Nevšedné zákutia po ceste do Škótska

Autor: Martina Rúčková | 8.4.2014 o 8:45 | (upravené 8.4.2014 o 8:58) Karma článku: 9,24 | Prečítané:  1175x

Pamätám si, ako som usilovne klepala záverečnú prácu vo svojej malej internátnej izbe s vidinou fantastického výletu do Škótska, krajiny, ktorá je našincovi v rámci Spojeného kráľovstva o poznanie sympatickejšia. Myslím si, že je to najmä vďaka silnej trojkombinácii krásnych hôr, svojských a srdečných ľudí a skvelej whisky, ktorá sa tu vyrába. A rovnako ako krajina samotná, aj cesta do jej hlavného mesta Edinburgu, ešte na tej anglickej strane, ponúka mnoho zastávok, ktoré vás prinútia cestu na chvíľu prerušiť a vydať sa objavovať.

Durham

Možno ste o ňom nepočuli, no Duhram je univerzitné mesto s tradíciou takmer rovnako starou ako Oxforfd či Cambridge. Durhamská univerzita je podľa aktuálneho rebríčka Guardianu šiestou najlepšou v Spojenom kráľovstve. Ako prvá sa mi v mysli pri spomienke na Durham vybaví rieka Wear, ktorá mesto pri hradnom kopci pretína na dve časti. Okolie oboch z nich je obrastené tou povestnou anglickou zeleňou, ktorá necháva ešte viac vyniknúť mohutným budovám katedrály a univerzity, ktoré sa hrdo vypínajú nad mestom.

01Dur.JPG

02Dur.JPG

03Dur.JPG

Durhamskú katedrálu postavili na prelome 11. a 12. storočia ako dôsledok potreby „uskladniť" telá Sv. Cuthberta a ctihodného Beda. Dodnes predstavuje jeden z najkrajších príkladov normanskej architektúry, pričom jej neuškodili ani neskoršie gotické zásahy. Zámok bol sídlom a pevnosťou biskupov z Durhamu, ktorí požívali autonómiu výmenou za ochranu severných hraníc Anglicka a teda mali nielen cirkevnú, ale aj svetskú moc.

04Dur.JPG

05Dur.JPG

Zámok a katedrála sú dnes voľne dostupné turistom a prehliadka je to mimoriadne zaujímavá. Kedysi by ste práve tu boli našli najdlhšiu jedáleň či sálu v Anglicku, no tá bola v rámci neskorších prestávb rozdelená na dve miestnosti a prvenstvo v súčasnosti drží sála v Crist Church College, ktorú poznáte ako Veľkú sálu z Harryho Pottera. Prvé dva filmy tejto série sa však natáčali aj v Durhame (niektoré exteriéry pre Hogwarts či učebňa transfigurácie).

06Dur.JPG

07Dur.JPG

Anjel severu

Newcastle je mesto, ktoré mi najviac utkvelo v pamäti ako to mesto s obrovským počtom mostov. Okrem toho tu dal magistrát voľnú ruku mladým progresívnym architektom, vďaka čomu sa mesto neustále mení a odieva sa do moderného šatu. A jeho anjelom strážnym, ktorý nad mestom bdie dňom i nocou, je Angel of the North, alebo Anjel severu.

10New.JPG

11New.JPG

Ak sa odveziete pár kilometrov za mesto do Gatesheadu, prekvapí vás oceľová socha anjela vysokého 20 metrov, ktorého rozprestrené krídla merajú až 54 metrov. Navrhol ju Antony Gromley, ktorý význam anjela videl v troch rôznych podobách: anjel je symbolickým ochrancom baníkov, ktorí tu pred dvomi storočiami dolovali uhlie, sprevádza prechod medzi priemyselnou a informačnou spoločnosťou a nakoniec, ako bod, na ktorý môžete upriamiť svoj zrak, či už máte v srdci strach alebo nádej. Napriek tomu, že si to asi nevšimnete, krídla anjela sú zahnuté dopredu v drobnom uhle tri a pol stupňa, vďaka čomu anjel symbolicky objíma svoje mesto.

