Martina sprevádza po Petrohrade: Tradičné a menej tradičné múzeá

Autor: Martina Rúčková | 31.7.2015 o 11:45 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1267x

Po tom, čo ste si pozreli všetko tradičné a typické, čo vám Petrohrad ponúka, je načase sa pozrieť na miesta, ktoré počas prvej návštevy väčšina turistov opomína a je to škoda.

Pobavia vás, očaria, niečomu naučia a určite sa v nich nebudete nudiť. V dnešnom článku je Petrohrad, v ktorom si každý nájde to svoje.

 

Pamätné múzeum – byt A. S. Puškina

Určite ste si všimli veľký žltý blok nachádzajúci sa na Nábreží rieky Mojky, neďaleko hotela Pushka Inn. Človek môže niekoľkokrát prejsť okolo, kým si prečíta nenápadný nápis, ktorý mu oznamuje, že tu sa nachádza posledné miesto trvalého pobytu veľkého ruského poeta, ktorý tu žil, tvoril a napokon aj umrel. Nebojte sa vojsť dnu, pán domáci vás privíta už vo dvore v podobe veľkej sochy. Nasledujte do pokladne, dohodnite si, že chcete individuálnu prehliadku s audiosprievodcom (dostupný v niekoľkých svetových jazykoch), čím sa vyhnete dlhému čakaniu a predbehnete rady so sprievodcom.

To, čo sa volá byt, je v skutočnosti honosné sídlo s asi desiatimi miestnosťami, ktoré sú uchované v podobe, v akej sa v nich prechádzal sám veľký Alexander Sergejevič. Nájdete v ňom historický nábytok a ďalšie vybavenie a v priebehu celej prehliadky vás audiosprievodca informuje o udalostiach posledných dní v živote Puškina, ktorý nakoniec umrel na následky zranenia, ktoré utŕžil v dueli so švagrom svojej ženy, Georgesom d’Anthes, pretože sa po Petrohrade šírili chýry, že jeho milovaná manželka Natália s ním má pomer. Puškin umrel vo svojej pracovni, pretože nechcel, aby jeho žena počula, ako stoná a trápi sa.

 

Empórium Jelisejevových

Obrovská budova, v ktorej sa nachádzajú známe, bohato vyzdobené potraviny, stojí na adrese Nevský prospekt 56. Návšteva potravín vo vás okamžite vyvolá nostalgiu za dobami dávno zašlými, pripomínajú totiž elegantný obchod z konca 19. storočia. Všimnite si dekorácie všade navôkol, hudbu, vône a farby a kúpte si zmrzlinu, čokoládové bonbóny či iné dobrôtky. Predávajú aj svoju vlastnú značku vodky v krásnej fľaši v štýle Art Deco.

 

Grand Maket Ruska

K tejto pamiatke, ktorá sa nachádza ďalej od centra mesta, sa síce treba nechať odviezť taxíkom, ak nechcete merať dlhú cestu metrom a potom ešte prípojnými spojmi, no naozaj stojí za to. Je výsledkom práce mnohých skvelých modelárov minatúr, ktorí vytvorili na sedemsto metroch štvorcových maketu, ktorá predstavuje Rusko a jeho jednotlivé oblasti. Miniatúra je to však mimoriadne živá, pretože po nej premávajú modely vlakov v komplikovanej sieti, jednotlivé exponáty sa pohybujú pravidelne alebo po stlačení gombíka, na rôznych miestach sa v pravidelných intervaloch odohráva požiar, či tornádo. Medzitým sa rovnako pravidelne mení intenzita osvetlenia, noc strieda deň. Nie je nič krajšie ako si pozrieť snehom pokryté lyžiarske stredisko v Soči za nočného osvetlenia.

