Priemyselné pamiatky Walesu a Škótska

Autor: Martina Rúčková | 25.3.2014 o 8:45 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  802x

Tento týždeň sa v dvoch článkoch vrátime do obdobia Veľkej priemyselnej revolúcie a prostredníctvom niekoľkých pamiatok, ktoré som počas svojho pobytu vo Veľkej Británii navštívila, si pripomenieme jej odkaz. Nejedná sa o typické turistické miesta, ktoré sa vám budú svojimi plagátmi propagovať na každom kroku. Ukážu vám však trochu inú krajinu a obrazne vám vysvetlia jej priemyselný vývoj. Dnes navštívime velšský Blenaevon a New Lanark v Škótsku, ktorý bol kedysi ukážkovým príkladom starostlivosti o zamestnancov.

Baníctvo, ktoré formovalo Wales

Južný Wales bol v 19. storočí najväčším svetový producentom železa a uhlia. Podobne ako v Cornwalle a Devone, aj tu baníctvo poznačilo celkovú panorámu okolitej krajiny. Mesto Blanevon sa rozrástlo najmä vďaka železiarňam, ktoré tu otvorili v roku 1788 a ktoré svoju činnosť ukončili v roku 1900. Uhlie sa tu prestalo ťažiť o osemdesiat rokov neskôr a z baní je v súčasnosti múzeum. Kedysi dvadsaťtisícové mesto sa po odchode baníkov scvrklo na súčasných šesť tisíc obyvateľov.

03B.jpg

04B.jpg

Najreprezentatívnejšou pamiatkou je múzeum Big Pit, alebo veľká jama. Počas jej návštevy sfárate do bývalej uhoľnej bane. Našinca, ktorý navštívil Banskú Štiavnicu, tento zážitok až tak neprekvapí, zato mnohí miestni sú prekvapení, že ich nečaká typická interaktívna, vyleštená a krásne nasvietená atrakcia, na akú sú v tejto krajine zvyknutí. Návštevníci dostanú ochranné plášte, helmy s čelným svetlom a trojkilovou baterkou, ktorú si uviažu okolo pása a dýchaciu masku pre prípad zasypania štôlne. Po bani vás bude sprevádzať skutočný baník, ktorý si v tejto bani svoje odfáral. Nech už sú vaše znalosti angličtiny akékoľvek, budete poriadne naťahovať uši, aby ste porozumeli výkladu v silnom velšskom dialekte.

01B.jpg

Všetky elektronické zariadenia sa odovzdávajú a odkladajú do trezoru. Pre vysokú koncentráciu metánu v bani je veľmi nebezpečné brať so sebou čo i len mobil - drobná iskra v batérii by mohla spôsobiť požiar. (Preto nemáme zo samotnej bane žiadne fotografie...) A potom sa už výťahom veziete do hĺbky devätdesiat metrov, kde sa dozviete všetko o baníctve v Blenaevone aj o práci v tejto konkrétnej bani. V momente, keď váš sprievodca vypne všetky svetlá, aby vám ukázal, ako vyzerá tma v bani, nebude vám všetko jedno...

02B.jpg

New Lanark

Ďalší zaujímavý počin neďaleko Glasgowa má na svedomí David Dale, ktorý založil dedinu menom New Lanark v roku 1786. Továreň na spracovanie bavlny, ktorá chytro využívala jediný vodopád na rieke Clyde a ubytovne pre robotníkov z továrne neskôr rozšíril Daleov švagor Robert Owen. Ten podnik od svokra odkúpil spolu so svojimi partnermi za 60 000 libier a v roku 1800 sa stal riaditeľom továrne. Okrem toho, že bol podnikateľ, bol aj veľký filantrop a reformátor a prostredníctvom Lanarku zrealizoval svoje utopistické predstavy o ideálnej socialistickej spoločnosti.

05NL.JPG

06NL.JPG

Dedina je dodnes napájaná vodnou energiou tak, ako to bolo aj v čase jej vzniku, i keď v súčasnosti pribudla k priehrade ešte jedna turbína, ktorá pomáha zvládať nápor turistov, ktorí New Lanark navštevujú. Začiatkom devätnásteho storočia tu žilo asi dva a pol tisíca obyvateľov z chudobincov Glasgowa a Edinburgu. Práve Owen značne zlepšil životné podmienky robotníkov - v dedine dal postaviť prvú školu pre deti vo veku 4-7 rokov v Británii. Rodiny žili zväčša v jednej izbe a až začiatkom 20. storočia dostali k dispozícii viacero izieb, toalety vo vnútri bytu a tečúcu, i keď len studenú, vodu.

07NL.JPG

08NL.JPG

Dale aj Owen sa o svojich zamestnancov starali na vtedajšie podmienky ukážkovo. Owen veril, že sa mu podarí vybudovať spoločnosť bez zločinu a násilia a že keď sa ude o svojich zamestnancov dobre starať, zvýši sa produktivita ich práce.

09NL.JPG

Dnes je z hlavnej budovy továrne múzeum, v ktorom je história New Lanarku zaujímavo interaktívne spracovaná a po továrni sa prejdete v sprievode malého dievčatka, ktoré tu žilo, pracovalo a učilo sa. Môžem vám prezradiť, že po celodennej práci sa jej príliš nechcelo sústrediť na učenie...

V piatok sa zo Škótska a Walesu vrátime späť do Anglicka, ktoré tiež ukrýva mnoho zaujímavých priemyselných pamiatok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?