Víkend v Derbyshire: Chatsworth House

Autor: Martina Rúčková | 14.3.2014 o 8:45 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  980x

O tomto majestátnom sídle by vám mohla lepšie ako ja porozprávať britská herečka Keira Knightley, ktorá tu natáčala dva filmy. Sídlo vojvodu z Devonshiru spoznáte ako Pemberley z poslednej filmovej adaptácie Pýchy a Predsudku, rodinné sídlo pána Darcyho, a v druhom filme hrá samo seba. Film Vojvodkyňa rozpráva príbeh, ktorý sa pred tristo rokmi odohrával práve na mieste, kde sa natáčal - osude prvej manželky piateho vojvodu z Devonshiru, Georgiany Cavendish. Rozprávkové sídlo uprostred malebného anglického Peak Districtu, najnavštevovanejšieho národného parku Veľkej Británie, vám umožní si aspoň na chvíľku predstaviť, ako si kedysi žila anglická šľachta.

01Outside.JPG

02Out.JPG

03Out.JPG

Najbližšie väčšie mesto nedaleko Chatsworthu je Sheffield a miestni študenti majú návštevu sídla pomaly ako povinnú jazdu, niečo ako je Blenheim Palace, v ktorom sa narodil Winston Churchill, pre študentov z Oxfordu. Rodinná história Cavendishovcov, ktorí v sídle žijú až dodnes, začína v 16. storočí svadbou Elizabeth Talbotovej, nazývanej Bess z Hardwicku so Sirom Williamom Cavendishom. Bolo to druhé zo štyroch manželstiev v tom čase najvplyvnejšej ženy Anglicka po kráľovnej Alžbete I. Bess presvedčila svojho manžela, aby predal svoje pozemky v Suffolku a presťahoval sa s ňou do jej rodných končín. Sídlo sa začalo stavať v roku 1553 a dostavané bolo až po smrti Sira Williama. Bess tu žila so svojim štvrtým manželom, Georgeom Talbotom, vojvodom zo Shrewsburry, ktorý strážil Máriu I. Stuartovú, škótsku kráľovnú a tá sídlo niekoľkokrát navštívila. Je po nej pomenovaná Komnata kráľovnej Škótska.

04Intr.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

Prvým vojvodom z Devonshiru sa stal druhý syn Sira Williama a Bess, tiež William, ktorý vykonával funkciu zmocnenca kráľa Henricha VIII. pre zrušenie kláštorov. (Niečo viac o tejto téme a jej dôsledkoch si môžete prečítať tu.) Svoj vojvodský titul získal za pomoc pri dosadení Viliama Oranžského na britský trón. Na svedomí má prístavbu luxusných apartmánov, v ktorých spal kráľ Viliam počas svojej návštevy Chatsworthu, veľkej obrazárne a knižnice. Nasledovalo obdobie intenzívnych úprav, prestavovalo sa a pristavovalo a Chatsworth získal svoje ikonické kaskády.

08.JPG

09.JPG

10.JPG

Vojvodkyňa z filmu, Georgiana Cavendish, bola manželkou Piateho vojvodu z Devonshiru. Bola to na svoju dobu mimoriadne pokroková žena, ktorá sa obklopovala politkmi a umelcami. Vďaka jej politickému aktivizmu a extravagantnému štýlu obliekania bola v spoločnosti mimoriadne obľúbená. Sama však príliš šťastná nebola, jej manžel, za ktorého sa vydala v sedemnástich, ju nemiloval. Neskôr ho zoznámila so svojou dobrou priateľkou Lady Elizabeth „Bess" Fosterovou, ktorá sa do Chatsworthu neskôr prisťahovala, s vojvodom mala dve nemanželské deti a spolu s Georgianou žili v tejto zvláštnej ménage à trois dvadsaťpäť rokov. Po jej smrti vo veku 48 rokov si vojvoda vzal Bess za manželku. Aj Georgiana mala svoje aféry a výsledkom jednej z nich, s grófom Greyom, bola dcéra Eliza, ktorú však musela tajne porodiť a nechať u Greyových rodičov. Georgiana ju chodila tajne navštevovať. Svoj extravagantný životný štýl však nezvládala financovať a zomrela topiac sa v dlhoch, ktoré by v súčasnosti predstavovali asi tri milióny libier. Svoje dlhy držala pred manželom v tajnosti, no keď sa po jej smrti dozvedel ich výšku, iba sucho skonštatoval: „A to je všetko?"

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

Smutné obdobie nastalo pre Cavendishovcov začiatkom dvadsiateho storočia, kedy sa vysoko zadĺžili kvôli vyplateniu daní z dedičstva, ktorá spôsobila, že museli predať svoje majetky v Londýne. Stále si však mohli dovoliť prevádzkovať pomerne slušnú domácnosť a zamestnávať skoro štyridsaťčlenný obslužný personál.
V roku 1944 si sestra amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, Kathleen Kennedy, vzala Markíza z Hartingtonu Williama Cavendisha, staršieho syna Desiateho vojvodu z Devonshiru. On zomrel počas bojov 2. svetovej vojny v Belgicku ešte toho roku, Kathleen o štyri roky neskôr pri leteckom nešťastí. Jeho mladší brat Andrew zdedil titul Jedenásteho vojvodu z Devonshiru a obrovské dlhy. Andrewov otec sa snažil 80 percentnej dane z dedičstva vyhnúť a majetok previedol na syna ešte počas svojho života, no jeho predčasná smrť spôsobila, že daňová výnimka sa nemohla použiť. Rodinné dlhy boli v tom čase 7 miliónov libier, čo je v súčasnosti ekvivalent asi dvesto miliónov libier. Situácia sa sprvu zdala takmer nevyriešiteľná, no po nahliadnutí do účtovných kníh sa Cavendishovci rozhodli predať neďalekú Hardwick Hall a ďalšie pozemky. Neskôr založili trust, organizáciu, ktorá sa v súčasnosti o sídlo stará a vďaka ktorej je prístupné širokej verejnosti. Nejako si na seba predsa zarobiť musí...

15.JPG

16.JPG

17.JPG

Návštevu Chatsworthu vám vrelo odporúčam, pretože je to skutočne jedno z najkrajších sídiel vo Veľkej Británii, nie len zvonku, ale aj zvnútra. Luxusný interiér dopĺňajú obrovské záhrady s fontánami a kaskádami či nedávno vybudovaným bludiskom. Prehliadky pre deti a zaujímavé podujatia ako ukážka sokoliarskeho umenia vás v Chatsworthe udržia celý deň a vďaka nim je to skvelá atrakcia pre deti. Veď ktože by sa nechcel stať na jeden deň princom či princeznou, alebo, ako v tomto prípade, vojvodom a vojvodkyňou...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?