Najkrajšie miesta Európy z výberu National Geographic

Autor: Martina Rúčková | 15.8.2014 o 10:45 | (upravené 9.9.2014 o 11:28) Karma článku: 10,71 | Prečítané:  43064x

Nedávno sa mi dostal do ruky anglický špeciál časopisu National Geographic, ktorý vybral sto najkrajších miest v Európe. Nadšene som si poprezerala krásne fotky miest, z ktorých som mnohé navštívila. Inšpirovaná pútavými pohľadmi na rôzne zákutia nášho svetadielu som sa rozhodla sprostredkovať vám niektoré z nich, spolu s fotografiami z nášho rodinného fotoarchívu, rozdelené do kategórií ako v pôvodnom špeciáli. Pohodlne sa usaďte, čaká vás okružná cesta po Európe!  

MESTSKÝ PRIESTOR

Táto kategória bola najväčšia, bolo v nej až tridsaťjeden príspevkov. Rozhodla som sa, že vynechám turistické klasiky ako Londýn, Paríž, Prahu, Barcelonu, Rím či Budapešť, keďže ich bližšie predstavovať netreba a namiesto nich vám ukážem miesta, kde ste možno zatiaľ nemali čas zablúdiť.


Tradičné vianočné trhy - Salzburg

O titul najkrajších vianočných trhov by sa mohlo pobiť niekoľko nemecky hovoriacich miest, ja som vybrala tie v Salzburgu, kde si môžete okrem vynikajúceho vareného vína zahriať aj dušu na jednom z mnohých koncertov komornej hudby, ktoré sa tu pravidelne konajú v nádherných priestoroch historických budov.

Edinburg

Hlavné mesto Škótska má európsky nádych a turbulentnú históriu. Veľakrát vás prekvapí a mnohému naučí. Okrem nenormálne fotogenického historického centra mesta v ňom nájdete mnoho zelene a veľa kopcov, z ktorých je na mesto fantastický výhľad.

Monako

Nech si už o ňom myslíte čokoľvek, tento malý štát je pozoruhodný už len tým, akým rýchlym tempom rastie jeho výstavba. Nie je centimetra štvorcového, ktorý by sa v Monaku nevyužil. No okrem okázalého luxusu nablýskaných áut a drahých obytných domov má aj príjemnú historickú časť a múzeá, ktoré sa budú páčiť veľkým aj malým.

Solún (Thessaloniki)

Druhé najväčšie grécke mesto by sa dalo opísať ako moderná výstavba, ktorá je popretkávaná antickými a ranokresťanskými ruinami. Mesto je živé a rušné a pre mňa osobne malo autentickejšiu atmosféru ako Atény. Pascí na turistov je tu rozhodne menej.

Riga

Hlavné mesto Lotyšska ma zaujalo architektúrou. V meste sa striedajú budovy z obdobia, kedy mesto patrilo do hanzy so stavbami v štýle art-noveau, socialistického realizmu a jemného futurizmu. Ak si chcete spraviť víkendový výlet do niektorého z európskych hlavných miest, Riga poteší vaše oči a bude nežná k vašej peňaženke.

Kanály Amsterdamu

Na Amsterdame ma fascinoval jednotný vizuál mesta okolo jeho typických kanálov. No napriek tomu, že sú jeho budovy jednoliate, im to neuberá na čare, práve naopak. V meste panuje napriek ruchu pohodová atmosféra, z ktorej vás môže vytrhnúť akurát hlúčik cyklistov. Vychutnajte si flámske umenie a nezabudnite ochutnať výborné miestne syry.

Helsinki

Ich jedinou nevýhodou je, že sú príšerne drahé, ako všetko vo Fínsku. Po prvotnom šoku vás Helsinki prekvapia plnou priehršťou pamiatok, architektonických divov na všetky možné spôsoby a všadeprítomným poriadkom.

Berlín

Na Berlíne vždy obdivujem, ako sa dokázal vyrovnať so svojou nepríjemnou minulosťou - nezakrýva ju, práve naopak. Staré sa mieša s novým a všetko napriek tomu ladí a presne do seba zapadá. Bez ohľadu na to, ktoré obdobie dejín vás zaujíma, si v Berlíne nájdete to svoje. Museuminsel ukrýva mnoho známych artefaktov ako bustu Nefertiti či Ištarinu bránu. A nezabudnite vyskúšať currywurst!

Zurich

Šarmantné mestečko na východe Švajčiarska si vás získa na prvý pohľad. Krásne domčeky typické pre toto mesto spájajú ulice vedúce do námestí a na mnohých z nich vás prekvapí inštalácia moderného umenia. Prívetivé kaviarničky vítajú sadnúť si na pohár vína a obdivovať z nich veselo pomaľované okenice okolitých budov.

