Zaujímavé miesta po ceste z Oktoberfestu: BMW Svet a Múzeum

Autor: Martina Rúčková | 27.9.2013 o 8:45 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  662x

Wiesn máme úspešne za sebou, dokonca sme sa na druhý deň prebrali a sme v stave sadnúť do auta a vybrať sa späť domov. Z vlastnej skúsenosti, zaujímavá zachádzka nikdy nie je na škodu, najmä ak máte luxus celého dňa. V Berlíne mám niečo primárne pre auto-moto fanúšikov, no zabavia sa všetci.

BMW Welt

Svet BMW pri mníchovskom Olympiaparku zaujme nielen fanúšikov tejto automobilky, no tiež zanietených architektov. V spoločnom komplexe nájdete aj múzeum, o tom neskôr, no táto časť je niečo ako najväčší a najprepracovanejší showroom značky. Okrem toho sú tu aj priestory na konferencie a výstavy, základom je však čo najviac ohúriť zákazníkov. Túto hypermodernú stavbu v tvare dvojitého kužeľa a v hodnote 150 miliónov eur postavili v rokoch 2003 až 2007. Na jej stavbu sa použilo 400 ton ocele a za prvý rok ju navštívili vyše dva milióny ľudí.

00Welt.JPG

Obrovské priestory, všade sklo a oceľ, biele doplnky. V prvom momente sme ani nevedeli, kam vlastne máme ísť, pani v infostánku nám však ochotne dala mapku a k nej pridala aj medovníkové srdiečko. V spodnej časti BMW Welt sme sa pomaly ani nevedeli dostať k rôznym interaktívnym výstavným bodom, ktoré demonštrovali technológie využívané pri konštrukcii áut. So všetkými sa hrali detváky, ktorých tu bolo neúrekom. Pre mňa ako niekoho, kto sa v autách absolútne nevyzná, však bolo skvelé vidieť, „ako veci pracujú". Potom tu máme klasický firemný obchod so všetkým s logom BMW. Celkom drahé suveníry, popozerali sme, ale nič sme si nekúpili. Zato sme sa pokochali pohľadom na takmer kompletnú produktovú radu áut aj motoriek. O motorky na poschodí bol veľký záujem. Každý si chcel na motorke posedieť a odfotiť sa.

01Welt1.JPG

02Welt2.JPG

03Welt.JPG

Welt na mňa spravil výborný dojem vďaka dokonalej vyladenosti a nevtieravému spojeniu prezentácie produktov s hrdou ukážkou pokrokovej technológie. Táto časť kompexu je zadarmo, vstupné nepotrebujete a ak máte cestu okolo, skutočne sa oplatí si ju pozrieť, najmä ak vás autá zaujímajú.

04Welt.JPG

A ak vám nestačilo, prejdite sa po mostíku vedúcom z prvého poschodia BMW Welt a...

 

BMW Museum

Ocitnete sa v BMW múzeu, budove v tvare... šálky? Web tvrdí, že misky. Ťažko povedať, v každom prípade si z nej všimnete iba časť, pretože hlavné priestory múzea sú v nízkopodlažnej budove pod ňou. K tomuto rozšíreniu došlo v rámci rekonštrukcie v roku 2008, kedy sa v BMW rozhodli, že v rámci svojej koncepcie jednoducho potrebujú väčšie výstavné priestory. V „miske" dnes nájdete dočasné výstavy.

05museum.JPG

06Museum.JPG

V spodnej časti budovy je sedem výstavných sál s individuálnou tematikou. Musím povedať, že toto múzeum je jedno z najlepších, ktoré som navštívila. Je úplným opakom klasických výstavných sál s popismi a ponúka kompletný zážitok. Opäť zdôrazňujem, v autách sa vyznám do tej miery, že keď sa ma spýtate, aké auto mám, poviem vám značku a model a nie klasicky po blondínkovsky jeho farbu. Ale tam to končí. No v momente, keď som vstúpila do tohto múzea, ocitla som sa v inom svete. Okrem prepracovaného interiéru na vaše zmysly zaútočí pohybujúce sa svetlo, ktoré pôsobí ako prúdenie vody a tiež nevtieravá hudba. Uvidíte históriu BMW v jeho autách i motorkách od začiatkov značky až po súčasnosť.

07Museum.JPG

08Museum.JPG

Okrem toho ponúka múzeum ďalšie zaujímavé exponáty ako napríklad naaranžované doštičky s nalepenými označeniami všetkých modelov, dvíhajúce sa guľôčky na šnúrkach, ktoré vytvárajú obrazec auta, podobne ako to malo BMW aj v reklame. Jedna miestnosť je venovaná športovým modelom rady M a hneď v ďalšej si viete vypočuť zvuky ich motorov. Dozviete sa tiež o histórii BMW a o jeho marketingu. Naozaj skvelý zážitok, bolo to veľmi zaujímavé a som rada, že ma tam manžel vytiahol. Myslím si, že je to miesto, kam môžete pokojne vziať aj svoje deti, bude sa im to páčiť.

09Museum.JPG

10Museum.JPG

11Museum.JPG

No ani po tomto BMW zážitku sme sa ešte nevrátili domov, nedokázali sme odolať krásnym bavorským horám. O nich nabudúce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?