Z Európy na Kaukaz: V kláštoroch Arménska

Autor: Martina Rúčková | 15.4.2015 o 20:30 | (upravené 15.4.2015 o 20:43) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  801x

Arménsko. Posledná etapa cesty, ktorú sme pred dvomi týždňami začali v tureckom Istanbule a ktorá nás previedla cez celú západnú polovicu Turecka, hory Gruzínska a dostala až do Tbilisi, z ktorého sme začali jej poslednú etapu. Čakala nás cesta z Tbilisi do Jerevanu, počas ktorej sme ešte chceli navštíviť dva nádherné kláštory: Haghpat v Lori a Sanahin v Alaverdi a ďalšie dve zaujímavé miesta nás čakali v Jerevane a jeho okolí.

Monastier Haghpat 

Ako prvý sme navštívili kláštor Haghpat, ktorý sa nachádza nad kaňonom Debed uprostred hornatej krajiny v zelenom rozpuku. Pochádza zo začiatku 10. storočia a založila ho kráľovná Chosrovanujš, ktorá dala postaviť centrálnu stavbu kláštora - Chrám sv. Kríža (Surb Nišan). V dvanástom storočí k nej pribudla zvonica, knižnica a refektár. Hlavný chrám má centrálny dóm, ktorý držia štyri stĺpy. 

Množstvo budov naznačuje, aká veľká komunita sa musela v kláštore v časoch jeho najväčšej slávy koncentrovať. Haghpat bol jedným z kláštorov, ktoré sa postavili v osídlenej oblasti uprostred mnohých usadlostí. V údoliach okolo kláštora tečie mnoho malých riečok, ktoré si ľudia vybrerali ako vhodné miesta pre založenie dediny.  

Dnešný Haghpat je skutočne zvláštne miesto, napoly zabudnuté, napoly stále živé. V jeho okolí sme videli niekoľkých dedinčanov predávajúcich suveníry, no zrána sme v ňom boli jedinými turistami. Jeho steny stihli za vyše tisíc rokov svojej existencie stmavnúť a podlahu tvorili veľké schodené kamenné bloky. V škárach medzi nimi sa usádzala voda, na ktorej slnko prenikajúce cez dieru v kupole kreslilo zvláštne odrazy. Ale cítíla som sa v ňom príjemne, najmä vďaka objatiu zelených hôr kam až oko dovidí.  

Monastier Sanahin

Nasadli sme späť do nášho taxíka a vybrali sa kľukatými cestičkami najprv dolu a potom hore, tentokrát k mestu Alaverdi, v ktorom sa nachádzal monastier Sanahin. Pochádza tiež z desiateho storočia nášho letopočtu, no predpokladá sa, že je o niečo starší ako kláštor Haghpat: napovedá to jeho názov, ktorý v preklade znamená "starší ako ten druhý", pričom tým druhým je podľa všetkého práve jeho neďaleký sused z Lori. Kláštory sú si navzájom veľmi podobné.  

Štvorcové budovy kláštorného komplexu sú orientované smerom na západ. Hlavným kostolom je Chrám Spasiteľa. Dóm s typickou dierou v strede, ktorá slúži na osvetlenie tmavého priestoru, sa nachádza na priesečke medzi hlavnou loďou a dvoma bočnými kaplnkami. Tento architektonický model si pre svoju inšpiráciu nešiel príliš ďaleko: podobným spôsobom sa od nepamäti stavali domy v arménskych dedinách: štyri stĺpy držiace kupolu s otvorom v strede, ktorý slúžil nielen na osvetlenie priestoru, ale aj ako komín, cez ktorý stúpal dym z ohniska pod ním.

Na kopci za kláštorom sa nachádza cintorín: historický aj novodobý. Historický ukrýva mauzoléum Zakarianských princov z 12. storočia. V ich blízkosti pochovávali miestni obyvatelia svojich mŕtvych od nepamäti. Hroby z posledných päťdesiatych rokov sä si veľmi podobné: na čiernych náhrobných kameňoch sú zvečnené podobizne zosnulých. Náš taikár nás upozornil na skutočne bizarný náhrobný kameň štyroch súrodencov. Pri pohľade naň sa totiž rýchlo dozviete, ako zaynuli: v pozadí za ich usmiatymi tvárami je znázornené auto, ktoré padá do priekopy... 

Etchimiadzinská katedrála

Už v Jerevane sme sa hneď po príchode a ubytovaní vybrali navštíviť centrum arménskej cirkvi, komplex Svätý Etchimiadzin, v ktorom sídli Najvyšší patriarcha Arménska.  Okrem neho sa tu nachádza jedna relikvia, vďaka ktorej sem prúdia pútnici z blízkych aj ďalekých miest.

Je ňou kopija, ktorou podľa Evanjelia podľa Jána pichol rímsky vojak Ježiša do boku. Teda, jedna zo štyroch údajných kopií, ďalšie tri nájdete vo Viedni, v Ríme a v Antiochii. Ježiš vraj bol Armén, nuž ktovie..

Kláštor Geghard 

Posledným z arménskych cirkevných komplexov, ktoré sme počas cesty navštívili, bol kláštor Geghard. Z Jerevanu doň trvá cesta niečo menej než hodinu a vzali sme si na ňu taxík, no z rôznych miest mesta chodia touto trasou aj maršrutky. Geghard je obrovský kláštorný komplex vstavaný do skál, z ktorých ako keby vyrastal. Dodnes je veľmi dobre zachovaný.

Na rozdiel od Haghpatu a Sanahinu sú v ňom kŕdle turistov, ktorí toto posvätné miesto radi a pravidelne navštevujú. Založený vraj bol už vo štvrtom storočí nášho letopočtu, pričom jeho prvú inkarnáciu zničili v deviatom storočí Arabi. V celej svojej kráse opäť žiaril v 13. storočí. Jeho najstaršou časťou je Kaplnka Sv. Juraja. 

Najpozoruhodnejšou časťou kláštora je určite jeho sakristia. S týmto pohľadom sme sa už stretli: štyri veľké stĺpy držiace dóm s dierou v jeho kupole, no vďaka ďalším zdrojom svetla v podobe okien nás svetelná hra opäť ohromila a prekvapila.  

 Vzadu za kláštorom sa nachádza zurčiaci potôčik a vyšľapanou cestou hore skalou sa dostanete na miesto s krásnym výhľadom na okolitú krajinu.

Až po návšteve týchto štyroch významných cirkevných stavieb Arménska sme pokračovali v spoznávaní bežného života Jerevanu. Cestovateľovi, ktorý prichádza z veľkého mesta, padne ticho a pokoj uprostred kamenných chrámov obklopených živou prírodou veľmi dobre. Priam by som povedala, že pred ruchom Jerevanu sa treba na chvíľu obaliť do ticha...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?