Celé múzeum je dokonale a vnímavo prepracované, až do neruskej miery. Všetko je tip-top čisté, prehľadne usporiadané, k dispozícii sú audiosprievodcovia, ktorí divákov zoznámia s jednotlivými časťami krajiny, ktoré časti makety predstavujú, v budove je chutná jedáleň a tiež obchod s modelmi vlakov, áut a lietadiel, pričom v mnohých prípadoch sa jedná o drahé zberateľské kúsky. Sama som netušila, čo ma bude na tomto mieste čakať, no odchádzala som plná údivu. Strávila som tu asi dve hodiny, počas ktorých som fascinovane obchádzala obrovskú maketu a všetko fotila ostošesť. Je to miesto, ktoré pobaví malých aj veľkých.

 

Múzeum majstrov Faberge

V zreštaurovanom Šuvalovskom paláci vytvorilo mesto múzeum, ktoré je venované tvorbe šperkárskeho domu Faberge, ktorý sa najviac preslávil výrobou veľkonočných, takzvaných paschálnych vajíčok, ktoré cár Mikuláš II. daroval svojej žene a mame pravidelne na veľkú noc. Vajcia boli zhotovené z drahých materiálov a obsahovali dômyselné mechanizmy, pomocou ktorých sa otvárali. Vo vnútri vajíčka bolo vždy malé prekvapenie – šperk, miniatúra, či diamant. Faberge vlastne vymyslel prvé vajce typu Kinder Surprise!

Samotným vajíčkam je však venovaná len jedna miestnosť múzea. Okrem toho sú vystavené bohato zdobené biblie a ikony, obrovské strieborné misy na jedlo a nápoje, ďalšie šperkárske výrobky, predmety každodennej potreby v luxusnom prevedení a v jednej miestnosti je výstava ďalších majstrov Ruska v podobe bohato zdobených súprav riadu. Múzeum sa oplatí navštíviť už len pre interiéry, v ktorých sa nachádza. Bohatá a nápaditá výzdoba dotvára atmosféru a na stenách visí niekoľko vzácnych obrazov, medzi ktorými nájdete aj kresby mora od Ajvazovského.

Múzeum sa nachádza na Nábreží rieky Fontánky, pričom do šiestej sú časované vstupy so sprievodcom a po šiestej si múzeum môžete voľne prezrieť aj sami. Denne sa organizujú dve prehliadky v anglickom jazyku, najlepšie je si ich vopred zarezervovať na stránke múzea, lístky sú dostupné týždeň vopred.

 

Múzeum vodky a Ruská rjumočnaja č. 1

A teraz tu máme niečo pre všetkých milovníkov vodky, petrohradské múzeum vodky. Viem, že som mu vo svojom článku o múzeách vodky príliš nepolichotila, no tento názor zmenila návšteva reštaurácie, ktorá tovrí s múzeom jednotný celok. Samotné múzeum sú len dve miestnosti, no ich návšteva spestrí posedenie pri vynikajúcich jedlách ruskej národnej kuchyne a niektorej z asi stovky vodiek, ktoré má táto reštaurácia na nápojovom lístku.

Nájdete ju na Konnongvardejskom bulvári 4, odporúčam rezervovať vopred.

 

Erarta

A napokon tu máme súkromné múzeum moderného umenia, ktoré sa nachádza na Vasiľevskom ostrove. Erarta ponúka konštruktívny a svieži pohľad na moderné umenie. Je vidno, že múzeum je súkromné: fotenie sa nielen povoľuje, ale dokonca veľmi vrelo posmeľuje. Vybrané exponáty sú kvalitné a zaujímavé, tematicky rozdelené s detailnými popismi v ruštine aj angličtine.

Okrem toho má Erarta sekciu U-Space, alebo totálne inštalácie, prostredníctvom ktorých sa na 15 minút ocitnete v úplne inom svete. V komplexe miestností vás čaká inštalácia, ktorú si pozeráte sami a tak máte možnosť sa do nej naplno ponoriť, každá s inou tematikou.

Kaviareň, ktorá patrí k múzeu, varí podľa recenzií užívateľov stránky Tripadvisor skvele a ak sa vám niektorý z obrazov zapáčil, v obchode múzea si môžete kúpiť jeho litografiu.

O týždeň mám pre vás poslednú časť tohto seriálu s gastronomickými odporúčaniami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?