Päť rád ako úspešne prežiť Oktoberfest

Autor: Martina Rúčková | 24.9.2013 o 8:50 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1350x

21. septembra, teda minulú sobotu, sa v Mníchove oficiálne začal sviatok piva Oktoberfest, alebo, ako ho volajú v bavorčine miestni, „Die Wiesn", podľa miesta, kde sa festival každoročne koná - Theresienwiese. Do 6. októbra ho navštívia milióny návštevníkov, ktorí sa sem prídu zabaviť, vychutnať si dobré pivo a veselú spoločnosť. Wiesn sme pred dvomi rokmi navštívili vďaka nášmu spolužiakovi z Mníchova a túto skvelú akciu som si pripomenula práve minulú sobotu, vďaka návšteve „Akťábrfestu" v jednej z moskovských pivných reštaurácií. A ako ho úspešne prežijete a najviac si ho užijete?

01Davy.JPG

1. Skúste to ako miestni

Julian, náš spolužiak, nám vysvetlil, že víkendy sú určené najmä pre turistov. Mníchovčania sa na Wiesn' vyberú v pracovné dni dopoludnia, "na jedno" počas obednej prestávky, alebo cez víkend hneď ráno o desiatej, kým ešte turisti spia. Všetci miestni páni nosia povinne svoje Lederhosen, lebo vraj, ak by prehovorili svojim bavorským dialektom a boli bez nich, ostatní by sa na nich škaredo pozerali. Ak sa chcete vyhnúť tým najväčším davom, skúste si naplánovať návštevu na pracovný deň, i keď to pocíti vaša dovolenka. My sme boli cez víkend a najmä popoludní to už prestávala byť sranda, nehovoriac o tom, že sme sa nedostali do stanov k stolom, kde sa podávalo jedlo. Teraz už vieme, že si ich treba vopred rezervovať.

01Miestni.JPG

2. Dirndl sem, dirndl tam

O kráse Nemiek zvyknú kolovať rôzne žarty, preto je namieste varovať, že budete prekvapení. Tak ako páni, aj ženy a dievčatká sa obliekajú do typického dirndlu, ktoré rozmach svojho predaja zažívajú práve pár víkendov pred Oktoberfestom. Nebudete vedieť, kam sa pozerať skôr, čo je zradné, najmä ak okolo vás prejde obsluha vášho stanu či biergartenu. Práve ste prišli o pivo a počkáte si, kým sa objavia zas. Alebo sa môžete pri zasnenom hľadení na krásny dirndl a ešte krajšiu dievčinku v ňom ľahko stratiť v dave. Nuž a hľadajte si potom svoju partiu.

Zrady v podobe krásnej devy v dirndli na vás budú číhať aj v Moskve. V našej obľúbenej pivnej reštaurácii sme zaznamenali počas týchto dní okrem živej hudby hrajúcej nemecké šlágre nový objekt záujmu - dévušku s nekonečnými štíhlymi nohami a krátkym dirndlom, ktorá na tácke nosí schnapps a núka ho zabávajúcim sa na „preklenutie" tých litrových Festkrígľov piva. Nuž, kto blonďavému vrkoču neodolá a bude chcieť, aby sa k jeho stolu pravidelne vracal, ráno trpko oľutuje...

02Dirndl.JPG

3. Liter piva na ex? Chce to tréning!

Miestni sú samozrejme v tejto disciplíne borci, ale ani turisti sa nenechajú zahanbiť. Veľakrát počas návštevy uvidíte, ako sa na lavicu postaví kandidát na borca a plným litrovým krígľom. Za povzbudzovania svojej družiny sa snaží „exnúť" celý liter piva. Ak sa mu to podarí, čaká ho večná sláva a veľký potlesk, ak nie, celý dav okolo ho vybúka. Mnohí sa podujmú skúsiť túto úlohu, no nie každý uspeje. Tajomstvo je v tréningu! Nabudúce si vo svojej pivárni objednajte rovno dve pivá a skúšajte ich vypiť naraz. A keby mala vaša žena doma reči v akom stave ste to prišli domov, oznámte jej, že ste poctivo trénovali. Na Oktoberfest.

IMG_6051.JPG

4. Nečudujte sa zobudeniu pri zvláštnych objektoch

Ráno po Wiesn býva rôzne. V ideálnom prípade sa zobudíte a vedľa vás nejaká pekná Bavorka a obďaleč pohodený onen krásny dirndl. No nečudujte sa, ak pri posteli nájdete klobúky a pokrývky hlavy od výmyslu sveta, ruže či zvieratká zo strelnice, či rôzne upomienkové predmety. Alebo ako ja v nedeľu ráno pri ústnej harmonike... Ešte zaujímavejšie býva skupinové pátrane po udalostiach predošlého popoludnia a najmä využitie týchto predmetov ako indícií. Užijete si mnoho zábavy!

IMG_5924.JPG

5. Nezabudnite si vziať so sebou svojich priateľov

A tu sa dostávame k najdôležitejšiemu bodu. Oktoberfest by nebol Oktoberfestom, keby neposkytoval toľko možností stretnúť sa s priateľmi, ktorých ste dlho nevideli. Mnoho tried zo stredných aj vysokých škôl si práve na tomto festivale dáva stretnutia po X rokoch, je ich plný facebook. No stačí aj malá skupinka kamarátov, s ktorými si to celé užijete naplno. Ak je vás šesť, autodrom či iné púťové atrakcie poľahky ovládnete! Pivo, krásny slnečný deň a veľa pozitívne naladených ľudí už samé o sebe znejú skvelo, no najväčšiu radosť som mala práve z toho, že som sa po roku zišla so svojimi skvelými spolužiakmi z Oxfordu. A práve oni spravili z festivalovej soboty v Mníchove jeden z najlepších dní na ktoré budem dlho spomínať. Preto nezabudnite, o radosť sa treba podeliť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?