Martina sprevádza po Petrohrade: Výlety z Petrohradu

Autor: Martina Rúčková | 7.8.2015 o 12:30 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1697x

Či už ste si stihli pozrieť všetko v meste alebo nie, aspoň jeden deň svojho pobytu v Petrohrade sa nebojte obetovať výletu do niektorého z takzvaných „Prígorodov Peterburga“.

Sú to menšie mestá, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Petrohradu a v ktorých sa nachádzajú cárske paláce a sídla. Budú vás stáť maximálne hodinu cesty, sú blízko a nájdete v nich rozľahlé parky na pokojné prechádzky. Kam sa teda vybrať?

 

Peterhof (Petrodvorec)

Ak sa nachádzate v Petrohrade v období od začiatku mája do konca septembra, všetkými desiatimi vám odporúčam návštevu Peterhofu, v ktorom sa nachádza honosné sídlo Cára Petra Veľkého a obrovské parky s pozoruhodnými fontánami. Dostať sa doň dá hneď niekoľkými spôsobmi: buď autobusovou exkurziou od Gostinného dvora, autobusy odchádzajú každú chvíľu, loďou (na Nevskom prospekte bude hneď niekoľko ponukových tabulí od lodivodov), prípadne taxíkom. Nie je problém si zavolať taxík tam aj späť, alternatívne zjednajte s taxikárom cenu za to, že vás tam na tie tri-štyri hodiny počká.

A čo môžete v Peterhofe vidieť? V prvom rade nádherný obrovský park so stopäťdesiatimi fonránami a niekoľkými palácmi. Zložitý systém fontán si cár Peter Veľký zaželal po tom, čo navštívil Francúzske Versailles, no pre svoje fontány sa rozhodol použiť princíp gravitácie, aký majú kaskádové fontány v mnohých talianskych sídlach (napríklad Villa d’Este v Tivoli). Fontány sa zapínajú o jedenástej, pri tejto príležitosti sa okolo najväčšej, Samsonovej, zhromažďujú davy turistov. Ventily otvára súbežne dvanásť ľudí. Myslíte si, že takéto fontány ste už videli? Nuž, dovolím si pochybovať: tými peterhofskými pretešie denne 13 miliónov litrov vody, prameň dodávajúci vodu začína 22 kilometrov od paláca a potrubnú sieť napĺňa voda z osemnástich nádrží. Potrubie je dlhé štyridsať kilometrov. Z parku sa môžete prejsť až na pobrežie Fínskeho zálivu.

Vstup do priestorov parku je bezplatný, platí sa len za exkurziu po palácoch.

 

Cárskoe selo v Puškine

Zimnou alternatívou je Cárskoe selo, ktoré dal postaviť cár Peter Veľký pre svoju manželku Jekaterinu. Jekaterinský dvorec je teda pomenovaný po Kataríne I. a nie Kataríne II., ako by si človek na prvý pohľad mohol myslieť. Perličkou je, že počas obdobia socializmu, kedy sa zavrhovalo všetko s označením cársky, sa Cárskoe selo premenovalo na Detské (detskoe).

Nájdete v ňom krásny veľký palác so zlatou zrkadlovou miestnosťou (opäť inšpirácia z Versailles) a zrekonštruovanú jantárovú komnatu, ktorá sa stratila počas druhej svetovej vojny. Tá pôvodná sa nikdy nenašla, vytvorili ju nanovo podľa dobových záznamov.

Okrem honosného sídla s bohatým vybavením je jeho súčasťou veľký park s mnohými pavilónmi. Cárskoe selo je, samozrejme, otvorené aj v lete. Dostanete sa doň taxíkom alebo autobusovou exkurziou opäť spred Gostinného dvora.

 

Ďalšie miesta

V Pavlovsku nájdete príjemný park na brehu malej riečky a v ňom palác, ktorý postavil cár Pavol I. na pozemkoch, ktoré dostal do daru od svojej matky, cárovnej Kataríny II. V parkovej časti nájdete aj anglický park či alej plnú sôch.

V Lomonosove, ktorý sa kedysi nazýval Oranienbaum, sa nachádzajú dva paláce. Jedným z nich je Rinaldiho Čínsky palác, ktorý je jediným palácom, ktorý nebolo treba po druhej svetovej vojne reštaurovať.

V Streľnej neďaleko Peterhofu je tiež palác, nazývaný Konštantínovský, nachádza sa v ňom rezidencia prezidenta Ruskej federácie, má preto špeciálny režim otváracích hodín.

Priaznivcom ruskej vojenskej histórie odporúčam Kronstadt, historické sídlo ruskej Baltskej flotily.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?