Londýnske klenoty: Palác Hampton Court

Autor: Martina Rúčková | 20.2.2018 o 8:45 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  2233x

Londýn je mesto, ktoré na vás dýcha históriou kam sa len pozriete. Milovník ľubovoľnej epochy si v ňom príde na to svoje. 

Pre mňa sú v Londýne dve miesta, ktoré by bola škoda prepásť a ktorých návštevu vrele odporúčam všetkým, vrátane prvoobjaviteľom tohto kúzelného mesta. Jedno je v jeho srdci, za tým druhým si budete musieť trochu pocestovať, no oboje ukrývajú mnoho zaujímavých príbehov. Dnes vám predstavím to prvé z nich, palác Hampton Court.

Sídlo, ktoré pre seba začal stavať kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, v roku 1515 sa nachádza v mestečku East Molesey, cez ktoré preteká rieka Temža. Najjednoduchšie je dostať sa doň prímestskými vlakmi, pričom na cestovné sa dá použiť tá istá Oyster karta či bezkontaktná platobná karta ako pri ostatných druhoch londýnskej hromadnej dopravy. Nástupnou železničnou stanicou je Waterloo, ja som v auguste minulého roku mala "šťastie" na rekonštrukciu nástupíšť, takže som musela prestupovať cez Surbiton, dnes by ste sa mali dostať priamo, bez prestupov. Výlet do Hampton Courtu odporúčam naplánovať k začiatku otváracích hodín o desiatej ráno, vďaka čomu sa dá mnoho priestorov pozrieť bez veľkých davov. Vstupné sa dá kúpiť vopred online  na stránke paláca, lístky sa kupujú na konkrétny deň. Ja som si kvôli situácii na stanici Waterloo radšej privstala, do Hampton Courtu sa odviezla skôr a anglické raňajky vo vegetariánskej verzii som si dala v neďalekej reštaurácii Henry's Kitchen. Spoločnosť mi robila maďarská čašníčka Agnes a miestny štamgast Shaun, ktorý veľmi rýchlo odohnal partičku chlapíkov v obtiahnutých cyklistických šortkách.

Príjazdová cesta k palácu je impozantná. Na tomto mieste kedysi stál dom s farmou pre rytierov rádu Johanitov, ktorá im mala zarábať prostriedky na financovanie križiackych výprav. V roku 1494 získal Hampton Court Giles Daubeney a v roku 1514 ho kúpil kardinál Wolsey, ktorý z neho vystaval nádherný a opulentný palác, v ktorom mnohokrát hostil kráľa Henricha VIII. Neskôr, keď u Henricha upadol do nemilosti, okrem iného preto, lebo mu nedokázal "vybaviť" u pápeža anuláciu jeho manželstva s Katarínou Aragónskou, aby si mohol vziať Annu Boleynovú, v snahe zachrániť sa mu venoval Hampton Court. Nepomohlo. Kráľ si však Hampton Court obľúbil a z paláca spravil svoju rezidenciu, keď sa práve nenachádzal v Londýne.  V istom momente svojho života tu žila každá jedna zo šiestich manželiek Henricha a jeho tri deti, ktoré sa dožili dospelosti: princ Edward a princezné Mária a Alžbeta.

Hlavnou hviezdou paláca je Veľká sieň, ktorá bola určená primárne ako jedáleň pre personál paláca, ktorý sa tu schádzal dvakrát denne, pri výnimočných príležitostiach sa v nej konali hostiny. Meria 32 metrov na dĺžku a 12 metrov na šírku, vysoká je 18 metrov. Strop je zdobený drevenými ornamentmi a zlatom. Hneď za ňou je ďalšia krásne zdobená miestnosť, v ktorej sa zhromažďovali hradné stráže a z prvej z miestností kráľovských apartmánov kontrolovali, kto môže ísť ďalej.

 Apartmány Henricha VIII sú plné zaujímavých informácií o kráľovom živote. Môžete sa pozrieť do miestnosti, v ktorej si v tichosti vzal svoju šiestu manželku, Katarínu Parrovú, ktorá ho prežila, prejdete sa po chodbe, ktorou sa rozbehla Katarína Howardová po tom, čo sa dopočula o svojom zatknutí. Verila, že keď sa jej podarí dobehnúť ku kráľovi a porozprávať sa s ním osobne, obmäkčí ho. Stráže ju však zadržali a piata manželka kráľa prišla o hlavu v londýnskom Toweri.

