Krátky turistický sprievodca Dubajom

Autor: Martina Rúčková | 18.3.2014 o 8:45 | (upravené 18.3.2014 o 9:51) Karma článku: 8,22 | Prečítané:  2723x

Koncom januára som vám z okna auta predstavila Spojené arabské emiráty. Jeden z nich som však zámerne vynechala. Zážitkov z Dubaja sme mali požehnane a tak vám ich prinášam prostredníctvom krátkych postrehov a tipov. Keď si predstavím, ako vyzeral Dubaj pred päťdesiatimi rokmi, pokrok, ktorý tento emirát zaznamenal, je ohromný. Gigantické mrakodrapy uprostred vyprahnutej púšte a občas sa kde-tu mihne kus zelenej trávy. To viete, že ste pri niektorom z jeho golfových ihrísk. V súboji o usporiadanie svetovej výstavy Expo 2020 porazil Jekaterinburg, čo nám oznamoval svojimi bombastickými plagátmi. Najviac ma však potešilo, že ani moderný Dubaj plný ocele a skla nezabudol na svoje začiatky ako skromná rybárska usadlosť a k jeho autentickej kultúre tu môžete pričuchnúť celkom zblízka - stačí len vedieť, kde.

01.JPG

02.JPG

Niečo pre mužov

Vaša manželka či priateľka sa určite bude chcieť vybrať omrknúť onen slávny Dubai Mall, tak prečo jej to neumožniť, však áno? Dubaj ponúka aj mnoho „mužnej" zábavy, stačí si vybrať. Napríklad miestny autodrom, ktorý ponúka možnosť zajazdiť si zopár kôl na Audi R8 s motorom V10. Po úvodnom briefingu sa zahrejete na dvojlitrovom Audi TT Turbo a až potom nasadnete, spolu s inštruktorom do mašiny, ktorá reve tak, že máte stále pocit, že je za vami ďalšie auto. Nie, ten zvuk skutočne vydáva auto, v ktorom práve sedíte. Nováčikom pomôže inštruktor nielen s radením, ale aj s, na prvý pohľad samovražednými, radami. Trať však ovláda aj poslepiačky, preto sa nie je čoho obávať. Jediná rada z mojej strany je zarezervovať si tento zážitok v dostatočnom časovom predstihu, mesiac vopred už bývajú vypredané.

03Auto.JPG

04Auto.JPG

05Autp.JPG

Dubai Mall

Dubai Mall neuvádzam v rubrike pre ženy, pretože vďaka veľmi dobrým cenám elektroniky si tu aj muži prídu na svoje. Obchodné centrum je obrovské, opulentné, plné luxusného tovaru a uchodíte sa tu na smrť. Okrem pasáží plných drahého oblečenia a doplnkov ma milo prekvapili sekcie lacnejších značiek, ktoré sú vlastne dostupné aj u nás. Najväčšou premárnenou šancou bolo pre mňa akvárium, ktoré má peknú zbierku morských živočíchov, okrem iného aj malé žraloky a dá sa v ňom potápať. Potápanie však nie je, kvôli riziku dekompresnej choroby, zlučiteľné s výstupom na vyhliadku v Burj Khalifa, ktorú sme už mali zarezervovanú. Veľmi som to ľutovala, Burj Khalifu by som pokojne oželela...

06Mall.JPG

07Mall.JPG

09Mall.JPG08Ma.JPG

Na vrchu najvyššej budovy sveta? Nie, len tak v strede

Obrovskou atrakciou je vyhliadka na veži Burj Khalifa, vysokej 828 metrov. Lístok vám za drahé peniaze predajú na niečo, čo sa vola Na vrchole. V niekoľkých radách sa tmolíte takmer dve hodiny, aby vás výťah ohromujúcou rýchlosťou, ktorú necítite, vyviezol na 124. poschodie. Chceli ste vyhliadku z osemsto metrov? Bude vás čakať obrovské sklamanie, nachádzate sa vo výške „iba" 452 metrov nad morom. Samotná panoráma Dubaja nie je nič, o čom by som mala chuť básniť, mrakodrapy uprostred púšte. Omnoho viac vás znechutí skutočnosť, že v rámci tohto „zážitku" sa budete permanentne predierať pomedzi davy ľudí, aby ste si vybojovali aspoň kúsok priestoru pri plexiskle.

