Škótsko: St Andrews a Dalwhinnie – golf a whisky

Autor: Martina Rúčková | 22.4.2014 o 8:45 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  1209x

V rámci cesty po Škótsku je nemožné vynechať miesta spojené s dvomi vecami, s ktorými je táto krajina asi najviac spájaná a to golf a škótska whisky. Ak nerátame kilty a anekdotálnu lakomosť, s ktorou som sa však nikde a u nikoho nestretla. Oba tieto body som si odškrtla na ceste medzi Edinburghom a jazerom Loch Ness.

Kolíska golfu St Andrews

Malé univerzitné mestečko St Andrews s počtom obyvateľov sotva sedemnásť tisíc sa v médiách preslávilo najmä tým, že tu študovali princ William a vojvodkyňa Katherine, za študentských čias ešte Middleton, a zoznámili sa práve na miestnej univerzite. Mesto získalo svoje meno podľa kláštora svätého Andreja, ktorý tu založil piktský kráľ Engus I., a v ktorom boli uložené relikvie svätca - ruka, koleno, zub a tri prsty. Výstavba sa začala rozširovať v polovici 12. storočia a rozvoj mestu priniesol najmä fakt, že pútnici z celého Škótska sa chodili modliť k relikviám a prosiť o uzdravenie. S davmi pútnikov kvitol miestny obchod a ten priniesol rozvoj. Vojna na konci sedemnásteho storočia spôsobila, že St Andrews stratil status cirkevného centra Škótska a miestna univerzita uvažovala o presťahovaní sa do tridsať kilometrov vzdialeného Perthu.

01StA.JPG

02Sta.JPG

V súčasnosti sa mestu našťastie opäť darí a to vďaka kombinácii študentov, nadšených golfistov a kongresovej turistiky. Všetci golfisti dôverne poznajú budovu The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, ktorá je vyobrazená na golfových pravidlách, ktoré klub pravidelne vydáva a reviduje (i keď v súčasnosti prostredníctvom dcérskej organizácie R&A). Miestne golfové ihrisko je typu links - teda také, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti oceánu a hru na ňom ovplyvňuje namiesto umelo nastavaných či vysadených prekážok silný vietor. Verejných ihrísk je pri pobreží sedem, z toho najznámejšie je Old Course - staré ihrisko.

03S.JPG

04S.JPG

Old Course sa považuje za jedno z najstarších, ak nie to najstaršie, golfové ihrisko na svete. Golf sa tu hral od začiatku 15. storočia. Tejto hre sa začalo pomerne rýchlo dariť, kým ju v roku 1457 kráľ Jakub II. Škótsky nezakázal - podľa neho jej totiž mladí muži venovali príliš veľa času na úkor lukostreľby, ktorá bola v turbulentných časoch boja proti anglickej zvrchovanosti ďaleko užitočnejšou voľnočasovou aktivitou. Golfové embargo však dlho nevydržalo a v roku 1502 ho zrušil kráľ Jakub IV., ktorý bol sám nadšeným golfistom. Ihrisku sa darilo až do svojho bankrotu v roku 1797. Miestne zastupiteľstvo sa rozhodlo prenechať jeho pozemok chovateľom králikov a zachránil ho až ďalší nadšený golfista James Cheape zo Strathtyrumu.
Ihrisko má niekoľko zaujímavostí, napríklad asfaltku a starý kamenný múr ako súčasť jamky, pričom obe tieto prekážky sú hrateľné. Na ihrisku sa v nedeľu nehrá, aby si tráva oddýchla. Počas niektorých nedieľ sa stáva akými improvizovaným parkom, na ktorom piknikujú miestni. Výnimkou sú len finále niekoľkých svetových pohárov.

12S.JPG

13S.JPG

14S.JPG

Pri starom ihrisku je aj golfové múzeum, ktoré je plné informácií z golfovej histórie. Vedeli ste, že na výrobu jednej golfovej loptičky z husieho páperia a kože sa použil až cylinder páperia? Okrem mnohých zaujímavých exponátov som si vyskúšala, ako sa hral golf kedysi - s replikami historických palíc.

