Krásne kremle Ruska: Velikij Novgorod a Pskov

Autor: Martina Rúčková | 28.1.2014 o 8:45 | (upravené 28.1.2014 o 9:04) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1043x

Pskov aj Velikij Novgorod sme navštívili vlastne tak náhodou, cestou z Estónska späť do Ruska. V Pskove sme prenocovali a zažili takmer úplnú bielu noc - mimochodom, skvelá alternatíva k, v tom čase predraženému, Petrohradu. A asi dvesto kilometrov od Pskova, čo je na ruské pomery skutočne krátka vzdialenosť, zasa leží významné historické mesto - Velikij Novgorod, ktoré bolo v deviatom storočí prvým hlavným mestom Ruska. Okrem historických budov jeho kremľa vás prekvapí obrovský bronzový pamätník na počesť tisíceho výročia príchodu Rurika do Novgorodu.

P01.JPG

Pskov

V porovnaní s inými mestami Ruska sa Pskov môže pochváliť skutočne úctyhodným vekom: zatiaľ čo niektoré mestá oslavujú posledných dvadsať rokov s veľkou pompou svoje tisícročie, Pskov si v roku 2003 sfúkol na pomyselnej torte ešte o sto sviečok viac. Z roku 903, ktoré mesto pokladá za rok svojho založenia, pochádza prvá písomná zmienka o meste Pleskov, pomenovanom po zurčiacej vode rieky Velikaja a jej prítokov Mirožka a Pskova. Igor I., vládca Kyjevskej Rusi, si tu vzal za manželku miestnu dámu menom Oľga. Pskov bol pôvodne kniežatstvom, potom sa pripojil k Novgorodskej zemi. V polovici trinásteho storočia ho ukoristil Rád nemeckých rytierov, no už o pár mesiacov ho znovu získal Alexander Nevský. Kupci, ktorí tu obchodovali, spravili zo Pskova člena hanzy a vďaka tomu sa mesto v roku 1348 osamostatnilo.

P02.JPG

 

Keďže sa mesto nachádzalo takpovediac na prieniku záujmov Európy a Ruska, užilo si najmä v pätnástom storočí  až dvadsaťšesť nájazdov. Začiatkom šestnásteho storočia si ho však opäť prisvojila Moskva. Po tom ako cár Peter Veľký dobyl Lotyšsko a Estónsko a tým rozšíril hranice ruského impéria, Pskov postupne stratil svoje významné postavenie. Počas Estónskej vojny o nezávislosť bolo mesto okupované a počas druhej svetovej vojny poznačila historické budovy jeho kremľa nemecká okupácia.

P05.JPG

P04.JPG

Napriek tejto divokej minulosti sa v Pskove zachovalo mnoho pamiatok, pre ktoré sa ho oplatí prísť navštíviť. Pskovský kremeľ nám dodnes zachováva architektúru ruských opevnení 13. až 18. storočia. Pskovské mestské hradby mali až štyri úrovne. Hradby a časti mesta okolo nich sa delia na, v poradí podľa ich veku, Dovmontov gorod, Srednij gorod a Okolnij gorod. Slávnu katedrálu, ktorá má údajne jeden z najúplnejších zobrazení biblických príbehov, aké prežili mongolské nájazdy, sa nám v čase našej návštevy navštíviť nepodarilo. Bolo jedenásť hodín a vonku bolo ešte stále svetlo. Spomenuli sme si na Puškina, ktorý je v neďalekom Michailovskom, kde mala sídlo jeho matka, pochovaný, veršom z jeho básne Zimný večer: Vypijom s garja, kde že kružka?

V18.JPG

Velikij Novgorod

Velikij Novgorod, či len Novgorod, leží na hlavnom ťahu, ktorý spája Petrohrad s Moskvou. Oficiálne sa považuje za mesto Ruska, v ktorom sa začala písať história tejto krajiny. Podľa neskorších historických zdrojov, i keď mierne spochybnených archeologickými vykopávkami, to bol rok 862, kedy prišiel Rurik do Novgorodu. O dvadsať rokov neskôr dobyl Oleg, Rurikov následník, Kyjev, založil Kyjevskú Rus a Novgorod sa stal druhým najvýznamnejším mestom v krajine. Ako súčasť Novgorodskej zeme si žilo vlastným životom, jeho panovníkov volila mestská rada. Miestni najradšej spomínajú na Jaroslava Múdreho, ktorý vydal prvý právny kódex s názvom Ruská pravda a mestu udelil mnoho výsad. Mongolské hordy sa mestu vyhli pre široké bažiny, ktoré ho obklopovali. Čas skazy prišiel za vlády cára Ivana III., ktorý na mesto uvalil jarmo moskovskej nadvlády a vojaci Ivana IV. Hrozného mesto vyplienili a zabili pri tom 60 000 jeho obyvateľov.

V01.JPG

V02.JPG

V16.JPG

V17.JPG

Mesto sa svojim krajanom pripomenulo v roku 1862, keď Rusko oslavovalo tisíc rokov svojej štátnosti. Bolo to za vlády cára Alexandra II., kedy sa v miestnom kremli umiestnil obrovský bronzový Pamätník milénia, na ktorom sú zobrazené všetky významné postavy ruskej histórie. Na tomto, vyše sto ton vážiacom kolose, sú symbolicky zobrazené najvýznamnejšie míľniky krajiny: príchod Varjagov do Rusi, jej kristianizáciu, vyhnanie Tatárov, vznik cárstva, nástup dynastie Romanovcov na ruský trón a vznik Ruského impéria, zobrazený anjelom stojacim za cárom Petrom I., ukazujúc mu miesto, kde založí Petrohrad. Na spodnej časti pamätníka sú sochy, ktoré predstavujú významné náboženské osobnosti, okrem iného aj Cyrila a Metoda, kniežatá a cárov, s výnimkou Ivana Hrozného, ktorý Novgorod spustošil, významných vojenských veliteľov, spisovateľov a umelcov. Na samom vrchole, stojac na cárskom jablku pri kríži, sú v ženskej podobe symbolicky zobrazené Matička Rus a Ruská pravoslávna cirkev. Okolo pamätníka môžete krúžiť aj celý deň a ručím vám, že na ňom vždy nájdete niečo nové.

V03.JPG

V04.JPG

V08.JPG

V09.JPG

V10.JPG

Pamätník nájdete v miestnom Kremli. Ten sa nezachoval sa v pôvodnej podobe, v 14. storočí ho prestavali s použitím tehál. Najstaršou a najkrajšou budovou mesta je Katedrála svätej Sofie, postavená v roku 1052 - pôvodne jednoduchého tvaru, aby bola odolná voči požiarom. Typické cibuľové vežičky jej pribudovali až neskôr. Za povšimnutie stoja bronzové dvere, ktoré zobrazujú rôzne biblické scény, no tiež portréty umelcov, ktoré ich zhotovili. V kremli sa zachovali pôvodné budovy i zvonica a úzky peší most vás bezpečne prevedie na druhý breh rieky Volchov.

V11.JPG

V12.JPG

V13.JPG

V14.JPG

V15.JPG

Z vonkajšej strany mestských hradieb nájdete tiež mnoho zaujímavých pamiatok, najmä tých sakrálnych, v historickej obchodnej štvrti. My sme sa však ponáhľali späť do Moskvy a tušiac veľmi nepríjemné a pomalé probki - zápchy, sme mestu venovali omnoho menej času, než by si zaslúžilo. Snáď sa doň ešte vrátime...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?