11Burj.JPG

13Burj.JPG

Ako alternatívu môžem odporučiť posedenie v jednej z reštaurácií s výhľadom na fontány pri Dubai Malle, ktoré sa na každú celú hodinu nielen rozospievajú, ale aj poriadne roztancujú. Odtiaľ môžete obdivovať rozosvietenú vežu Khalifa v celej svojej kráse. Malé upozornenie, na rozdiel od vášho hotela vám tu nenalejú...

10Mall.JPG

14Burj.JPG

Niečo pre ženy

Káralo ma napísať niečo pre straky, pretože na tradičnom dubajskom zlatom trhu - souku sa to blýska jedna radosť. Z ničoho nič zabočíte z normálnych ulíc na takú, ktorú z oboch strán lemujú samé zlatníctva a iné obchodíky. Zlata a drahých kameňov je tu od výmyslu sveta, treba mať len dobré oko a pevné nervy pri zjednávaní. A ak vás nakupovanie nebaví, stačí sa prejsť a obdivovať rôzne „podbradníky" a „brnenia" zo zlata, ktoré údajne nosia miestne ženy pod svojimi abájami.

15Souk.JPG

16Souk.JPG

17Spouk.JPG

18Souk.JPG

19Souk.JPG

Alebo sa stačí prejsť o pár uličiek ďalej a ocitnete sa na trhu s koreninami, kde si môžete doplniť svoje domáce zásoby. Výber je vynikajúci a ceny veľmi prívetivé, ak ich, prirodzene, dobre zjednáte.

Dubajská zátoka

Z Deiry, kde nájdete dubajské trhy, sa cez zátoku môžete prepraviť na jej druhý breh, do časti Bur Dubai. V týchto miestach, kde Dubaj pôvodne vznikol ako osídlenie, ktorého obyvatelia lovili v plytkej a teplej časti zátoky ryby pre svoju obživu, môžete pričuchnúť k autentickejšiemu Dubaju. Aj tu na vás budú vykúkať rôzne turistické atrakcie, avšak v omnoho príjemnejšej koncentrácii. Ak máte dosť času a nemáte vlastné auto, do vášho hotela na pobreží vás môže dopraviť malá bárka.

20Creek.JPG

21Creek.JPG

22Creek.JPG

A ak sa chcete o Dubaji, Emirátoch a ich kultúre skutočne niečo dozvedieť, navštívte Centrum Šejka Mohameda pre kultúrne porozumenie. Ponúka viacero zaujímavých exkurzií a programov. My sme s jeho sprievodcami strávili niekoľko hodín. Stihli sme si pozrieť zrekonštruovanú časť starého Dubaja, ktorá ukazuje, ako tu žili ľudia kedysi. Dnes sa v komplexe pieskových budov nachádza už len jeden obytný dom s posledným obyvateľom a jeho miesto nám radšej neprezradili. Ostatné budovy slúžia ako múzeá, penzióny či kaviarne. V jednej z budov si môžete vyliezť na strechu - my sme sa cítili ako v hre Prince of Persia. Len sa netreba otočiť nesprávnym smerom, z ktorého sa na vás budú škeriť všadeprítomné dubajské mrakodrapy.

23Old.JPG

24Old.JPG

25Old.JPG

26Old.JPG

27Old.JPG

Navštívili sme mešitu, v ktorej sa modlí sám dubajský emir, Šejk Mohamed. Musím vám povedať, že s týmto pánom sa sprostredkovane stretnete, aj keď nechcete. V každom z miestnych múzeí vás budú bombardovať jeho knihy ako napríklad zbierka jeho básní s príhovorom Paula Coelha. Nás však najviac zaujala publikácia s názvom „Flashes of thought", vhodný preklad už ponechám na každom z vás.

28Old.JPG

29Old.JPG

Po tradičnej káve s ďatlami a príjemným rozhovorom s našim sprievodcom sme sa hostili na pravom emirátskom obede. Na rozdiel od jednotnej ponuky hotelových reštaurácií sa vám tu dostane skutočne typické miestne jedlo a celý obed sprevádza diskusia o islame, miestnej kultúre a živote. Myslím si, že je to skutočne veľmi príjemný spôsob, akým sa dá táto zaujímavá kultúra pochopiť.

30luch.JPG

31.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?