reklama

Kam ešte v Londýne za umením

Ak ste milovník umenia tak ako my, okrem klasických a známych múzeí toto mesto ponúka mnohé ďalšie zaujímavé galérie a výstavné priestory, ktoré potešia oči a pohladia dušu. Poďme sa na ne pozrieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Saatchi Gallery

Prvou z troch je galéria Saatchi, ktorá sa nachádza v budove Duke of York HQ v elegantnej štvrti Chelsea neďaleko metro stanice Sloane Square. Podarilo sa mi ju navštíviť až na druhýkrát – počas mojej prvej tohtoročnej návštevy Londýna bola zatvorená z dôvodu súkromného podujatia. Vznikla v roku 1985 a založil ju obchodník a majiteľ reklamnej agentúry Saatchi&Saatchi Charles Saatchi, ktorý zozbieral veľké množstvo moderného umenia a touto cestou ho chcel sprístupniť širokej verejnosti. V súčasnosti fuguje na báze výstav, ktoré sú rôznodoré čo do charakteru a médií, na ktorých sú diela predstavené a okrem etablovaných umelcov poskytuje platformu na predstavenie sa aj doposiaľ neznámym mladým talentom. Vstup do nej je zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Počas mojej návštevy bola v galérii výstava s témou selfie a rôzne spracovania témy autoportrétu: v dnešnej dobe zaujímavá téma. V jednej miestnosti boli rôzne portréty a autoportréty na digitálnych paneloch a prostredníctvom minipadu pri každom z nich mohol návštevník dať tomu - ktorému kusu umenia svoj lajk (alebo páčik?). Pokračovala rôznymi selfie fotografiami, niektorými skutočne historickými, napríklad čiernobielym fotografickým autoportrétom Stanleyho Kubricka a pokračovala selfie fotkami celebrít, kaskadérov visiacich z výškových budov či kozmonautov. Veľká interaktívna inštalácia na fotografii pod týmto textom spojila niekoľko tisíc videí z Youtube do jedného, premietaného na všetky steny miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Royal Academy of Arts

Kráľovská akadémia umení neďaleko Piccadilly Circus je nezávislou inštitúciou, ktorú spravujú umelci a architekti a jej cieľom je podpora a propagácia umenia. Založil ju v roku 1768 kráľ Juraj III s cieľom vytvoriť systém, v ktorom sa môžu zaúčať a trénovať noví umelci a tí etablovaní predávať svoje diela a vzdelávať verejnosť. Dnes sídli v Burlington House, budove, ktorú vlastní britská vláda a Akadémii ju prenajíma bezplatne. Mimochodom, ak by ste do sídla Akadémie šli cez Bond Street, dostanete sa do nej cez elegantnú a nablýskanú obchodnú arkádu Burlington Arcade plnej značkového oblečenia a drahých šperkov. Inšpirovala mnohé ďalšie obchodné arkády s presklenou strechou, okrem iného petrohradskú Pasáž, milánsku Galleriu Vittorio Emanuele či neapolskú Galleriu Umberto I. Nakupujúci v tejto arkáde majú zakázane behať, spievať, alebo pískať. Výimku dostal od strážcov arkády v typickom cylindri a fraku akurát Sir Paul McCartney.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kráľovskú akadémiu umení sme navštívili počas jej letnej predajnej výstavy. Za vstupné asi desať libier sme obdržali katalóg s názvami diel a ich cenou podľa čísel. Oranžové bodky pri čísle diela znamenali, že si už našlo svojho majiteľa. Uprostred hlavnej sály bol bar, kde sá dalo dať si pohár (alebo rovno fľaša) šampanského či vína, aby sa nádejní majitelia pozitívnejšie naladili ku kúpe umenia. Pre seba sme si nič nenašli, zato sme však videli široký prehľad moderného britského umenia. Pár kusov sa nám veľmi páčilo, samozrejme to boli vždy tie drahšie, ako sme so zármutkom skonštatovali po pohľade do katalógu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Courtauld Gallery

A nakoniec sa zastavíme na londýnskom Strande, v Somerset House - veľkej neoklasickej budove s výhľadom na Temžu, neďaleko mosta Waterloo. V jednom z jej krídel sídli Galéria Courtauldovho inštitútu umenia, jednej z colleges University of London a v galérii predstavuje svoje zbierky umenia. Vstupné je 7 libier na osobu, no za svoje peniaze dostanete kvalitu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zbierka začína stredovekým výtvarným a úžitkovým umením z Európy a Ázie. Nájdete tu niekoľko diel známych flámskych majstrov - van Dycka, Rubensa, Pietra Bruegela, mnoho diel francúzskych impresionistov (Degas, Cézanne, Renoir, Manet, Monet, Gauguin a ďalší), či dve maľby od Van Gogha. Mňa ako milovníčku ruského avantgardného umenia potešilo nielen pár diel od Maleviča a Kandinského, no dokonca jedna Kandinského krajinka, relatívny unikát. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Galéria máva aj dočasné výstavy v cene vstupného, ktoré sú rovnako zaujímavé ako jej permanentné kolekcie. Príďte sa pozrieť, neoľutujete - za dve-tri hodinky budete mať krátku, ľahko stráviteľnú exkurziu svetom umenia.

Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu