Martina sprevádza po Petrohrade: Základné informácie

Autor: Martina Rúčková | 30.6.2015 o 12:00 | (upravené 8.7.2015 o 18:02) Karma článku: 11,22 | Prečítané:  9850x

Tento miniseriál vznikol na podnet mnohých čitateľov, ktorí ma v odkazoch na blog prosili, aby som napísala niečo pre tých, ktorí chcú navštíviť Petrohrad.

Ten som za dva a pol roka v Rusku navštívila už niekoľkokrát, od článku ma doposiaľ odrádzala len skutočnosť, že materiálu je mnoho. No blíži sa leto, Biele noci už panujú mestu v plnom prúde a výhovorky už došli, takže poďme na to.

 

Kedy?

Petrohrad sa dá navštíviť celoročne, záleží na tom, nakoľko ste hákliví na poveternostné podmienky. V zime je mesto pokryté snehom, vyzerá nádherne a ak budete mať šťastie na počasie, to vás poteší peknými slnečnými dňami. Pre svoju polohu však nie je petrohradská zima taká suchá ako moskovská, extra teplé oblečenie (na úrovni kožuchu alebo lyžiarskej bundy) je nevyhnutné. Dobré je, ak ho ľahko neprefúka permanentný studený vietor.

Leto je skvelé obdobie, dni sú dlhé a na rozdiel od zimy nie su rieky a kanály zamrznuté, takže môžete sledovať divadlo otvárania a zatvárania mostov a zároveň sa plaviť po kanáloch na nízkych výletných lodiach a obdivovať mesto z inej perspektívy. Vrchol turistickej sezóny predstavujú takzvané Biele noci, kedy slnko síce zapadne za horizont, ale nikdy sa úplne nezotmie. Spôsobuje to skutočnosť, že Petrohrad sa nachádza na rovnakej zemepisnej šírke ako Oslo a len trochu južnejšie od Helsínk. Biele noci trvajú „oficiálne“ od 11. júna do 2. júla, ale rovnaký fenomén môžete pozorovať ďalšie dva týždne pred aj po tomto období. Celé mesto je v noci na nohách a praje najmä milovníkom nočného života. Nevýhodou sú množstvá turistov, ktoré do mesta v tomto období prúdia: je akési plnšie a na môj vkus občas až príliš ľudnaté, nehovoriac o tom, že ceny sa šplhajú o poznanie vyššie než v období mimo sezóny. Letenky či lístky na vlak kupujte na jún a júl vopred, inak hrozí, že sa do Pitera nedostanete.

Jar je v Petrohrade najkrajšia tá neskorá, májová, jeseň zasa skoršia. Ešte koncom apríla dokáže mesto prekvapiť nepríjemným studeným vetrom, ktorý si pýta teplý jesenný kabát. September je príjemný, október môže byť dobrý aj zlý v závislosti od vrtochov počasia a november je už jednoducho škaredý. Marec je zasa jedným z najhorších mesiacov, lebo vtedy sa, podobne ako v Moskve, topí sneh, ktorý sa v kombinácii s prachom ulíc mení na nie práve najpríťažlivejšiu sivo-čiernu masu.

 

Lietadlom, vlakom, loďou...

Iba odvážlivci sa rozhodnú ísť do Petrohradu vlakom až zo Slovenska, je to predsa len dlhá cesta. No ak ste sa rozhodli navštíviť Moskvu aj Petrohrad zároveň, vlak je najlacnejšou alternatívou za predpokladu, že lístky kúpite v dostatočnom časovom predstihu. Medzi Moskvou a Petrohradom premáva rýchlovlak Sapsan, ktorý cestu zvládne za štyri hodiny. Alternatívne, ak chcete ušetriť na cestovnom aj ubytovaní, si môžete vybrať nočný vlak. O špecifikách ruských vlakov som už písala, no nebojte sa, tie na linke Petrohrad – Moskva sú vzhľadom na počet turistov tie najkrajšie a najlepšie. Moskovská železničná stanica sa nachádza v širšom centre mesta neďaleko Nevského prospektu.

Z Moskvy sa dá do Petrohradu aj letieť, ak máte šťastie a kúpite si lístok s dostatočným časovým predstihom, vyjde rovnako ako vlak – mne sa už pošťastilo kúpiť spiatočnú letenku za 80 eur. Výhodou leteckej prepravy je, že medzi týmito dvoma mestami lieta nejaká linka každú polhodinu, na druhej strane rátajte s nákladmi na prepravu na niektoré z moskovských letísk. Z Petrohradského Pulkova si môžete vziať taxík, cez službu Yandex Taxi vás vyjde na asi 750 rubľov, alternatívne taxi alebo maršrutku na poslednú stanicu metra a odtiaľ k metru najbližšiemu vášmu hotelu.

Alternatívne sa dá Petrohrad navštíviť loďou: ak bývate alebo cestujete po jednom z miest, z ktorých chodia do Petrohradu pravidelné trajektové linky (Tallinn, Helsinki, Štokholm a.i.), za splnenia určitých podmienok máte nárok na 72-hodinové povolenie na pobyt bez potreby mať víza. Bližšie podmienky majú k dispozícii spoločnosti prevádzkujúce tieto trajekty.

 

Víza a povolenia na pobyt

Pre návštevu Ruskej federácie je potrebné v časovom predstihu si vybaviť víza na pobyt. V závislosti od druhu návštevy sa udeľujú turistické a biznis víza v trvaniach jeden vstup v priebehu 30 dní platnosti, dva vstupy v priebehu 90 dní platnosti až po ročné víza (biznis, za predpokladu, že už máte v pase predošlé kratšie biznis víza). Pre vybavenie budete potrebovať pozývací list, jednu fotografiu pasových rozmerov a potvrdenie o zdravotnom poistení aspoň na trvanie plánovanej cesty. Ak nevyužívate služby cestovnej kancelárie a idete na vlastnú päsť, na Slovensku je niekoľko agentúr poskytujúcich asistenciu s vízovými službami do Ruska.