Nádhernou časťou paláca Hampton Court je Kráľovská kaplnka (v ktorej sa bohužiaľ nemôže fotiť). Čiernobiela kamenná podlaha, vyrezávané drevené lavice a nad nimi modro-zlatý strop, ktorý pripomína hviezdnu oblohu. Veľmi zaujímavá je aj expozícia v miestnostiach kardinála Wolseyho venovaná dynamike vzťahu medzi Henrichom VIII., jeho prvou ženou Katarínou Aragónskou a kardinálom Wolseym počas manželstva, ktoré bolo spočiatku šťastné, no trpkú chuť dostalo vďaka mnohým potratom kráľovnej. Porodila mu jedinú dcéru, neskoršiu kráľovnú Máriu I. Katolícku (alebo krvavú). Syn Henrich, vojvoda z Cornwallu zomrel po dvoch mesiacoch od svojho narodenia.

 V Hampton Courte žili aj poslední králi a kráľovné rodu Stewartovcov: William III., Mária II. a Anna. Poslední panovníci, ktorí žili v paláci boli Juraj I. a Juraj II. z Hannoverskej dynastie. K ich formálnym miestnostiam sa dostanete cez nádherné kráľovské schodisko s freskami zobrazujúcimi súboj Alexandra Veľkého a Júlia Cézara o to, kto môže sedieť pri bohoch. Uvidíte tu elegantné spálne, jedálne, dokonca kráľovskú toaletu, trónnu sieň a mnoho miestností vyzdobených zbraňami na stenách naaranžovaných do gemetrických tvarov. 

Ba čo viac, v rámci svojho lístka do paláca Hampton Court dostanete ako bonus aj prehliadku galérie: kráľovskej Cumberland Art Gallery v priestoroch apartmánov, ktoré kedysi patrili Williamovi Augustovi, vojvodu z Cumberlandu a  obľúbenému synovi Juraja II. Obrazy sú najmä z tudorovského obdobia a renesancie, mnoho krajiniek a alegorických obrazov, okrem iného tu nájdete diela Holbeina, Rembrandta či van Dycka. Malým šperkom v rámci týchto priestorov je takzvaná Wolseyho miestnosť (Wolsey closet), v ktorej sa zachovalo vyzdobenie interiéru ako za čias kráľa Henricha VIII. Panely stropu sú plné symboliky, okrem iného ich zdobia červené tudorovské ruže a pierka Princa z Walesu.

Hrad má dva zaujímavé dvory, jeden takzvaný hodinový dvor s astronomickými hodinami, cez ktorý prechádzate pri vstupe a vzadu dvor s fontánou. Druhý koniec paláca má elegantnú fasádu, ktorú navrhol architekt Sir Christopher Wren. Smeruje k okrúhlej fontáne ak sa prejdete ďalej popri nej, dostanete sa ku kanálu. Z jeho konca strieka každých 15 minút päťnásťmetrový prúd vody. Volá sa Miléniová fontána. nainštalovaná bola v roku 2002 pri príležitosti 50-ročnice kráľovnej Alžbety II. na tróne.  Záhrad je hneď niekoľko: okrem tých pri fontánach a galériách hneď niekoľko formálnych francúzskych záhrad s rastlinami a krami nasadenými v geometrických tvaroch. Hampton Court sa môže pochváliť skleníkom s najväčším viničom na svete, čo hrdo hlása plaketa Guniessovej knihy rekordov. Takúto plaketu nájdete na teritórii paláca ešte jednu a to pri bludisku, ktoré je najstaršie na svete. 

 Pred odchodom sa nezabudnite zastaviť v obrovských tudorovských kuchyniach, ktoré rekonštruujú celý proces prípravy jedla na dvore kráľa Henricha VIII: od spracovania jednotlivých surovín cez ich prípravu až po servírovanie. Zaujímavosťou je obrovská pec, v ktorej sa opekali prasatá či iné veľké kusy mäsa. Kuchár otáčajúci mäso dostával denne niekoľko litrov piva, aby dokázal vydržať pracovať pri tej páľavej horúčave.

Hampton Court je príjemnou cestou do histórie pre staršie aj mladšie ročníky a pokojne sa v ňom dá stráviť celý deň. Ak ste ho nezahrnuli do svojho itinerára počas vašej prvej návštevy Londýna, keď sa raz budete vracať, určite sa sem príďte pozrieť!

Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?