Sarajevo

Na prvý dojem sa s jeho menom našincovi nespojí niečo príjemé, o to viac vás dokáže prekvapiť. Napriek ťažkým udalostiam v minulosti dnes Sarajevo žije a prekvitá. Stretávajú sa tu dva svety: kresťanský a moslimský čo vytvára zaujímavé pohľady na mesto. Niektoré budovy majú v sebe ešte stále diery po streľbe, mladí Sarajevčania si však dokážu vychutnať život naplno. Či už je alebo nie je turistická sezóna, mesto je v noci rozsvietené a živé a všade vás budú vítať s úsmevom.

Porto

Portugalčania sú, na rozdiel od Španielov tichí a nenápadní a celý život ich sprevádza jemná melanchólia. Ak je vám Španielsko či Taliansko príliš hlučné, Portugalsko sa vám bude veľmi páčiť. Nuž a Porto, to je jeho najhrajším mestom.Jeden záber krajší ako druhý. Porto je úžasne fotogenické, má svojskú atmosféru a druhý breh rieky Douro ukrýva jeho najväčšie poklady: sklady so sladkým portským vínom.

 

DIVY PRÍRODY

Nórske fjordy

Keď sme sa zobudili a vyšli z našej chatky pri fjorde Aurland, mali sme pocit, že nám niekto počas noci vytapetoval celý náš výhľad nádherným plagátom. Predsa nie je možné, aby bolo akékoľvek miesto také krásne bez prilepšenia a prifarbovania. A veru bolo. V Nórsku ich nájdete mnoho, pravidelné dažde jeho prírode prospievajú a tiché tmavomodré fjordy, ktoré vytvoril v okolitých skalách ľadovec, vám vezmú všetky slová.

Pobrežie Devonu

Anglický Devon nás síce potrápil nepríjemným počasím, no to na druhej strane podtrhlo nehostinnú krásu pobrežia. Nachádza sa tu mnoho skamenelín dinosaurov a preto sa nečudujte, ak stretnete na pobreží lovcov pokladov aj v tom najnehostinnejšom čase.

Kaukaz

Na Kaukaze sa Európa pomaly mení na Áziu. Vysoké hory skrývajú mnoho krás a sú domovom írečitých a koloritných obyvateľov. Kaukazská pohostinnosť vás poteší a ako najväčšia kráska vás očarí najvyššia hora Európy Elbrus.

Transylvánia

Pamiatky rumunskej Transylvánie sú také krásne práve vďaka úžasnej prírode, v ktorej ležia. Temné a tajomné hory obkolesujú drobné mestečká, ktorým dodávajú na atmosfére.

Manpupuner

Našinec si rýchlo spomenie na Kaukaz a Sibír, no Ural si len tak matne spomína z hodín geografie, prípadne ruštiny. Toto pohorie je pokryté obrovskými plochami panenských lesov, kde nenájdete živej duše a po troch dňoch cesty možno stretnete medveďa. Chodia sem najmä tí, ktorí majú plné zuby civilizácie a hluku, užiť si pohľad na zelené lesy a krásne ticho. Na jednom z vrchov leží lúka, na ktorej po zvetrávaní ostalo niekoľko kamenných stĺpov vysokých 40 - 50 metrov. Volá sa Manpupuner a považuje sa za jeden zo siedmich divov Ruska.

NESPÚTANÁ KRAJINA

Cornwall

Anglický Cornwall má strmé útesy a piesočné pláže Atlantického oceánu, ktoré milujú miestni surfisti. Biele domčeky vytvárajú romantickú atmosféru a ak máte radi pirátov, vedzte, že tí sú pevne spätí s históriou tohto miesta.

Čierna hora

V tejto malej krajine nájdete aj nádhernú prírodu, aj príjemné mestá. Navzájom sa nebijú, spoločne existujú v harmónii a štedrej dávke nádherných pohľadov. More je tu podľa mnohých ešte krajšie ako v Chorvátsku a na dôvažok vám Čierna hora pridá aj hory plné pozoruhodných miest, ako napríklad kláštor v skalách Ostrog.

Albánsko

Na typický európsky poriadok a systém môžete zabudnúť, no zato si so sebou z Albánska odnesiete mnoho zážitkov a dojmov. Turisti ju konečne začínajú objavovať a veruže v ňom je čo pozerať. Má pekné more, svojráznych obyvateľov a niekoľko pamiatok z čias antického Grécka a Ríma.

Cotswolds

Kto zablúdi do tejto časti stredného Anglicka, sťaby sa ocitol v obraze. Všetko je tu také chutnučké, tráva zelenšia než kdekoľvek inde a na malebnosti ešte pridajú všadeprítomné biele ovečky. Rozprávkových chalúpok tu nájdete neúrekom, už len si vybrať tú svoju...

Bavorská romantická cesta

Tristošesťdesiat kilometrov dlhú cestu, ktorá začína vo Wurzburgu, vymysleli Bavori na podporu cestovného ruchu v oblasti po zničujúcej druhej svetovej vojne. Turistom rozhodne majú čo ponúkniť, spojenie hôr a stredovekých zámkov je neodolateľné. Podhradie Neuschwansteinu je trochu ako malý Disneyland, preto sú najkrajšie fotky hradu práve z romantickej cesty.

