Oxfordská univerzitná knižnica Bodleian Library

Autor: Martina Rúčková | 15.10.2013 o 8:45 | (upravené 15.10.2013 o 10:03) Karma článku: 12,88 | Prečítané:  3563x

Vždy, keď som v Oxforde prechádzala z High Street na Broad Street, väčšinou do svojho obľúbeného kníhkupectva, mi pohľad spočinul na majestátnej kupole Radcliffovej sály, jednej z čitární Oxfordskej univerzitnej knižnice, Bodleian Library. Vždy ma zaliala vlna hrdosti, že ako študentka v tomto meste mám prístup do tejto fantastickej knižnice s neuveriteľným archívom. Právnická knižnica síce leží v inej budove, ale tieto hlavné priestory okúzlia každého už na prvý pohľad. Jedno mrazivé januárové ráno som sa vybrala na prehliadku priestorov Bodu, ako knižnicu študenti aj učitelia volajú, kam sa bežný čitateľ len tak ľahko nedostane.

Referenčná knižnica

Ak si predstavujete, že z tejto parádnej knižnice si požičiate knižku, ktorú si odnesiete na štúdium do svojej útulnej internátnej izby, sklamem vás. Bodleian je jedna zo šiestich britských referenčných knižníc, čo znamená, že síce má fantastické archívy, v súčasnosti asi jedenásť miliónov výtlačkov kníh a časopisov, no tie si so sebou nevezmete. Môžete si ich iba preštudovať v jednej z mnohých krásnych čitární. Nájdete tu ale všetko, čo bolo v Spojenom kráľovstve vydané a to nepreháňam - každá kniha, časopis či noviny, ktoré tu boli vydané, putuje po jednom výtlačku do šiestich depozitov a jedným z nich je práve Bodleian library. A keď nám to vysvetľoval náš sprievodca, spiklenecky odpovedal na otázku, ktorá očividne zaujímala mnohých: áno, týka sa to aj erotických časopisov. Bulvárny fakt: Bodleian má vďaka povinnosti obdržať všetko vytlačené jednu z najväčších zbierok erotiky a porna v kráľovstve...

01Uvod.JPG

Trošku histórie

Bodleian Library začala svoju históriu pod týmto menom oficiálne v roku 1602, no stavala na základoch, ktoré boli položené už v štrnástom storočí. Zbierku kníh začal worchesterský biskup Thomas Cobham a výrazne do nej prispel brat kráľa Henricha V. Vojvoda z Gloucestru Humphrey, po ktorom je pomenovaná najkrajšia historická čitáreň knižnice. Meno získala knižnica po Thomasovi Bodleym, ktorý ponúkol finančné prostriedky na podporu univerzitnej knižnice. Knižnica postupne rozširovala svoje priestory, ku Knižnici vojvodu Humphreyho sa pristavali ďalšie priestory a v roku 1860 knižnica prebrala priestory Radcliffovej sály. Neskôr pribudli ďalšie budovy pod názvom Nová Bodleianská knižnica. Na prelome rokov 2010/2011 došlo k rekonštrukcii potrubného systému a rozšíreniu podzemných archívov, ktoré sa krútia v dĺžke niekoľko kilometrov pod zemou.

04Quad.JPG

Priestory

Najznámejšou miestnosťou je takzvaná Divinity School, ktorú postavili v roku 1488 ako prednáškovú miestnosť pre poslucháčov teológie. Táto prvá skúšková miestnosť a jedna z prvých prednáškových sál postavených výlučne pre tento účel sa vyznačuje krásnym stropom, na ktorom sú z kameňa vytesané rôzne erby. Ak sa vám na fotke bude zdať povedomá, spomeňte si na nemocničné krídlo z prvých dvoch filmov o Harrym Potterovi...

02DivinitySchool.JPG

03Div.JPG

Dvere z druhej strany Divinity School vedú do Convocation House, ktorý už tvorí súčasť rozšírenej prehliadkovej trasy po knižnici. V týchto priestoroch sa počas anglickej občianskej vojny v rokoch 1660-1680 schádzala Dolná snemovňa parlamentu. Dnes sa tu schádza Vedecká rada Oxfordskej univerzity, no tieto priestory sa dajú prenajať na svadby a konferencie.

05Convocation.JPG

06Convocation.JPG

A potom tu máme prekrásnu historickú Knižnicu vojvodu Humpfreyho, najstaršiu čitáreň knižnice. Primárne sa sem chodili študovať mapy, notové osnovy, traktáty o umení a teológii. Krásne drevom vykladané miestnosti sa chránia ako oko v hlave a aby ste nepoškodili vzácne rukopisy, dovolia vám vziať si so sebou maximálne ceruzku na písanie poznámok. A aj toto miesto sa vyskytlo vo filmoch Harry Potter, áno, slúžilo ako Hogwartská knižnica.

Mimochodom, touto knižnicou sa premlelo obrovské množstvo kníh, no keď nemala peniaze na renováciu a rozširovanie svojich priestorov v počiatkoch svojej činnosti, musela si pomôcť rôzne. Napríklad tým, že predala vzácnu inkunábulu Shakespeara. V dvadsiatom storočí potom knihu toho istého vydania za obrovské peniaze a za pomoci sponzorov získala späť. Predstavte si, akí boli knihovníci prekvapení, keď knihu otvorili a podľa ex libris zistili, že sa im vrátil presne ten istý výtlačok, ktorý kedysi predali!

Pred grandióznym finále v Radcliffovej sále sme sa vybrali do jednej z dlhočizných podzemných chodieb, v ktorých sú ukryté posuvné police s množstvom kníh v depozite. Videli sme potrubnú poštu a depozit záverečných prác. Náš sprievodca nám vytiahol policu, na ktorej boli historické vydania rôznych rozprávok, pretože práve tie mali najkrajšie obaly. Veď sa pozrite sami:

07Spines.JPG

A tu uvidíte rôzne záverečné práce úctyhodnej hrúbky:

08Diss.JPG

09Disss.JPG

A na záver sme sa konečne ocitli v študovni Radcliffovej sály, ktorá je výnimočná vďaka svojmu oválnemu tvaru a zároveň tvorí jeden z najikonickejších pohľadov na Oxford. Postavili ju vďaka daru vo výške 40 000 libier, ktoré vo svojej záveti zanechal doktor John Radcliffe, kráľovský lekár. Práve tu študujú študenti v popoludňajších hodinách knihy, ktoré sa vyberajú z depozitu na základe požiadavky, ktorú vypísali dopoludnia. Keďže depozit je veľký, chvíľu to trvá. No práve knižničný preukaz je, s výnimkou špeciálnej prehliadky, jediný spôsob, ako sa do Radcliffovej sály možno dostať. A keďže nám ju zvnútra zakázali fotiť, pohľad na ňu vám môžem plnohodnotne sprostredkovať len zvonku. Jej vnútro tvorí okrem stien druhý vnútorný kruh z obrovských mramorových oblúkov stojacich cez obe poschodia. Po obvode stien sú police s knihami zatiaľ čo v strede pulty knihovníkov a pracovné stoly.

10Radcliffe.JPG

Z vonkajšej časti Radcliffovej sály si všimnete najmä krásny zelený trávnik, ktorý svieti svojou žiarivou farbou za každého počasia, za typického anglického "horizontálneho dažďa" snáď ešte viac. A viete aký je recept na takýto krásny anglický trávnik? Náš sprievodca nám odpovedal: "To viete, posadený je tu vyše sto rokov, pravidelne ho kosíme a dažďa máme dosť..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?