Do Birminghamu nielen za čokoládovou továrňou

Autor: Martina Rúčková | 4.3.2014 o 8:45 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1219x

Tento výlet bol druhou cestou, ktorú sme v Oxforde podnikli s našou Road Trip Society. A nakoniec aj posledný, pretože práve vďaka nej nám cestovanie natoľko učarovalo, že sme sa rozhodli pozrieť si všetky krásy Veľkej Británie a niektorých okolitých ostrovov čím skôr. Birmingham sme navštívili ako bonus k hlavnému cieľu nášho výletu: prehliadke najznámejšej továrne na čokoládu v Spojenom kráľovstve. Povestná čokoláda značky Cadbury sa totiž vyrába práve tu.

01.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

Menší historický exkurz

Toto druhé najväčšie mesto Anglicka je domovom milióna obyvateľov. V období stredoveku by ste na jeho mieste našli maličké mesto plné kupcov, ktoré sa rozrástlo až v 18. storočí vďaka priemyselnej revolúcii. No na rozdiel od okolitých miest, ktoré začali prekviitať najmä vďaka zle platenej masovej textilnej výrobe, sa pracovníci z Birminghamu vydali inou cestou. Ich úzka špecializácia, deľba práce a obchodný duch priniesli vysokú plácu a trikrát väčší počet patentov ako v ktoromkoľvek inom anglickom meste. Počas obdobia priemyselnej revolúcie tu vznikli dve z v súčasnosti najväčších bánk pôsobiacich v Británii: Lloyds Bank a Midland Bank, ktorú neskôr kúpila banka HSBC. V 19. storočí do mesta viedli prvé dve železničné trate na dlhé vzdialenosti. Počas druhej svetovej vojny zažil Birmingham zdrvujúce letecké bombardovanie. V päťdesiatych a šesťdeisatych rokoch minulého storočia ho zrekonštruovali do súčasnej podoby.

06.JPG

07.JPG

Spomínam si, ako sme sa o Birminghame učili ešte na hodinách angličtiny. V tom čase to bolo pre mňa nepredstaviteľné mesto, pretože celý anglicky hovoriaci svet som si asociovala iba s Londýnom. Keď som Londýn konečne navštívila v devätnástich, bol to splnený sen. Birmingham by som nazvala ako povinnú návštevu mesta, ktoré predstavuje významný a veľký región. V tomto meste okdem známej čokolády Cadbury sídli fabrika na obľúbenú anglickú "hnedú omáčku" HP Sauce, pochádzajú odtiaľto skupiny Black Sabbath a UB40 a práve tu sa začalo vyrábať Mini. Istý čas svojej kariéry tu bývali J. R. R. Tolkien, Washington Irving a medicínu tu študoval Arthur Conan Doyle, ktorý si na ulici Sherlock kúpil husle.

08.JPG

Čo si v meste pozrieť

Birmingham zaujímavo spája neoklasickú a modernú architektúru. Pamiatkou, ktorú oceníte zvnútra aj zvonku je Hlavná knižnica. Postavená ako otočená pyramída je najrušnejšou knižnicou v Británii.

09.JPG

Storočné námestie nájdete podľa zaujímavých dlažobných kociek a Pamätnej sály postavenej v štýle art-deco. Je tu aj moderné sklenené Medzinárodné konferenčné centrum s filharmonickou sálou.

15.JPG

10.JPG

Námestie Viktórie je obrovský priestor pred radnicou, ktorému dominuje obrovská socha nahej korpulentnej pani vo fontáne. Kráľovná Viktoria sa na ňu zo svojho piedestálu pozerá s jemným opovrhnutím.

11.JPG

12.JPG

Birmingham má tiež svoje veľké ruské kolo a po ceste k nemu stretnete troch mudrcov. Na zlatej soche sú stelesnení traja vynálezcovia z obdobia priemyselnej revolúcie: Matthew Boulton, James Watt a William Murdoch. Na schodoch Chamberlain Square zasa nájdete sochu Thomasa Atwooda, politického reformátora 19. storočia.

13.JPG

14.JPG

16.JPG

Modernú architektúru zastupuje obchodné centrum Bullring s veľkým býkom pred vchodom a mierne futuristickým dizajnom. Ďalšou známou budovou tvoriacou panorámu mesta je Rotunda.

17.JPG

19.JPG

19z.JPG

Čokoládová továreň

V popoludňajších hodinách sme netrpezlivo vyskočili z minibusu na parkovisku závodu Cadbury. Z výroby svojej ikonickej čokolády spravili veľkú turistickú atrakciu pre malých aj veľkých. Žiadnu čokoládu si so sebou neberte, pár vzoriek dostanete už pri kúpe lístkov a dočkáte sa aj zauijímavej ochutnávky. Múzeum je spravené na britský štýl - zaujímavo a interaktívne, žiadne vitríny s fotkami či dokumentami nečakajte. Je to plnohodnotná atrakcia typu „experience", ktorú majú viaceré značky, najmä tie, ktoré vyrábajú alkohol. Návštevníci sa dozvedia mnoho o histórii značky Cadbury, o tom, ako vzniká čokoláda a kde nájdete tie najlepšie kakaové bôby.

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

V druhom kole prehliadky prechádzajú návštevníci popri presklenej stene, za ktorou je výrobná linka známych čokoládok. Človeku sa pri pohľade na hnedé tabuľky balené do typického fialového obalu zbiehajú slinky. Ešteže vo firemnom obchode dostať kúpiť plnú produktovú radu...

25.JPG

26.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?