05S.JPG

06S.JPG

07S.JPG

08M.JPG

09M.JPG

10M.JPG

11M.JPG

 

Tam, kde vzniká ľahká highlandská škótska

Počas nasledujúcich deväťdesiatich kilometrov sme obdivovali postupne sa zvlňujúcu krajinu. Neviete si predstaviť, aký je to pre človeka z krásnej hornatej krajiny, akou je Slovensko, zvláštny pocit, keď sa zrazu ocitne v Anglicku rovnom sťa placka. Škótsko nám prostredníctvom svojich zelených kopcov prinieslo závan domova.

15D.JPG

Znenazdajky sme sa ocitli v malej dedinke Dalwhinnie, ktorá nám hneď pri vstupe s hrdosťou oznamovala, že je sesterským miestom Las Vegas. Miestny liehovar, ktorý sa, podobne ako celá dedina, nachádza vo výške 351 metrov nad morom, je najvyššie položeným fungujúcim liehovarom v Škótsku. Dalwhinnie má ešte jeden prím a nie práve najpríjemnejší - považuje sa za jednu z najchladnejších dedín Spojeného kráľovstva s priemernou ročnou teplotou 6,6 stupňov. Počas našej návštevy tu bolo o čosi teplejšie, ale nie príliš.

16D.JPG

17.JPG

Single malt whisky tvorí síce iba 10 percent produkcie miestneho liehovaru, zvyšok alkoholu sa používa v blended whisky Black&White, ale aj tu vás ňou ochotne prevedú a vysvetlia vám celý proces výroby single malt whisky - od zberu, kvasenia, sušenia a dymenia jačmeňa cez niekoľkonásobnú destiláciu, až po uskladnenie „živej vody" v sudoch. Tie môžu byť z rôzneho dreva či dokonca sudy, v ktorých sa predtým skladoval bourbon, cherry, portské či iné druhy alkoholu. K tomu sme si zopakovali mapu Škótska rozdelenú na lokality podľa produkcie whisky.

18D.JPG

19D.JPG

Môžem vám povedať, že stačí navštíviť jeden či dva liehovary, aby ste sa zoznámili s výrobným procesom ľubovoľného alkoholu. Potom stačí už len ochutnávať a nechať si vysvetliť špecifiká konkrétneho výrobku. Dalwhinnie je ľahká highlandská whisky - tie sa vyznačujú ovocnou a jemne korenistou chuťou. Náš sprievodca skonštatoval, že je to ideálna whisky na ráno a že on si ju najradšej dá s obľúbenými anglickými cukríkmi Maltesers. Vraj si ju máme vychutnávať ako len chceme, len nech ju prosím neriedime v jednom pohári s colou. (Na to, a na fantastické steakové omáčky je vhodnejší Jack Daniels...)

20D.JPG

22D.JPG

Dalwhinnie sa teší veľkej obľube vďaka marketingovej kampani koncernu Diageo, pod ktorý patrí a ktorý ju zaradil medzi šesť klasických škótskych single malt whisky, spolu so speysideskou Cragganmore, lowlandským Glenkinchie, highlandským Obanom, Taliskerom z Isle of Skye a mojim obľúbeným „začmudeným" Lagavulinom z ostrova Islay. Mimochodom, ak by ste si chceli kúpiť škótsku za dobrú cenu, najbližšie až vo Francúzsku, alebo v duty free obchodoch letísk. V Škótsku podlieha vysokej spotrebnej dani.

Počas prehliadky sme sa dozvedeli veľmi dôležitú vec a to vďaka čomu je Škótsko taká krásna krajina a jeho obyvatelia srdečnejší, prívetivejší a celkovo šťastnejší ako Angličania. Každoročne sa zo sudov, v ktorých zreje ich whisky, vyparí určitý objem alkoholu a ten volajú Angel's share, teda anjelská daň. Oni tam vlastne kŕmia anjelov!

21D.JPG

O týždeň sa na vás teší Lochnesská príšera!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?