Estónsko

Talin sa môže pochváliť jedným z najzachovalejších starých miest v Európe, ale Estónčania myslia dopredu. Talin spája pobaltskú pohostinnosť a prívetivosť s fínskym poriadkom  a prekvapivo to funguje. Ak budete mať dosť kochania sa v jeho historickom centre, navštívte KUMU, jeho supermodernú galériu.

RAJ ZNOVU NÁJDENÝ

Ostrovy Egejského mora

Ostrovy Santorini a Mykonos vám budú hrať v kombinácii bielej a modrej, gréckych národných farbách. Santorini však nie je len mekka turizmu gréckych ostrovov, tento ostrov rozpráva príbeh niekoľkých sopečných erupcií a úžasnej odhodlanosti miestnychnanovo vybudovať zničené mestá.

Carcassone

Neviem si predstaviť žiadne iné mesto, ktoré by viac vyzeralo ako z rozprávky o princeznách a rytieroch, než Carcassone. Nádherne je v hrade aj podhradí.

Hvar

Ostrov Hvar je hornatý a zelený a poteší najmä tých dovolenkárov, ktorí pred ležaním na pláži dávajú prednosť cykloturistike.

Alentejo

Portugalská oblasť Alentejo ukrýva niekoľko pokojných miest, ktoré do dnešného dňa žijú v harmónii s okolitou prírodou. Evora či Elvas majú pozoruhodné opevnenia a symbolom tejto časti krajiny sú všadeprítomné korkové duby.

DIVY SVETA

Orkneje

National Geographic síce písal o Stonehengi, ale ja s týmto zaradením nemôžem súhlasiť, keďže Stonehenge je pre mnohých návštevníkov obrovským sklamaním. Namiesto neho radšej upozorním na krásne škótske ostrovy Orkneje, ktoré majú väčšie, krajšie a prístupnejšie kamenné kruhy a okrem nich mnoho ďalších pozoruhodných pravekých pamiatok.

Akropolis

V Grécku sa budete o antické ruiny potkýnať, no žiadnu z nich ste ako keby nevideli, ak ste neboli na Akropolise. Jeho história sa však začala písať ešte dávno predtým, vrch bol osídlený už v praveku.

Rilský kláštor

Okrem pôsobivej fasády a detailných fresiek sa jeho čaro ukrýva v majestátnych horách okolo.

Ermitáž

Zimný palác, ktorý pre Katarínu II. postavil známy architekt Rastrelli je obrovský a dá sa v ňom stráviť týždeň. Tradičné umelecké diela v ňom dopĺňajú a vo väčšine prípadov aj zatieňujú pompézne dvorné miestnosti. Človek vlastne netuší, kam sa má pozerať skôr, či na ornamentálne zdobenie stien, nádherný nábytok, prepracované intarzie na parketách, či na úchvatnú zbierku umenia od starovekého Egypta až po súčasnosť.

Soľná baňa Wieliczka

Podzemné priestory neobľubujem, väčšinou sa v nich cítim stiesňujúco a teším sa chvíle, kedy konečne vyleziem na zemský povrch. V prípade poľskej bane Wieliczka neďaleko Krakova to však bolo naopak, nechcela som z nej vyliezť. Neuveríte, čo všetko sa dá vytesať do soli a aké obrovské podzemné priestory sa dajú v bani vytvoriť. Takto muselo vyzerať podzemné kráľovstvo Soľného princa.

Aréna vo Verone

Zabudnite na Júliu, všetci milovníci umenia navštevujú Veronu v lete, kedy sa v jej obrovskej antickej aréne koná operný festival. Veľké priestory umožňujú megalomanské masové scény s využitím obrovských kulís. Do tejto arény sa ľudia chodia baviť dodnes, zomierajú tu našťastie len operné postavy.

Chrám Spasiteľa na preliatej krvi

Posledné miesto tohto článku je tiež odklonením od National Geographicu, ktorý medzi divy sveta zaradil Pokrovský sobor, ktorý našinec pozná ako Chrám Vasilija Blaženého. I keď ten tvorí ikonický pohľad na moskovské Červené námestie, v jeho vnútri je to už iný príbeh: malé stiesnené priestory, ktoré sa večne premaľovávajú, takže z pôvodných fresiek mnoho neostalo. Tento petrohradský chrám dal postaviť cár Alexander III. na mieste, kde sa odohral atentát na Alexandra II., jeho otca. Všetky vnútorné maľby sú mozaikami a hrajú živými farbami. Mne osobne trochu pripomínajú komix. Obrovský otvorený priestor chladí nádherná mramorová dlažba a tunajšia ikonostáza je najkrajšia a najžiarivejšia zo všetkých, ktoré som kedy videla.

A ktoré miesto v Európe je vášmu srdcu blízke a zaslúžilo by si tiež spomenúť? Povedzte mi o ňom v diskusii!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?