reklama

Nevšedné zákutia po ceste do Škótska

Pamätám si, ako som usilovne klepala záverečnú prácu vo svojej malej internátnej izbe s vidinou fantastického výletu do Škótska, krajiny, ktorá je našincovi v rámci Spojeného kráľovstva o poznanie sympatickejšia. Myslím si, že je to najmä vďaka silnej trojkombinácii krásnych hôr, svojských a srdečných ľudí a skvelej whisky, ktorá sa tu vyrába. A rovnako ako krajina samotná, aj cesta do jej hlavného mesta Edinburgu, ešte na tej anglickej strane, ponúka mnoho zastávok, ktoré vás prinútia cestu na chvíľu prerušiť a vydať sa objavovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Durham

Možno ste o ňom nepočuli, no Duhram je univerzitné mesto s tradíciou takmer rovnako starou ako Oxforfd či Cambridge. Durhamská univerzita je podľa aktuálneho rebríčka Guardianu šiestou najlepšou v Spojenom kráľovstve. Ako prvá sa mi v mysli pri spomienke na Durham vybaví rieka Wear, ktorá mesto pri hradnom kopci pretína na dve časti. Okolie oboch z nich je obrastené tou povestnou anglickou zeleňou, ktorá necháva ešte viac vyniknúť mohutným budovám katedrály a univerzity, ktoré sa hrdo vypínajú nad mestom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Durhamskú katedrálu postavili na prelome 11. a 12. storočia ako dôsledok potreby „uskladniť" telá Sv. Cuthberta a ctihodného Beda. Dodnes predstavuje jeden z najkrajších príkladov normanskej architektúry, pričom jej neuškodili ani neskoršie gotické zásahy. Zámok bol sídlom a pevnosťou biskupov z Durhamu, ktorí požívali autonómiu výmenou za ochranu severných hraníc Anglicka a teda mali nielen cirkevnú, ale aj svetskú moc.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zámok a katedrála sú dnes voľne dostupné turistom a prehliadka je to mimoriadne zaujímavá. Kedysi by ste práve tu boli našli najdlhšiu jedáleň či sálu v Anglicku, no tá bola v rámci neskorších prestávb rozdelená na dve miestnosti a prvenstvo v súčasnosti drží sála v Crist Church College, ktorú poznáte ako Veľkú sálu z Harryho Pottera. Prvé dva filmy tejto série sa však natáčali aj v Durhame (niektoré exteriéry pre Hogwarts či učebňa transfigurácie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Anjel severu

Newcastle je mesto, ktoré mi najviac utkvelo v pamäti ako to mesto s obrovským počtom mostov. Okrem toho tu dal magistrát voľnú ruku mladým progresívnym architektom, vďaka čomu sa mesto neustále mení a odieva sa do moderného šatu. A jeho anjelom strážnym, ktorý nad mestom bdie dňom i nocou, je Angel of the North, alebo Anjel severu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak sa odveziete pár kilometrov za mesto do Gatesheadu, prekvapí vás oceľová socha anjela vysokého 20 metrov, ktorého rozprestrené krídla merajú až 54 metrov. Navrhol ju Antony Gromley, ktorý význam anjela videl v troch rôznych podobách: anjel je symbolickým ochrancom baníkov, ktorí tu pred dvomi storočiami dolovali uhlie, sprevádza prechod medzi priemyselnou a informačnou spoločnosťou a nakoniec, ako bod, na ktorý môžete upriamiť svoj zrak, či už máte v srdci strach alebo nádej. Napriek tomu, že si to asi nevšimnete, krídla anjela sú zahnuté dopredu v drobnom uhle tri a pol stupňa, vďaka čomu anjel symbolicky objíma svoje mesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Práce na tejto soche začali v roku 1991 a skončili o sedem rokov neskôr. Náklady vo výške milióna libier sponzorovala Národná lotéria. Zaujímavosťou je, že táto socha vydrží vietor až o náraze 160 kilometrov za hodinu, čo je však vďaka jej umiestneniu na kopci nad mestom nevyhnutnosťou. Spočiatku sa nevyhla protestom zo strany niektorých ľudí, ktorí ju považovali za monštrum a hrubý zásah do okolitej krajiny. Vďaka svojmu tvaru si vyslúžila prezývku „Naháč z Gatesheadu", keďže telo anjela skutočne pripomína nahé ľudské telo. V súčasnosti sa s ňou však už miestni zžili a záber na túto sochu sa objaví v britských filmoch vtedy, ak vám chcú naznačiť, že dej sa bude konať v Newcastli, či povodí rieky Tyne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Hadriánov val

O najsevernejšom hraničnom vale Rimanov, z ktorého sa bránili proti nájazdom severských kmeňov, sme sa učili v škole. Prax je však vždy zaujímavejšia ako teória a Hadriánov val nie je výnimkou. Jeho jednotlivé pozostatky sú roztrúsené naprieč celou južnou hranicou Škótska, od západu až na východ a preto si môžete vybrať z mnohých miest, ktoré navštíviť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prvým rímskym vojvodcom, ktorý preplával Lamanšský prieliv (ktorého slovenský názov som musela googliť, pretože poznačená Anglickom poznám jedine názov English Channel), bol Cézar. Na juhovýchode dnešného Anglicka pobudol len dočasne, mnoho jeho nasledovníkov sa snažilo tento pobyt spraviť aj trvalým, no nepodarilo sa im to. Provinciu Británia sa úspešne podarilo dobiť až Claudiovi. Agricola sa snažil nadviazať na tento úspech a viedol výpady na sever, neskôr sa musel stiahnuť k Dunaju. Hranica sa tak ustálila na ceste Stanegate. Hadrián postavil svoj ohromný obranný val z vápenca v rokoch 130-140 nášho letopočtu. Okrem Hadriánovho valu existuje ešte Antóniov val, ktorý dal postaviť Antoninus Pius, no ten neskôr opustili.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V stredoveku sa kamene z mohutných pevností, veží a kasární použil ako stavebný materiál pre okolité domy a ak by ste sa previezli po okolí, všimli by ste si, že mnohé pozemky majú svoje hranice označené drobnými nespevnenými múrikmi z na seba naukladaných kameňov. Mnohé z nich boli kedysi súčasťou Hadriánovho valu. Archeologické vykopávky umožnili zrekonštruovať aspoň pôdorysy rímskych usadlostí a dobrý sprievodca vám aj dnes vykreslí atmosféru rímskeho vojenského tábora v provincii Británia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hraničný kameň

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Prechádzame cez hranicu, na ktorej vás nikto nekontroluje, no všetky autobusy vám na nej rady zastavia. Nachádzame sa pri jednom z hraničných kameňov Škótska. Okolitá príroda nám začína hornatieť a pred nápisom SCOTLAND nás víta dudák s gajdami. Ak by ste si kameň obišli, na jeho druhej strane nápis vraví ENGLAND, ale to v tomto momente nikoho nezaujíma. Stačí sa popredierať pomedzi zástupy fotografujúcich turistov a predajcov suvenírov a ste v tom ozajstnom Škótsku.

Obrázok blogu

A mne na tomto mieste nedá dodať hlášku Roberta Carlyla z mojej obľúbenej reklamy: Ey piper! Shut it!

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu