reklama

V koloniálnom Trinidade

Trinindad - mesto zašlej koloniálnej slávy postavené na pote otrokov pracujúcich na cukrových plantážach v dnešnom Valle de Los Ingenios. Je to spleť úzkych uličiek plných oddychujúceho, prechádzajúceho sa a dokonca športujúceho miestneho osadenstva a spolu s turistami pochodujúcimi hore-dole vám pripraví rušnú a čulú atmosféru. Náš skvelý taxík, ktorý sa našťastie nerozpadol ani drnčiac po nerovnomerne vydláždenej ceste, nás vyložil na autobusovej zastávke. S pomocou mapy sme prešli na miesto, kde sme mali byť ubytovaní a ocitli sme sa v domácnosti u pána doktora Luisa - očividne ovdovelého optometrika s výhradne mužskou trojgeneračnou domácnosťou. Okamžite si nás získala jeho krásna záhradka s príjemným sedením v tieni banánovníkov a ďalšej zelene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
Obrázok blogu

História a pamiatky

Trinidad je hlavné mesto kubánskej provincie pomenovanej po Duchu Svätom, alebo Spiritus Sanctí, ak chcete. Vďaka skvele zachovanej architektúry z koloniálnych čias, bavíme sa o polovici devätnásteho storočia, je spolu s neďalekým údolím cukrových plantáží významnou kutúrnou pamiatkou. Svoju históriu píše od roku 1514 a pre dnešného turistu je známe najmä tým, že je to posledný bod v itinerári pre typického turistu na Kube - po týždni v rezorte sa odporúča malý okruh na trase Havana-Viňales-Cienfuegos-Trinidad.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotné mesto je fantastickým múzeom a preto by bola škoda zatvárať sa niekam dovnútra, ak si môžete všetko užiť a vychutnať prechádzkou po uliciach. Ak už nejaké múzeum, tak Museo Histórico Municipal - mestské historické múzeum. Nádielka exponátov je síce skromnejšia, ale aspoň neodpútava pozornosť od majestátnej koloniálnej haciendy s vnútorným dvorom. Skutočným pokladom tohto múzea je veža, z ktorej budete mať celý Trinidad ako na dlani. Červené striešky z terakotových škridiel obkolesujú stred mesta v takmer pravidelnom kruhu a spomedzi nich občas vykúka vysoká zelená palma. Za oranžovými a červenými stenami a strechami mesta sa zasa rozpínajú zelené údolia, v ktorých sa kedysi pestovala cukrová trstina a dnes na jej mieste rastie tabak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prechádzka po uličkách Trinidadu zasa obsiahne celú škálu dojmov: v centre mesta nájdete podobné honosné haciendy ako tá, ktorú sme práve navštívili, s vysokými stropmi a mnohé veľmi pekne zrekonštruované. Jeden malý útulný parčík je v centre a ďalší, klasicky pomenovaný Parque Céspédes (na Kube ich navštívite hneď niekoľko) sme mali cestou na našu casu. Práve Trinidad je známy vďaka fotkám pestrofarebných fasád budov natlačených jedna vedľa druhej v ktoromkoľvek cestovateľskom článku o Kube a zo všetkých miest tohto ostrova právom vyvoláva dojem toho najfarebnejšieho. V bočných uličkách sú na každom kroku rôzne obchody a pre našinca prichádza pri stánkoch so skutočne zmiešaným tovarom prebudenie: predávajú tu naozaj všetko, od kĺbov do vodovodných potrubí cez hrebene i ďalšie použité, niektoré aj pokazené veci. Vzhľadom k nedostatku sa na tomto ostrove nič nevyhadzuje a všetko môže poslúžiť ako súčiastka do niečoho ďalšieho. Najviac ma však pobavilo miestne mäsiarstvo, ktoré sme videli po ceste: okrem toho, že všetok tovar bol vyložený na pulte pri teplotách vyše tridsať stupňov, malo skutočne vynaliezavý spôsob odháňania múch. Nad pultom bol na háku zavesený motúz s prasačou hlavou. Tú predavač občas rozhojdal, aby opäť odohnala oné muchy. Bravčové sme v ten večer pre istotu nejedli...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Krásne pláže?

