Zaujímavé miesta po ceste z Oktoberfestu: Jenner a Orlie hniezdo

Autor: Martina Rúčková | 4.10.2013 o 8:45 | Karma článku: 7,70 | Prečítané:  838x

A máme tu posledný článok, prostredníctvom ktorého by som sa chcela virtuálne rozlúčiť s tohtoročnými mníchovskými slávnosťami piva. O takomto čase pred týždňom som sa v článku venovala odchodu z Mníchova a čo sa dá po ceste vidieť. Dnes budeme pokračovať a dáme si prehliadku krásnej alpskej prírody na hraniciach Nemecka a Rakúska. Boli ste už pri Königsee?

02.JPG

Jenner

Vrch Jenner nájdete v bavorskej časti Álp. Nachádza sa pri meste Schönau a pod jeho vrchol, ktorý sa týči v úctyhodnej výške 1874 metrov nad morom prepraví všetkých leňochodov a dovolenkárov lanovka. Samozrejme, dá sa naň aj vyšľapať. Túra je to však dlhá a do hôr sa chodí zrána, aby sme sa stihli vrátiť ak by sa počasie v popoludňajších hodinách otočilo. Preto nám rovnako dobre poslúži práve Jennerbahn. Lanovka síce jazdí relatívne pomaly, s jednou zastávkou uprostred kopca, no polhodina strávená v malej dvojmiestnej kabínke vám ujde príjemne a vy jej tú rýchlosť odpustíte. Predsa len, je to už stará dáma - postavili ju v roku 1953.

03.JPG

04.JPG

Čím vyššie sa dostanete, tým krajší výhľad na údolie sa vám otvorí. Keď sa dostanete úplne hore, môžete si posedieť na teraske s krásnym výhľadom na vyše 100 alpských končiarov, alebo pokračovať ďalej a z výšky 1800 metrov nad morom prejsť tých posledných pár desiatok výškových metrov po svojich. Cesta je síce kamenistá a strmá, no odmenou vám bude fantastický výhľad. Horná stanica „Berg" má aj príjemnú samoobslužnú jedáleň pre všetkých hladošov, ktorých náročná jazda kabínkou vyčerpala a potrebujú dotankovať. Dobré jedlo na čerstvom vzduchu, hory, jazero, no čo viac človek potrebuje k šťastiu! Na záver snáď rýchla rekapitulácia cien, spiatočný lístok až na vrchol vyjde dospelého návštevníka asi 21 eur, deti to majú za polovicu. Na stránke Jennerbahnu som si všimla špeciálnu akciu na september a október za 13 eur pre dospelých a 7 pre deti.

05.JPG

Ak máte šťastie na pekný deň, zvrchu uvidíte plachtiacich paraglidistov, v zime je Jenner obľúbenou lyžiarskou destináciou.

 

Orlie hniezdo

Ak máte chuť na obed na inom z okolitých kopcov, druhou alternatívou je neslávne známy Kehlsteinhaus alebo Orlie hniezdo, chata postavená na hore Hoher Göll. Mal to byť darček k Hitlerovej päťdesiatke, ktorý by mu slúžil ako miesto na oddych a zabávanie zahraničných diplomatov. Výstavba bola ukončená v roku 1938. Okrem samotného sídla bolo potrebné postaviť aj 6,5 kilometrov dlhú príjazdovú cestu s piatimi tunelmi a výťah, ktorý návštevníkov prenesie cez 124 výškových metrov. V hlavnej prijímacej miestnosti nájdete aj krb z červeného talianskeho mramoru, ktorý dostal Hitler od Mussoliniho. Hitler však Kehlsteinhaus navštevoval zriedkakedy, odhaduje sa, že tu bol možno desaťkrát. Nečudo, bál sa výšok a z krásneho výhľadu asi veľkú radosť nemal.

06.JPG

07.JPG

V súčasnosti je Orlie hniezdo zrekonštruované a funguje najmä ako reštaurácia. Vláda spolkového štátu Bavorsko zriadila na jeho prevádzku nadáciu, ktorá všetky svoje zisky dáva na charitu. Väčšina stôp po nacistoch zmizla po leteckých útokoch na tento cieľ a Bavorsko sa skutočne snaží, aby sa toto miesto nestalo ďalším pútnickým miestom neonacistov. Samotný Kehlsteinhaus na svojej stránke upozorňuje, že to, čo niektorí považujú za architektonické veľdielo zároveň hrubo zasiahlo do okolitej prírody a stavba zbytočne znehodnotila mnoho prírodných zdrojov. Cieľom idylického umiestnenia tejto budovy bolo zamaskovať všetky hrôzy svojej doby. Na požiadanie síce môžete okrem obeda absolvovať aj prehliadku s niektorým z miestnych sprievodcov, iné osoby však majú sprevádzanie návštevníkov po tomto objekte zakázané.

08.JPG

Keďže sú obe tieto miesta blízko pri sebe, obe sa dajú navštíviť za niekoľko hodín. Ak máte času menej, vyberajte. Orlie hniezdo sa dá pozrieť aj v rámci organizovaných jednodňových zájazdov z Mníchova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?