Ak idete do Ruska vlastným dopravným prostriedkom, čakajú vás na hraniciach papierovačky súvisiace s colnou deklaráciou auta či motorky. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, budete ju potrebovať. Pri prechode cez hranice dostanete migračnú kartu na vyplnenie. Pozostáva z dvoch rovnakých častí, jedu vám vezmú pri pasovej kontrole, druhú odovzdáte pri vycestovaní z Ruska. Inštrukcie na vyplnenie má aj v anglickom jazyku a vypísať ju môžete ľubovoľne: v azbuke alebo v latinke. Na letisko Pulkovo som nikdy neletela zo zahraničia, no podľa ich webstránky zatiaľ letisko nemá automatizovaný systém na vydávanie migračných kárt pri pasovej kontrole a tak si ich budete musieť vyplniť vopred.

Po príchode do Ruska máte povinnosť sa do siedmich dní registrovať na prechodný pobyt. Zo zákona to zariadi váš hotel – na recepcii si na tento účel urobia fotokópiu vášho pasu a migračnej karty. Nasledujúci deň dostanete registráciu, majte ju spolu s vašimi dokladmi, bude potrebná k vašej legitimácii ak by vás zastavila polícia. Pas noste stále pri sebe, opäť z dôvodu legitimácie (i keď, z mojich skúseností, naozaj nepravdepodobnej). Väčšinou sa odporúča mať doklady na hoteli a so sebou nosiť fotokópie, tu v Rusku majte pas vždy so sebou.

Ubytovanie

Hotely v Petrohrade sú všeobecne skôr drahšie, no stále nie tak drahé ako tie moskovské. Centrum aj širšie centrum mesta ponúkajú škálu všetkých cenových alternatív od najlacnejších po najdrahšie. Vzdialenosť od metra má význam jedine v prípade, ak plánujete navštíviť miesta mimo centra mesta, inak je to i tak vo väčšine prípadov (s výnimkou Petropavlovskej pevnosti či Gostinnovo dvora) skôr na pešichod.

Veľké hotely medzinárodných sietí ponúkajú zaužívaný štandard. Menšie hotely sú hop alebo trop, niektoré butikové, krásne zrekonštruované poskytujúce perfektné služby, s inými to môže byť horšie. Určite si pred rezerváciou dôkladne preverte hodnotenie vášho hotela. Špecialitou najmä centra Petrohradu sú poschodia v bytových domoch, ktoré šikovní majitelia prerobili na mini-hotely. Ich výhodou je dobré umiestnenie v centre alebo širšom centre mesta, nevýhodou fluktuujúca kvalita. Skontrolujte recenzie iných hostí pred rezerváciou. Nenechajte sa odradiť špinavými spoločnými priestormi, v mnohých ruských bytových domoch je to dodnes štandard, hotel môže vyzerať omnoho lepšie. Raňajky v týchto zariadeniach fungujú väčšinou tak, že si večer vyberiete zo zoznamu možných jedál tie, ktoré si želáte nasledujúci deň na raňajky spolu s odhadovaným časom raňajok.

Vždy, keď som v Petrohrade, bývam v mini hoteli Fortecia Piter (Millionnaya 29), ktorý je čoby kameňom dohodil od Ermitáže a v blízkosti mnohých ďalších pamiatok. Nachádza sa na dvoch poschodiach jednej z budov vo dvore korpusu. Izby sú menšie, no zariadené jednoducho a vkusne a s rezerváciou vopred je to dobrá voľba na úrovni nižšej strednej triedy.

 

Ďalšie informácie a tipy

  • Lístky na metro fungujú vo forme žetónov, dostať ich kúpiť v pokladni každej metro stanice. Je možné kúpiť si aj dobíjateľnú kartu, tá je ale nevratná a preto sa neoplatí, ak sa do Petrohradu neplánujete vracať pravidelne.
  • Mapu metra nájdete v bezplatnej mobilnej aplikácii Yandex.Metro
  • Pre najlepšie ceny taxíkov odporúčam stiahnuť aplikáciu Yandex.Taxi, ktorú využívam v Moskve aj v Petrohrade pravidelne. Adresu do nej zadáte vybratím bodu na mape alebo zápisom adresy v latinke, hneď vám ukáže predpokladanú cenu i aktuálnu polohu taxíka, na ktorý čakáte.
  • Vzdialenosti na chodenie sú v Piteri veľké, chodníky nerovnomerné a mosty cez kanály sa zvažujú hore a dole, preto si lodičky pribaľte len na večernú návštevu Marínskeho divadla a na denné behanie po meste zvoľte pohodlnú obuv.
  • Miest na zmenenie peňazí je všade dosť, či už sa jedná o turistické zmenárne alebo banky. Alternatívne viete vyberať ruble z bankomatov, ktoré sú na každom kroku.
  • Mnohé z múzeí (bližšie ich spomeniem v ďalšom článku) ponúkajú možnosť internetového predaja lístkov. Niekedy vám to ušetrí dlhé čakanie v rade, inokedy zabezpečí miesto v inak vypredanej exkurzii (napríklad tej v anglickom jazyku v múzeu Faberge).
  • Pozor na nočné prechádzky mesta počas otvárania mostov: uistite sa, že sa nachádzate na tom správnom ostrove, inak sa k svojmu hotelu nedostanete do skorých ranných hodín.

O týždeň vám priblížim pamiatky mesta, ktoré musíte vidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?