Sprievodca po vybraných ruských múzeách alkoholu

Autor: Martina Rúčková | 1.4.2014 o 8:45 | Karma článku: 12,52 | Prečítané:  6090x

Vždy, keď niekomu spomeniem Rusko, jednou z prvých vecí, ktoré mu prídu na um, je vodka. A to napriek tomu, že ruský národ dlho nepil vodku, ale takzvané chlebné víno či domácu samohonku. História vodky osobitne a ruského alkoholu všeobecne je dlhá, turbulentná a mimoriadne obsiahla. Ak vás táto téma zaujíma, na osi Petrohrad - Moskva - Jaroslavľ nájdete niekoľko múzeí, ktoré sa snažia vás s ňou aspoň trochu oboznámiť. A aby milý turista v Rusku netápal, ponúkam mu prehľad a osobné skúsenosti piatich z nich, smerom od západu na východ:

1. Múzeum ruskej vodky, Petrohrad

Konnongvardejskij bulvár 4, Petrohrad, http://vodkamuseum.su/, vstupné: 170 rubľov.

011.JPG

012.JPG

013.JPG

Napriek tomu, že sa nachádza uprostred petrohradskej muzeálnej štvrte, za veľa peňazí sa vám dostane málo muziky. Vstupné sa od základného šplhá vyššie v závislosti od toho, či si doplatíte degustáciu, či prehliadku so sprievodcom. Ten sa musí náramne snažiť, pretože samotné múzeum pozostáva z jednej jedinej miestnosti, kde nájdete skromný počet historických predmetov a vitríny s pohármi, fľašami a zátkami na fľaše. To málo textov visiacich na stenách, ktoré tam vôbec je, je iba v ruskom jazyku, zahraniční turisti majú smolu. Druhá miestnosť má vystavených niekoľko fliaš vodky, zároveň funguje ako bar a ako obchod s darčekovými predmetmi. Výber je dobrý, dobrý dojem však nerobí pomalá obsluha. Celý počin chápem ako marketingovú aktivitu, ktorej cieľom je prilákať hostí do reštaurácie Ruskaja rjumočnaja No. 1 (Russian Vodka Room No. 1). Tú som neskúšala, hodnotenia na internete sú však pozitívne a tak sa asi viac oplatí ísť degustovať vodku práve tam.

014.JPG

015.JPG

016.JPG

2. Múzeum ruskej v priestoroch liehovaru Kristall, Moskva

Samokatnaja ulica 4, Moskva, najbližšie metro: Kurskaya

Toto múzeum sa dá v súčasnosti podľa mojich informácií navštíviť najmä prostredníctvom organizovaných výletov, ktoré obsahujú prehliadku s výkladom a tiež degustáciu vodky. Prevádzkujú ho skutoční experti, liehovar Kristall, matka všetkých ruských liehovarov, ktorá vyrába vodku už od roku 1901. Kristall vyrábal pôvodnú Stoličnuju a ďalšie známe druhy vodky ako Putinka, Bjeloje zoloto, či Prazdničnaja. Po tom, čo liehovar zrekonštruoval jednu zo svojich výrobných hál na Samokatnej ulici v Moskve, otvoril tu Múzeum ruskej vodky.

Duchovným otcom múzea je Alexej Nikišin, ktorý udatne bráni dobré meno ruskej vodky na celom svete a napísal o nej množstvo publikácií. Návštevu múzea „testoval" môj svokor Jozef, ktorý sa o ruskú vodku živo zaujíma a na dlhú rozpravu s pánom Nikišinom v dobrom spomína.

3. Múzeum histórie opilstva, Všeruské výstavné centrum (VVC)

Všeruské výstavné centrum, pavilón 2, najbližšie metro: VDNCh, vstupné: 200 rubľov

Ďalšia turistická pasca, ktorá z vás za prehliadku pozostávajúcu z dvoch miestností viac či menej zaujímavých exponátov vytiahne štyri eurá. Nesústredí sa len na vodku, ale na celý problém opilstva v Rusku a výstava sa trochu mihne aj okolo mnohých ruských prohibícií. Celkovo je to veselé a hlavne rýchle „múzeum" - v pavilóne 2 je ich pokope niekoľko - a na pobavenie a spestrenie prechádzky po VVC to stačí, zázraky však nečakajte.

031.jpg

032.jpg

033.jpg

(fotografie z: http://en.travel2moscow.com/where/visit/museums/object4480.html)

4. Múzeum ruskej vodky na Izmailove

Izmailovský kremeľ, Izmailovskoje šosé 73, vstupné: 150 rubľov, najbližšie metro: Partizanskaya

041.JPG

042.JPG

043.JPG

Toto múzeum sa navštíviť určite oplatí, z hľadiska informácií a zábavy je dobre vyvážené. Veľké priestory ponúkajú bohatú škálu vystavovaných vodiek, vrátane kurióznych kúskov a limitovaných edícií. Okrem toho má dobre zmapovanú bohatú históriu ruskej vodky a okrem figuríny mnícha Izidora, ktorému sa pripisuje vynález prvého receptu ruskej vodky, tu nájdete ďalšie zaujímavé historické exponáty a, keďže ste v Rusku, tak aj medveďa a veľkú bustu Lenina.

044.JPG

045.JPG

046.JPG

Neviem, ako sú na tom so službami sprievodcu v cudzom jazyku, ale budete potrebovať buď jeho, alebo sprievodcu, ktorý ruštinu ovláda, keďže všetky texty pri exponátoch sú len v ruštine. Cena za vstupné už trochu stúpla, vo svojich začiatkoch si múzeum účtovalo krásnych 50 rubľov, ktoré zahŕňali „degustáciu" jednej vzorky. Dnes je to bez degustácie, ale oplatí sa priplatiť si za ňu, pretože v chladničke sú pre vás pripravené samé kuriózne vodky.
Rovnako dobrý je aj výber suvenírov, okrem klasického trička VODKA: CONNECTING PEOPLE si môžete odniesť rôzne poháriky, plagáty, kalendáre či knihy.

5. Múzeum histórie ruskej vodky v Ugliči

Ulica Bergol'ts 3, Uglič, vstupné: 80 rubľov

501.JPG

502.JPG

503.JPG

Navštíviť sa dá ako kuriozitka po ceste Zlatým kruhom, alebo ako výlet z Jaroslavle či Moskvy spojený s prehliadkou ďalších pamiatok. Vstupné je nízke, prehliadka relatívne zaujímavá, no dosť krátka. Nadšená pani sprievodkyňa vám porozpráva zrýchlenú históriu alkoholov, ktoré sa pili v Rusku, niečo o destilácii vodky a vypichne vám tie najzaujímavejšie exponáty z jednotlivých častí Ruska aj sveta. Zbierka vodiek je stredne veľká, ale aspoň symbolicky zastupuje mnohé ruské oblasti. Nasleduje degustácia, nie však vodky, ale slivkového likéru ktorý má asi 20% alkoholu.

504.JPG

505.JPG

506.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?