Niekoľko kilometrov od Trinidadu leží Playa Ancón, jedna z krásnych piesočnatých pláží Kuby. Keďže sme za sedem dní nášho pobytu videli morskú vodu len z diaľky, povedali sme si, že sa teda pôjdeme okúpať. Ako sme si na Kube už zvykli, zabavili sme sa aj pri ceste samotnej. Z Trinidadu mala na Playa Ancón chodiť kyvadlová doprava za 2 CUC (pesos convertibles) na osobu. Okrem iného mala stáť aj v rybárskej dedinke La Boca. Tak sme prišli na zastávku odkiaľ mal ten autobus chodiť, nadišiel čas odchodu, ktorý nám prezradili v cestovnej kancelárii a nič. Po chvíli nám zastavil jeden autobus, aby nám vodič vysvetlil, že to nie je ten správny autobus. Po chvíli nás však zavolal, že nech teda nastúpime a bude to 5 CUC na osobu. My sme mu vysvetlili, že to má byť 2 CUC na osobu a on že veď áno, spolu 5 CUC. Zaujímavá matematika. Kam as podel ten piaty CUC je záhada, ale vodičovi sme vysvetlili princíp sčítacej matematickej operácie a nakoniec sa uspokojil so štyrmi pesami. Za to nás odviezol na pláž v prázdnom autobuse, ktorý mal asi pristaviť pred hotel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak sme sa ocitli na pláži, no ako sme čoskoro zistili, bola plná rezortov a okolo boli samí okrúžkovaní all inclusive dovolenkári. Chceli sme si dať pivo či možno niečo na jedenie, čo sa však v miestnych reáliách ukázalo ako nemožné. Jeden strážca z rezortu nám chcel z hotelového all inclusive baru za mastný príplatok prepašovať pivo, ktoré si údajne môžeme vypiť na pláži, ale rozhodla som, že mu nedáme takto podvodne zarobiť už len z princípu. Nakoniec sme si našli kúsok pláže medzi dvomi rezortmi, kde sa hrali aj miestne deti a pochopili sme, že toto je naša neutrálna zem. Tak sme sa okúpali, voda bola vynikajúca. Osviežili sme sa, posedeli sme na pláži a šli sme k parkovisku, vychutnávajúc si aspoň luxus toho, že nevyzeráme ako obeť amatérskeho ornitológa...

Obrázok blogu

Naspäť do mesta sme sa odviezli fenomenálnou vymoženosťou zvanou Coco taxi, čo je v podstate trojmiestna motorizovaná trojkolka, ktorá má okolo seba oranžovú škrupinku evokujúcu kokosový orech. Coco taxi si veselo prdkalo a my sme si mohli pozrieť okolie, po ktorom sme prechádzi, s vetrom vo vlasoch.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V Trinidade sme si dopriali výdatú večeru v miestnej štátnej reštaurácii. Jedlo bolo prekvapujúce dobré a hovädzie bolo uprostred plejády bravčového a krevetiek ako vykúpenie. Akurát naša servírka bola ako hlavný itinerár socialistickej reštaurácie - pomalá a namrzená. V ten večer sme otestovali rum luxusnej značky Cubay, ktorý predavačka v obchode s cigarami popisovala ako veľmi podobný koňaku. No neviem, koňak som už pila a rozhodne nechutí ako kvapky na kašeľ...

Uprostred týchto rôznorodých zážitkov sme stihli navštíviť bývalú plantáž, na ktorej sa pestovala cukrová trstina tak typická pre túto provinciu, o nej sa budete môcť dočítať v najbližšom článku.

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu