reklama

Škótsko: St Andrews a Dalwhinnie – golf a whisky

V rámci cesty po Škótsku je nemožné vynechať miesta spojené s dvomi vecami, s ktorými je táto krajina asi najviac spájaná a to golf a škótska whisky. Ak nerátame kilty a anekdotálnu lakomosť, s ktorou som sa však nikde a u nikoho nestretla. Oba tieto body som si odškrtla na ceste medzi Edinburghom a jazerom Loch Ness.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kolíska golfu St Andrews

Malé univerzitné mestečko St Andrews s počtom obyvateľov sotva sedemnásť tisíc sa v médiách preslávilo najmä tým, že tu študovali princ William a vojvodkyňa Katherine, za študentských čias ešte Middleton, a zoznámili sa práve na miestnej univerzite. Mesto získalo svoje meno podľa kláštora svätého Andreja, ktorý tu založil piktský kráľ Engus I., a v ktorom boli uložené relikvie svätca - ruka, koleno, zub a tri prsty. Výstavba sa začala rozširovať v polovici 12. storočia a rozvoj mestu priniesol najmä fakt, že pútnici z celého Škótska sa chodili modliť k relikviám a prosiť o uzdravenie. S davmi pútnikov kvitol miestny obchod a ten priniesol rozvoj. Vojna na konci sedemnásteho storočia spôsobila, že St Andrews stratil status cirkevného centra Škótska a miestna univerzita uvažovala o presťahovaní sa do tridsať kilometrov vzdialeného Perthu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V súčasnosti sa mestu našťastie opäť darí a to vďaka kombinácii študentov, nadšených golfistov a kongresovej turistiky. Všetci golfisti dôverne poznajú budovu The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, ktorá je vyobrazená na golfových pravidlách, ktoré klub pravidelne vydáva a reviduje (i keď v súčasnosti prostredníctvom dcérskej organizácie R&A). Miestne golfové ihrisko je typu links - teda také, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti oceánu a hru na ňom ovplyvňuje namiesto umelo nastavaných či vysadených prekážok silný vietor. Verejných ihrísk je pri pobreží sedem, z toho najznámejšie je Old Course - staré ihrisko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Old Course sa považuje za jedno z najstarších, ak nie to najstaršie, golfové ihrisko na svete. Golf sa tu hral od začiatku 15. storočia. Tejto hre sa začalo pomerne rýchlo dariť, kým ju v roku 1457 kráľ Jakub II. Škótsky nezakázal - podľa neho jej totiž mladí muži venovali príliš veľa času na úkor lukostreľby, ktorá bola v turbulentných časoch boja proti anglickej zvrchovanosti ďaleko užitočnejšou voľnočasovou aktivitou. Golfové embargo však dlho nevydržalo a v roku 1502 ho zrušil kráľ Jakub IV., ktorý bol sám nadšeným golfistom. Ihrisku sa darilo až do svojho bankrotu v roku 1797. Miestne zastupiteľstvo sa rozhodlo prenechať jeho pozemok chovateľom králikov a zachránil ho až ďalší nadšený golfista James Cheape zo Strathtyrumu.
Ihrisko má niekoľko zaujímavostí, napríklad asfaltku a starý kamenný múr ako súčasť jamky, pričom obe tieto prekážky sú hrateľné. Na ihrisku sa v nedeľu nehrá, aby si tráva oddýchla. Počas niektorých nedieľ sa stáva akými improvizovaným parkom, na ktorom piknikujú miestni. Výnimkou sú len finále niekoľkých svetových pohárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri starom ihrisku je aj golfové múzeum, ktoré je plné informácií z golfovej histórie. Vedeli ste, že na výrobu jednej golfovej loptičky z husieho páperia a kože sa použil až cylinder páperia? Okrem mnohých zaujímavých exponátov som si vyskúšala, ako sa hral golf kedysi - s replikami historických palíc.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tam, kde vzniká ľahká highlandská škótska

Počas nasledujúcich deväťdesiatich kilometrov sme obdivovali postupne sa zvlňujúcu krajinu. Neviete si predstaviť, aký je to pre človeka z krásnej hornatej krajiny, akou je Slovensko, zvláštny pocit, keď sa zrazu ocitne v Anglicku rovnom sťa placka. Škótsko nám prostredníctvom svojich zelených kopcov prinieslo závan domova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Znenazdajky sme sa ocitli v malej dedinke Dalwhinnie, ktorá nám hneď pri vstupe s hrdosťou oznamovala, že je sesterským miestom Las Vegas. Miestny liehovar, ktorý sa, podobne ako celá dedina, nachádza vo výške 351 metrov nad morom, je najvyššie položeným fungujúcim liehovarom v Škótsku. Dalwhinnie má ešte jeden prím a nie práve najpríjemnejší - považuje sa za jednu z najchladnejších dedín Spojeného kráľovstva s priemernou ročnou teplotou 6,6 stupňov. Počas našej návštevy tu bolo o čosi teplejšie, ale nie príliš.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Single malt whisky tvorí síce iba 10 percent produkcie miestneho liehovaru, zvyšok alkoholu sa používa v blended whisky Black&White, ale aj tu vás ňou ochotne prevedú a vysvetlia vám celý proces výroby single malt whisky - od zberu, kvasenia, sušenia a dymenia jačmeňa cez niekoľkonásobnú destiláciu, až po uskladnenie „živej vody" v sudoch. Tie môžu byť z rôzneho dreva či dokonca sudy, v ktorých sa predtým skladoval bourbon, cherry, portské či iné druhy alkoholu. K tomu sme si zopakovali mapu Škótska rozdelenú na lokality podľa produkcie whisky.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Môžem vám povedať, že stačí navštíviť jeden či dva liehovary, aby ste sa zoznámili s výrobným procesom ľubovoľného alkoholu. Potom stačí už len ochutnávať a nechať si vysvetliť špecifiká konkrétneho výrobku. Dalwhinnie je ľahká highlandská whisky - tie sa vyznačujú ovocnou a jemne korenistou chuťou. Náš sprievodca skonštatoval, že je to ideálna whisky na ráno a že on si ju najradšej dá s obľúbenými anglickými cukríkmi Maltesers. Vraj si ju máme vychutnávať ako len chceme, len nech ju prosím neriedime v jednom pohári s colou. (Na to, a na fantastické steakové omáčky je vhodnejší Jack Daniels...)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dalwhinnie sa teší veľkej obľube vďaka marketingovej kampani koncernu Diageo, pod ktorý patrí a ktorý ju zaradil medzi šesť klasických škótskych single malt whisky, spolu so speysideskou Cragganmore, lowlandským Glenkinchie, highlandským Obanom, Taliskerom z Isle of Skye a mojim obľúbeným „začmudeným" Lagavulinom z ostrova Islay. Mimochodom, ak by ste si chceli kúpiť škótsku za dobrú cenu, najbližšie až vo Francúzsku, alebo v duty free obchodoch letísk. V Škótsku podlieha vysokej spotrebnej dani.

Počas prehliadky sme sa dozvedeli veľmi dôležitú vec a to vďaka čomu je Škótsko taká krásna krajina a jeho obyvatelia srdečnejší, prívetivejší a celkovo šťastnejší ako Angličania. Každoročne sa zo sudov, v ktorých zreje ich whisky, vyparí určitý objem alkoholu a ten volajú Angel's share, teda anjelská daň. Oni tam vlastne kŕmia anjelov!

Obrázok blogu

O týždeň sa na vás teší Lochnesská príšera!

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu