Koloniálnym Mexicom: Querétaro v objatí hôr

Autor: Martina Rúčková | 6.7.2016 o 7:45 | Karma článku: 5,54 | Prečítané:  1839x

Ak si obyvatelia Mexico City potrebujú oddýchnuť od ruchu veľkomesta, chodia buď do neďalekej Puebly alebo do hlavného mesta štátu Querétaro.

Obe mestá sme mali na programe nášho mexického okruhu, ako prvý prišiel na rad štát Querétaro so svojím hlavným mestom Santiago de Querétaro. Turistický sprievodca nás vo svojom opise mesta varoval, že v porovnaní s inými mexickými mestami, ktoré dlhé roky prosperovali vďaka ťažbe striebra, nebude až tak malebné, s čím po návšteve miest ako Guanajuato či Taxco de Alarcón súhlasím, stále však ide o veľmi vysoký rebríček celkovej krásy miest. Je to presne, ako keď som čítala, aká je nórska Odda jedným z najškaredších miest krajiny a potom som uvidela roztrúsené červené domčeky s bielymi strechami na jasnozelenom úbočí hôr, ktoré padajú do modrého zrkadla fjordu. S rovnakým nadšením som robila svoje prvé kroky po historickom centre Santiaga de Querétaro.

Na prvý pohľad mi pripomínalo kubánsky Trinidad v čistejšej a upravenejšej forme. Má podobnú koloniálnu architektúru s typickými kostolmi, námestiami, starými haciendami premenenými na verejné budovy a farebné domy lemujúce mačacími hlavami dláždené ulice, po ktorých veselo hrkocú rovnako farebné autá. No na rozdiel od kubánskych starých amerických áut, niektorých krásne zachovalých, iných držiacich pohromade len silou vôle, premávajú po Querétare nové autá, spomedzi ktorých pôsobí ako najviac retro model Volkswagen Chrobák v hojnom množstve, ktorý sa vo svojej klasickej podobe v Mexiku vyrábal až do roku 2004.

Územie dnešného mesta bolo osídlené už dvesto rokov pred naším letopočtom mezoamerickou kultúrou, ktorú ovplyvnil Teotihuacán. Počas nášho stredoveku územie osídlil kmeň Otomov, ktorý sa dostal pod nadvládu a kontrolu Aztékov. Samotné mesto vzniklo v roku 1531 - Otomi porazili znepriatelený kmeň Čičimekov, tí sa údajne zľakli úplného zatmenia slnka. Španielski kolonizátori zasa tvrdili, že na oblohe videli podobizeň svätého Jakuba a podľa neho dostalo mesto názov - Santiago. Ako prišli na to, že to bol práve svätý Jakub, som už bo svojich zdrojoch nevyčítala.

All inclusive dovolenka v Mexiku

Pozrite si ponuku zájazdov do Mexika cez rakúske cestovky. Dovolenka v Mexiku za konečné ceny.

Významnú históriu mesto písalo neskor, považuje sa za kolísku mexickej nezávislosti. Jedna z administratívnych budov v meste sa volá Casa de la Corregidora, teda Dom starostovej ženy, pomenovanej podľa Josefy Ortiz de Dominguez, ktorá pomáhala zbierať informácie o pripravovaných aktoch občianskej neposlušnosti a sprostredkovávala stretnutia. V spomínanom dome sa osloboditelia Mexika stretávali pravidelne a mohli sa pokojne dohadovať bez strachu, že sa obsah ich rozhovorov donesie do nesprávnych uší. V Querétare istú dobu pôsobil aj mexický kňaz, veliteľ vojsk a významná osobnosť boja za nezávislosť, Miguel Hidalgo.

Dnešné Santiago de Querétaro bolo ocenené ako mestská oblasť s najvyššou kvalitou života a zároveň ako najbezpečnejšia. Ak sa však chystáte do Mexika a obávate sa o svoju bezpečnosť - napríklad preto, lebo na Tripadvisori pri niektorých oblastiach ako Zacatecas či Taxco svietia varovania amerického Ministerstva zahraničných vecí, môžem vás uistiť, že báť sa netreba. Pravdou je, že Mexiko stále bojuje proti rozvetvenej sieti pašerákov drog a podľa toho aj vstupy do niektorých štátov, chránené po zuby ozbrojenými vojakmi vyzerajú, no vo veľkých mestách sme sa o svoju bezpečnosť nikde nebáli. Stačí sa neopiť, nerobiť neporiadok a hlavne sa nesnažiť nikde zohnať drogy. Turista je predsa peňaženka na nožičkách, treba sa oňho starať. Na druhej strane sú však miestni veľmi prívetiví a vôbec nie otravní ako si spomínam z Kuby, nechajú vás žiť, no ak sa spýtate, ako sa dostať tam či inam, radi poradia. Inak si pokojne žijú svoj život a ani turisti v tomto pestrofarebnom prostredí veľmi nevytŕčajú.

A v Santiagu bolo veselo a rušno. Blížili sa vianočné sviatky, ktoré sa v krajine oslavujú 6. januára, deti už mali prázdniny a tak boli ulice aj parky plné miestnych. Vo viacerých mestách, ktoré sme navštívili, boli parky plné betlehemov a ďalších biblických či iných scén. Najbizarnejšie bolo zobrazenie pekla v Morelii, na Námestí nezávislosti (Plaza de la Independencia alebo Plaza de las Armas) to bola "len" Noemova archa a pridružený zverinec.

Pamiatková rezervácia mesta je zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré odráža koloniálnu architektúru s dôrazom na rôzny pôvod obyvateľov a tak nájdete prakticky vedľa seba štvorčekovú sieť blokov typickú pre Nový svet a rôzne sa krútiace úzke uličky podľa zvyklostí miestnych indiánov. Najkrajšie budovy pochádzajú zo 17. a 18. storočia a na mnohých z nich uvidíte veselú barokovú výzdobu.

Dominantou mesta je jeho akvadukt so sedemdesiatimi štyrmi oblúkmi, vysoký 23 metrov a dlhý 1280 metrov. Pochádza z prvej polovice 18. storočia. Svetské a sakrálne sa tu snúbi zaujímavým spôsobom: tu si poobdivujete krásny františkánsky kostol a hneď vedľa neho nájdete jeho bývalý kláštor, z ktorého je dnes regionálne múzeum.

Neostali sme len v meste, v rámci zastávky (a dvoch nocí) v Querétare sme si spravili výlet do neďalekého pohoria Sierra Gorda plného prírodných krás a zaujímavých misionárskych kostolov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?