08Ang.JPG

Práce na tejto soche začali v roku 1991 a skončili o sedem rokov neskôr. Náklady vo výške milióna libier sponzorovala Národná lotéria. Zaujímavosťou je, že táto socha vydrží vietor až o náraze 160 kilometrov za hodinu, čo je však vďaka jej umiestneniu na kopci nad mestom nevyhnutnosťou. Spočiatku sa nevyhla protestom zo strany niektorých ľudí, ktorí ju považovali za monštrum a hrubý zásah do okolitej krajiny. Vďaka svojmu tvaru si vyslúžila prezývku „Naháč z Gatesheadu", keďže telo anjela skutočne pripomína nahé ľudské telo. V súčasnosti sa s ňou však už miestni zžili a záber na túto sochu sa objaví v britských filmoch vtedy, ak vám chcú naznačiť, že dej sa bude konať v Newcastli, či povodí rieky Tyne.

09Ang.JPG

Hadriánov val

O najsevernejšom hraničnom vale Rimanov, z ktorého sa bránili proti nájazdom severských kmeňov, sme sa učili v škole. Prax je však vždy zaujímavejšia ako teória a Hadriánov val nie je výnimkou. Jeho jednotlivé pozostatky sú roztrúsené naprieč celou južnou hranicou Škótska, od západu až na východ a preto si môžete vybrať z mnohých miest, ktoré navštíviť.

12Wall.JPG

13Wall.JPG

14Wall.JPG

Prvým rímskym vojvodcom, ktorý preplával Lamanšský prieliv (ktorého slovenský názov som musela googliť, pretože poznačená Anglickom poznám jedine názov English Channel), bol Cézar. Na juhovýchode dnešného Anglicka pobudol len dočasne, mnoho jeho nasledovníkov sa snažilo tento pobyt spraviť aj trvalým, no nepodarilo sa im to. Provinciu Británia sa úspešne podarilo dobiť až Claudiovi. Agricola sa snažil nadviazať na tento úspech a viedol výpady na sever, neskôr sa musel stiahnuť k Dunaju. Hranica sa tak ustálila na ceste Stanegate. Hadrián postavil svoj ohromný obranný val z vápenca v rokoch 130-140 nášho letopočtu. Okrem Hadriánovho valu existuje ešte Antóniov val, ktorý dal postaviť Antoninus Pius, no ten neskôr opustili.

15Wall.JPG

16Wall.JPG

17Wall.JPG

V stredoveku sa kamene z mohutných pevností, veží a kasární použil ako stavebný materiál pre okolité domy a ak by ste sa previezli po okolí, všimli by ste si, že mnohé pozemky majú svoje hranice označené drobnými nespevnenými múrikmi z na seba naukladaných kameňov. Mnohé z nich boli kedysi súčasťou Hadriánovho valu. Archeologické vykopávky umožnili zrekonštruovať aspoň pôdorysy rímskych usadlostí a dobrý sprievodca vám aj dnes vykreslí atmosféru rímskeho vojenského tábora v provincii Británia.

18Wall.JPG

19Wall.JPG

Hraničný kameň

20bord.JPG

21bord.JPG

Prechádzame cez hranicu, na ktorej vás nikto nekontroluje, no všetky autobusy vám na nej rady zastavia. Nachádzame sa pri jednom z hraničných kameňov Škótska. Okolitá príroda nám začína hornatieť a pred nápisom SCOTLAND nás víta dudák s gajdami. Ak by ste si kameň obišli, na jeho druhej strane nápis vraví ENGLAND, ale to v tomto momente nikoho nezaujíma. Stačí sa popredierať pomedzi zástupy fotografujúcich turistov a predajcov suvenírov a ste v tom ozajstnom Škótsku.

22bord.JPG

A mne na tomto mieste nedá dodať hlášku Roberta Carlyla z mojej obľúbenej reklamy: Ey piper! Shut it!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?