Koloniálnym Mexikom: Strieborné poklady mesta Taxco

Autor: Martina Rúčková | 15.11.2016 o 10:45 | (upravené 16.11.2016 o 8:22) Karma článku: 7,14 | Prečítané:  2507x

Príchod do Taxca de Alarcón, hlavného mesta mexického štátu Guerrero, vás ohromí bez ohľadu na čas, kedy doň prídete.

Buď uvidíte biele steny a červené strechy mesta obklopeného horami, ku ktorému prichádzate po serpentínach, alebo bude žiariť tisícom svetielok. A v tejto magickej forme privítalo aj nás, keď sme po celom dni naháňania sa za pamiatkami konečne dorazili do tejto koloniálnej rozprávky.

Na úvod treba povedať, že štát Guerrero, podobne ako Zacatecas, je jedným z miest, pred návštevou ktorého vás budú odhovárať niektoré ministerstvá zahraničných vecí. Opäť platí pravidlo, ak ste tam neprišli kupovať alebo predávať drogy, nemáte na pláne vyvolávať potýčky s miestnymi obyvateľmi, nemáte sa čoho báť. Jediná vec, ktorou sa treba vyzbrojiť, je rozumná obuv, krásne centrum Taxca leží na kopci aj aj počas cesty za povestnými obchodmi so striebrom bude treba uraziť pár stoviek metrov strmým kopcom pokrytým zámkovou dlažbou s veľkými dierami.

Užite si Mexiko s komplexnými službami

Do Mexika cez rakúsku CK? Pozrite a porovnajte si ceny všetkých rakúskych cestovných kancelárií na jednom mieste.

Názov Taxco vznikol skomolením názvu Tlalcho, ktorý v reči Aztékov odkazuje na miesto, kde sa hrali ich obľúbené loptové hry: traf gumennú loptičku do malého kruhu a skóruješ, ak vyhráš, tak ťa neobetujú, len porazeného, no v prípade výnimočného sviatku obetujú obidvoch hráčov. No a potom prišli kolegovia kolonizátori a dobyvatelia Španieli. Samotné mesto bolo založené na základe povedenia od Cortésa. V roku 1531 tu bola založená prvá španielska baňa na území severoamerického kontinentu. Španieli chceli v týchto končinách dolovať cín, no toho veľa nenašli, zato však objavili obrovské zásoby striebra, ktorým žije Taxco dodnes. Prvú žilu síce rýchlo vyčerpali, no druhú opäť objavili v polovici 18. storočia, legenda tvrdí, že na mieste, kde dnes stojí vysoký štíhly kostol Santa Prisca s dvomi vežami. Ten daroval mestu don José de la Borda a dal ho postaviť na mieste, kde onu zlatú žilu objavil. Keď sa naplno vyčerpala, ekonomika mesta začala upadať a s ňou klesalo osídlenie mesta. Zmena k lepšiemu prišla v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia po tom, čo do Taxca prišiel profesor a architekt William Spratling, ktorý si založil svoju dieľnu na výrobu strieborných šperkov, ktorá sa zmenila na riadnu fabriku. Jeho učni a zamestnanci si neskôr zakladali svoje vlastné dielne a dnes je v Taxcu obchodov so striebornými šperkami a ďalšími výrobkami niekoľko desiatok.

Navigácia uličkami mesta, či už autom alebo peši, je mimoriadne zábavná a občas celkom strašidelná, kedy netušíte, či vám na rohu uzučkej ulice niečo vbehne pod kolesá. Privítal nás hotel  Los Arcos v krásnej koloniálnej haciende z roku 1572 s vnútorným dvorom, ktorého dominantou bol starý košatý dub a krásnou terasou s výhľadou na všetku tu nádheru okolo. K izbám sa dalo dostať cez impozantné schodiská a mnoho mnoho oblúkov, ktoré dali hotelu svoje meno. Atmosférické ubytovanie bolo za priateľskú cenu, najmä vďaka tomu, že Taxco je síce na turistickej mape, no nie je navštevované tak intenzívne ako populárnejšie mexické destinácie.

Pomyselným srdcom mesta je Plaza Borda alebo jednoducho Zócalo, námestie, na ktorom sa nachádza Casa Borda, dnes domov mestského múzea, kostol Santa Prisca, mnoho reštaurácií a ešte viac obchodov so striebrom. Oficiálny názov kostola je Farský kostol svätej Priscy a svätého Sebastiána, alebo jednoducho Santa Prisca a je to jedna z mála barokových stavieb v štáte Guerrero. Opulentná výzdoba kostola Bordu, ktorý ho dal postaviť, skoro zruinovala. V kostole sa nachádza niekoľko vysokých zlatých oltárov.

Kostol sme navštívili nasledujúci deň ráno, kedy sme zároveň absolvovali prechádzku smerom hore briežkom, aby sme sa prešli ku kostolu Santuario Santa Veracruz odkiaľ je krásny výhľad na Zócalo a Santu Priscu a potom ešte vyššie, nakúkajúc do dvorov miestnych obyvateľov, pre ktorých sme opäť raz boli my väčšou atrakciou než oni nám. Najveselšie bolo uhýnať sa k na bielo omietnutým stenám, keď okolo nás prefrčalo niektoré z miestnych áut: v Taxcu fungujú prevažne staré Volkswagen chrobáky, ktoré sa dokážu vyštverať aj po tých najstrmších uličkách mesta. Sú zaujímavo upravené: pasažieri nastupujú aj vystupujú cez pravé predné dvere, za týmto účelom je odstránené sedadlo spolujazdca a dvere sa zatvárajú motúzom, ktorým vodič potiahne. Z áut v to ráno vystupovali matky s deťmi v uniformách, ktoré po zimných sviatkoch šli po prvý krát do školy. 

Cestou dolu sme sa spustili náhdonými uličkami, aby sme predsa len skončili v sekcii s obchodmi so striebrom. Žiaľ, medzi desiatou a jedenástou sa obchody aj s ich predajcami zobudili a tak sme nemali možnosť dôkladne sa oboznámiť so všetkým ich sortimentom. Podarilo sa nám ale zabehnúť do budovy miestneho obvodného úradu, ktorý už fungoval, súdiac podľa množstva ľudí sediacich na lavičkách pred kanceláriami a my sme sa dostali na krytú terasu na poschodí, ktorá ukrýva pokad v podobe fresiek s výjavmi z histórie mesta a kraja.

Z Taxca to už nebolo ďaleko do jedného z obľúbených miest, kam si chodia oddýchnuť obyvatelia Mexico City na víkend od ruchu svojej metropoly - Puebly.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?