenené poháre, v ktorých ešte aj dnes dostanete v ruskom vlaku čaj. Majú ich v rôznych vyhotoveniach, sú kovové, pozlátené či postriebrené. Za antikvárne kúsky si priplatíte. Najmä dámy poteší orenburský šál, ktorý je utkaný z jemnej hodvábnej priadze a kozej srsti, vďaka čomu je tenký, no zároveň teplý. Najmä v zime je na nezaplatenie, pretože je veľmi elegantnou alternatívou huňatého hrubého šálu. Známy je vďaka tomu, že ho viete celý pretiahnuť cez obrúčku. V moskovských obchodoch so suvenírmi ho predávajú vo viacerých farebných variáciách, tie pravé z Orenburgu sú buď biele alebo sivé, rešpektujúc prirodzené farby priadze. Aj fanúšikovia kože a kožušín si v Rusku prídu na svoje, výber je obrovský.

Odporúčania na zaujímavé miesta

Múzeum vodky v Izmailovskom kremli, pre odvážnych odporúčam skúsiť zážitok tradičnej ruskej báne aj s umývaním či masážou dubovými či brezovými „veníkmi" priamo v saune - skúste Sanduny, budete spokojní. Fantasticky zrekonštruované planetárium zaujme návštevníkov bez ohľadu na vek a určite si zabehnite pozrieť Celoruské výstavné centrum, bývalé VDNCh (metro stanica sa tak stále volá) s obrovskými megalomanskými pavilónmi, krásnymi sochami a fontánami. Hneď vedľa neho je múzeum kozmonautiky, ktoré sa tiež oplatí navštíviť, najmä s deťmi (okrem iného uvidíte vypchatú Belku a Strelku).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?