Malbork, zámok Rádu nemeckých rytierov

Autor: Martina Rúčková | 30.9.2014 o 8:45 | (upravené 30.9.2014 o 9:02) Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1875x

Tehlový hrad v typickej červenej farbe, ktorého veže vás v spleti uličiek v podhradí isto dovedú k nemu, v sebe ukrýva niekoľko storočí histórie. Je to jedna z tých pamiatok, v ktorých môžete pokojne stráviť aj celý deň a niekoľkokrát sa doň vracať. Monumentálny zámok obdivuhodných rozmerov postupne rekonštruujú a postupne v ňom otvárajú nové prehliadkové sály. Skvelá infraštruktúra a plno drobných zaujímavostí prispeje k tomu, že sa na jeden deň budete cítiť ako skutočný rytier.

Ak ste o Malborku ešte nepočuli, je to údajne najväčšia stavba postavená z tehál na svete. Tento gotický hrad bol navrhnutý v štýle typickom pre Rád nemeckých rytierov a sústredil sa v ňom život rádu a sídlil tu jeho veľmajster. Zámok leží na polostrove na rieke Nogat a jeho odraz v modrej vodnej hladine nájdete na každej druhej pohľadnici z Malborku. V dvanástom storočí, kedy hrad začali stavať, sa toto miesto nachádzalo v Prusku. Hrad aj mesto niesli nemecký názov Marienburg, pomenovaný po svojej patrónke Panne Márii. Rád nemeckých rytierov sa tu usídlil na pozvanie Poľského kráľa, ktorému sa veľmi nedaril jeho plán presvedčiť okolitých Prusov na kresťanskú vieru. (Ironické hlasy by povedali, že ale aspoň získalo Poľsko niekoľkých mučenníkov.) Audio sprievodca mi povedal, že tento rád uznával tri cnosti: chudobu, pokoru a cnosť. Pri pohľade na obrovský hrad si však človek dovolí o tej chudobe mierne pochybovať.

Malbork pozostáva z takzvaného Predhradia, Stredného hradu a Horného hradu. V Strednom hrade nájdete tie najkrajšie reprezentačné miestnosti veľmajstrá rádu, ktoré slúžili najmä na oslavy. Najväčšia sála je dlhá 30 metrov a široká 15 metrov. Zaujímavé sú malé kovové poklopy, ktoré sa vyberali a cez diery prenikala do sály teplá para, pričom tento systém kúrenia si môžete všimnúť vo viacerých častiach hradu. Predhradie vám ponúkne len predajňu lístkov a niekoľko bufetov.

V Strednom hrade sa nachádzala nemocnica, sídlo veliteľa, pokladnica a kaplnka. Tá je ešte stále v procese rekonštrukcie, ktorá sa začala v roku 1947 a v podstate trvá až dodnes. Ako starú straku ma veľmi zaujala výstava jantáru, ktorá sa nachádza v podzemnej časti Stredného hradu. Dozviete sa tu všetko o tomto polodrahokame, ako vzniká, ako sa spracováva a vo vedľajšom obchode vám radi ukážu, ako aj obdivuhodne veľký kus jantáru v slane vode ostane plávať na jej hladine. Akékoľvek jantárové suveníry v podobe šperkov by som odporúčila zadovážiť si práve tu, pretože k nim dostanete aj certifikát pravosti.

Medzi ďalšie zaujímavosti, ktoré stoja za povšimnutie, určite patrí studňa na nádvorí Horného hradu. Je na nej fénix, ktorý kŕmi vlastné mláďatá svojou krvou, čo symbolizuje pokoru a obetavosť členov rádu. A napriek tomu, že mnohé z miestností boli krásne a bohato vyzdobené, najviac nás zaujala dlhá chodba, ktorá viedla do veže, v ktorej sa nachádzali hradné toalety. Dodnes sú v nich naaranžované kapustné listy, aby si návštevník vedel predstaviť, čím si milí rytieri v tom čase nahrádzali toaletný papier. Len by ma zaujímalo, ako sa im utekalo v ťažkom brnení dlhou chodbou...

Kto nemá ku koncu návštevy lozenia po hrade dosť, môže si za príplatok vyliezť ešte o desať poschodí vyššie, do hradnej veže, z ktorej je skvelý výhľad na okolitú krajinu a zároveň hrad pod vami. Väčšina návštevníkov túto možnosť zavrhne, keďže uchodená je v tomto momente viac než dostatočne. U nás sa obetoval môj manžel, takže môžete obdivovať pohľad na Malbork aj z jeho vysokej veže:

No ak sa tešíte, že po konci vyčerpávajúcej návštevy vás hrad len tak nechá ísť, mýlite sa. Východ vedie cez pivnice, v ktorých je okrem ďalších exponátov ukrytý aj niekoľko poschodový obchod so suvenírmi. Za odmenu však cestou späť na parkovisko uvidíte tú najkrajšiu a najvyzdobenejšiu časť hradu.

Hrad má pripravených mnoho zaujímavých atrakcií pre tých najmenších, ktorým sa tu bude veľmi páčiť. Aj bez sprievodcu neprídete o pútavé rozprávanie, ktoré vám poskytne mimoriadne kvalitne spracovaný audiosprievodca v niektorých svetových jazykoch. Na záver nájdete niekoľko odchytových reštaurácií a krčiem, kde si vaše unavené nohy môžu aspoň na chvíľku oddýchnuť.

Malbork je bez debát jednou z najkrajších poľských pamiatok a podobne ako Varšava, Gdansk či ďalšie poľské miesta tiež svedectvom o húževnatosti a neuveriteľnej odhodlanosti miestnych reštaurátorov vrátiť vojnou zničeným pamiatkam ich dávny lesk. Či už máte cestu okolo alebo hľadáte zaujímavé miesto v susedných krajinách, ktoré by ste chceli navštíviť, Malbork vás rád privíta.

(P.S. Dnes ráno mi systém pri nahadzovaní článku stihol článok zverejniť len s názvom a jednou vetou. Ospravedlňujem sa všetkým čitateľom, ktorí ho našli, klikli si naň a potom ostali sklamaní.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?