Škótsko: zo severu na juh

Autor: Martina Rúčková | 10.6.2014 o 8:45 | (upravené 9.9.2014 o 11:47) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  1065x

Všetky skvelé cesty sa raz končia a nebolo to inak ani v prípade tej našej škótskej. Plní zážitkov a dojmov sme sa ešte potrebovali vrátiť z Kyle of Lochalsh späť do Oxfordu a zo zelene slnečných úbočí hôr do ešte žiarivejšej zelene lúk a pastvín anglických Midlands. Mali sme však šťastie, pretože Škótsko sa s nami rozlúčilo svojimi najkrajšími a pokojne môžem povedať, že aj najikonickejšími pohľadmi. Okrem zelených hôr nás vo všetkej svojej majestátnosti privítal prekrásny hrad Eilean Donan a atmosféru ako z románu Irwina Welsha sme si pripomenuli v Glasgowe.

Eilean Donan

Tento galský názov znamená v preklade "ostrov Donan", ktorý za svoje meno vďačí keltskému mučeníkovi Donnánovi z Eiggu. Jeho zrkadlový odraz v lochu Duich vám bude oplieskávaný o čelo na každom jednom turistickom prospekte, ktorý má niečo do činenia so Škótskom. Preto sme aj my onen pohľad poznali ešte skôr, než sme k nemu prišli. Inak povedané, v momente, keď sa pred nami otvorila tmavomodrá vodná hladina, čistá ako zrkadlo, v ktorom sa hlavou dole zobrazuje hrad stojaci nad vodnou hladinou, mali sme pocit, že toto sme už niekde videli. Na druhej strane, ani tisíc fotiek vám nevezme ten prvý moment údivu nad nádhernou kombináciou prírodných zázrakov a architektúry, ktorá prežila storočia. Jedine, že ste pred Eilean Donan dorazili v čase odlivu, kedy namiesto vodného zrkadla uvidíte nanajvýš štrkové podlažie lochu a niekoľko mušlí v neromantických odtieňoch hnedej.

 

Hrad, na ktorý dnes vedie mohutný kamenný most, slúžil od dvanásteho storočia ako obranný bod proti útočným výpravám Severanov, ktorí si na britské ostrovy robili zálusk. Hradu vládlo niekoľko klanov a medzi jeho "celebritných" hostí údajne patril aj kráľ Robert I. Škótsky. Neskôr sa stal hrad jedným z terčov povstania Jakobitov, bol zničený a zrekonštruovali ho až začiatkom 20. storočia. Zaujímavosťou je, že sa, na rozdiel od väčšiny anglických a škótskych hradov a zámkov, dodnes nachádza v súkromných rukách. Eilean Donan je aj veľkou filmovou hviezdou, zahral si vo filmoch Pasca so Seanom Connerym a Catherine Zeta-Jones a vo filme Jeden svet nestačí stvárnil sídlo britskej MI6.

Keď vojdete na samotný ostrov, ocitnete sa uprostred mnohých šiatrov so suvenírmi, miestni využívajú turistický potenciál tohto rozprávkového miesta na maximum. Správa hradu nedávno postavila aj chatku s jedinečným výhľadom na hrad vo vysokom štandarde. Cena sa v sezóne šplhá na tisíc libier za týždeň za celú chatu. Alebo si v hrade Eilean Donan môžete zorganizovať svadbu, prenájom hradu na svadobnú hostinu vás vyjde na 1500 libier...

Glasgow

Cez zelené údolia sa vlní cesta, ktorá privedie turistu do Glasgowa. Úprimne, toto mesto sme videli skoro ako z okna vlaku - strávili sme tu akurát jednu noc. Do mesta sme aspoň dorazili za svetla a prešli sme sa po blízkom okolí. Klasickú architektúru dopĺňali nové prírastky ako napríklad Tradeston Bridge cez rieku Clyde, ktorý miestni volajú „kľukatý most“. Tento most, ktorý spája štvrť Tradeston s finančným centrom mesta, štvrťou Anderston, je výlučne pre peších chodcov a cyklistov.

Napriek tomu, že si Glasgow vyslúžil neslávnu povesť miesta v Európe, kde sa údajne stáva najviac vrážd, pôsobil na nás príjemne, ako mesto v prvom rade pre ľudí a nie pre turistov. Atmosféra plná "človečestva" ako z Trainspottingu v ňom určite bola a na jej podklade sa určite odohráva mnoho ďalších zaujímavých príbehov.

Na druhý deň sme sa z Glasgowa vrátili späť do Oxfordu, cestou sme si však ešte stihli pozrieť dve významné pamiatky z obdobia priemyselnej revolúcie: New Lanark a Saltaire. A tým sa naše dobrodružstvo v tejto strhujúcej krajine definitívne skončilo. (Odvtedy snívam, že sa do Škótska určite ešte raz vrátim. Zatiaľ sa to podarilo len môjmu mužovi, jeho cestu vlakmi po západe Európy tiež plánujem spracovať na tomto blogu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?