Suzdaľ, staré mesto Zlatého kruhu

Autor: Martina Rúčková | 13.9.2013 o 8:45 | (upravené 13.9.2013 o 10:22) Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1088x

Zlatý kruh tvoria mestá na severovýchode od Moskvy, ktoré zohrali významnú úlohu pri formovaní ruskej ortodoxnej cirkvi. Je v nich mnoho architektonických pamiatok a sú jednoducho malebné. Niekto si ich pozrie naraz a spraví si po Zlatom kruhu niekoľkodňový výlet, v rámci ktorého ich navštívi všetky, alebo postupne, ako mu to čas dovolí. My sme sa vybrali na jednodňový výlet do Suzdaľu, malebného mestečka neďaleko oblastného mesta Vladimír. Objavili sme tu snehobiely Kremeľ a rozprávkový drevený skanzen.

...len nám trvalo asi štyri hodiny, kým sme sa tam dostali. To viete, zápchy pri Moskve. Tých 225 kilometrov pôsobí veľmi zradne a práve vďaka tejto skúsenosti sme ďalšie podobné výlety, napríklad do Jaroslavle, absolvovali už vlakom. Ale tak aspoň sme si mohli cestou pozrieť krajinu okolo. O dvanástej na obed sme už vystupovali z auta na parkovisku a mali sme to zamierené k trhovému námestiu. Tam sú miestni pripravení na turistov a námestie lemujú stánky s rôznymi suvenírmi a na múriku sa rozložili predavači -zeleninári, ktorí okrem svojej čerstvej úrody ponúkajú aj zaváraniny.

01Kostoly.JPG


Viete že Suzdaľ bol kedysi niečím ako hlavným mestom Ruska? Toto mesto, založené okolo roku 1024 bolo administratívnym centrom viacerých ruských kniežatstiev. Jeho politický význam síce postupom času klesal, no vynahradil to význam náboženský. V istom bode histórie Suzdaľu by ste narátali tridsať až štyridsať kostolov - zdroje sú v tomto bode akosi nejednoznačné. Isté, je, že ich zaplatili bohaté kupecké rodiny. Všadeprítomné vežičky kostolíkov a kostolov spolu s milými uličkami, mnohými kaviarničkami a obchodmi so suvenírmi robia z mesta obľúbenú turistickú atrakciu. Väčšinou sem zavítajú návštevníci, ktorí predošlý deň strávili vo Vladimíre.

02Namestie.JPG

Začali sme na poctivej ruskej káve - s domácou chrenovuchou, čo je samohonka s pridaným chrenom. Potom prechádzka ku Kremľu, ktorý bol kedysi celý obohnaný valom, ktorého časť, tá pri rieke Kamenke, sa zachovala dodnes v dĺžke 1,4 kilometra. Jeho steny sú snehobiele, čerstvo vymaľované a už z diaľky si všimnete modré kupoly so zlatými hviezdičkami Kostola narodenia Panny Márie - ten nedávno zrekonštruovali a fresky sú reštaurované, možno až nanovo premaľované. Sýte farby im trochu uberajú na autentickosti, aj keď takáto „premaľovka" je v mnohých pravoslávnych kostoloch bežnou praktikou. V rámci kremľa sme si pozreli aj Arcibiskupské komnaty, v ktorých je výstava histórie mesta od jeho počiatkov až po začiatok dvadsiateho storočia. V rámci akéhosi ansámblu vecí typických pre ruskú dedinu spred sto rokov sa ocitáme v kópii triedy obecnej školy a vo vedľajšej miestnosti sa na mňa usmieva vypchatý medveď držiaci drevené vedro. Najkrajšou časťou expozície je pre mňa Krížová sála, ktorá sa používala na bankety. Milovníci ikon si prídu na svoje, je ich tu viacero z rôznych historických období.

03Kostol.JPG

04Zvnutra.JPG

05ala.JPG

Vychádzame z kremľa a po moste cez rieku na jej druhý breh. Výhľad na kremeľ a kláštory v jeho pozadí je prekrásny. Ak by ste navštívili Suzdaľ v zime, cez rieku sa dostanete, podobne ako miestni, po jej zľadovatelej hladine. A my vymieňame kamene a tehly za drevo v Skanzene drevenej architektúry a sedliackeho života. Toto múzeum pod holým nebom pozostáva z viacerých drevených stavieb: kostol, sedliacke domy, mlyn. Pred vchodom do múzea, pri rieke, zasa nájdete domčeky na stračích nôžkach. Vládne tu ruch vďaka viacerým skupinkám zájazdov, ktorým sa snažíme sa vyhnúť. Celí vyhladovaní sa vraciame späť po moste do mesta, no ešte pred obedom obehneme niekoľko antikvariátov. Mnohí sem očividne musia za týmto vetešom chodiť, pretože je ich tu dosť a častokrát jeden vedľa druhého. Ráčite netradičný suvenír? Alebo radšej tradičný? Suzdaľ je známy svojou medovinou, alebo medovuchou ako ju tu volajú.

06domceky.JPG

07skanzen.JPG


Po obede to ešte na pár sto metrov stáčame na hlavnú Ulicu Lenina, kde sa nám odkrývajú múry Kláštora uloženia rúcha svätej Bohorodičky. Ďalších niekoľko sto metrov by nás dopravilo k ďalšiemu kláštoru, ale to už sme vyčerpaní a máme toho akurát dosť.

08klastor.JPG

Nasadáme do auta a v duchu sa pripravujeme na tradičné prímoskovské dopravné zápchy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?