reklama

Londýnske klenoty: Palác Hampton Court

Londýn je mesto, ktoré na vás dýcha históriou kam sa len pozriete. Milovník ľubovoľnej epochy si v ňom príde na to svoje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pre mňa sú v Londýne dve miesta, ktoré by bola škoda prepásť a ktorých návštevu vrele odporúčam všetkým, vrátane prvoobjaviteľom tohto kúzelného mesta. Jedno je v jeho srdci, za tým druhým si budete musieť trochu pocestovať, no oboje ukrývajú mnoho zaujímavých príbehov. Dnes vám predstavím to prvé z nich, palác Hampton Court.

Obrázok blogu
(zdroj: vstupná brána do komplexu paláca)
Obrázok blogu
(zdroj: pohľad na "base court" - vstupný dvor paláca)
Obrázok blogu
(zdroj: kráľ Henrich VIII., najznámejší obyvateľ paláca)

Sídlo, ktoré pre seba začal stavať kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, v roku 1515 sa nachádza v mestečku East Molesey, cez ktoré preteká rieka Temža. Najjednoduchšie je dostať sa doň prímestskými vlakmi, pričom na cestovné sa dá použiť tá istá Oyster karta či bezkontaktná platobná karta ako pri ostatných druhoch londýnskej hromadnej dopravy. Nástupnou železničnou stanicou je Waterloo, ja som v auguste minulého roku mala "šťastie" na rekonštrukciu nástupíšť, takže som musela prestupovať cez Surbiton, dnes by ste sa mali dostať priamo, bez prestupov. Výlet do Hampton Courtu odporúčam naplánovať k začiatku otváracích hodín o desiatej ráno, vďaka čomu sa dá mnoho priestorov pozrieť bez veľkých davov. Vstupné sa dá kúpiť vopred online na stránke paláca, lístky sa kupujú na konkrétny deň. Ja som si kvôli situácii na stanici Waterloo radšej privstala, do Hampton Courtu sa odviezla skôr a anglické raňajky vo vegetariánskej verzii som si dala v neďalekej reštaurácii Henry's Kitchen. Spoločnosť mi robila maďarská čašníčka Agnes a miestny štamgast Shaun, ktorý veľmi rýchlo odohnal partičku chlapíkov v obtiahnutých cyklistických šortkách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Príjazdová cesta k palácu je impozantná. Na tomto mieste kedysi stál dom s farmou pre rytierov rádu Johanitov, ktorá im mala zarábať prostriedky na financovanie križiackych výprav. V roku 1494 získal Hampton Court Giles Daubeney a v roku 1514 ho kúpil kardinál Wolsey, ktorý z neho vystaval nádherný a opulentný palác, v ktorom mnohokrát hostil kráľa Henricha VIII. Neskôr, keď u Henricha upadol do nemilosti, okrem iného preto, lebo mu nedokázal "vybaviť" u pápeža anuláciu jeho manželstva s Katarínou Aragónskou, aby si mohol vziať Annu Boleynovú, v snahe zachrániť sa mu venoval Hampton Court. Nepomohlo. Kráľ si však Hampton Court obľúbil a z paláca spravil svoju rezidenciu, keď sa práve nenachádzal v Londýne. V istom momente svojho života tu žila každá jedna zo šiestich manželiek Henricha a jeho tri deti, ktoré sa dožili dospelosti: princ Edward a princezné Mária a Alžbeta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlavnou hviezdou paláca je Veľká sieň, ktorá bola určená primárne ako jedáleň pre personál paláca, ktorý sa tu schádzal dvakrát denne, pri výnimočných príležitostiach sa v nej konali hostiny. Meria 32 metrov na dĺžku a 12 metrov na šírku, vysoká je 18 metrov. Strop je zdobený drevenými ornamentmi a zlatom. Hneď za ňou je ďalšia krásne zdobená miestnosť, v ktorej sa zhromažďovali hradné stráže a z prvej z miestností kráľovských apartmánov kontrolovali, kto môže ísť ďalej.

Obrázok blogu
(zdroj: Veľká sieň)
Obrázok blogu
(zdroj: stoly, ohlisko a monumentálne gobelíny Veľkej siene)
Obrázok blogu
(zdroj: tzv. Great Watching Chamber, vstup do kráľovských apartmánov)

 Apartmány Henricha VIII sú plné zaujímavých informácií o kráľovom živote. Môžete sa pozrieť do miestnosti, v ktorej si v tichosti vzal svoju šiestu manželku, Katarínu Parrovú, ktorá ho prežila, prejdete sa po chodbe, ktorou sa rozbehla Katarína Howardová po tom, čo sa dopočula o svojom zatknutí. Verila, že keď sa jej podarí dobehnúť ku kráľovi a porozprávať sa s ním osobne, obmäkčí ho. Stráže ju však zadržali a piata manželka kráľa prišla o hlavu v londýnskom Toweri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nádhernou časťou paláca Hampton Court je Kráľovská kaplnka (v ktorej sa bohužiaľ nemôže fotiť). Čiernobiela kamenná podlaha, vyrezávané drevené lavice a nad nimi modro-zlatý strop, ktorý pripomína hviezdnu oblohu. Veľmi zaujímavá je aj expozícia v miestnostiach kardinála Wolseyho venovaná dynamike vzťahu medzi Henrichom VIII., jeho prvou ženou Katarínou Aragónskou a kardinálom Wolseym počas manželstva, ktoré bolo spočiatku šťastné, no trpkú chuť dostalo vďaka mnohým potratom kráľovnej. Porodila mu jedinú dcéru, neskoršiu kráľovnú Máriu I. Katolícku (alebo krvavú). Syn Henrich, vojvoda z Cornwallu zomrel po dvoch mesiacoch od svojho narodenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: impozantné Kráľovské schodisko)
Obrázok blogu
(zdroj: ukážka ornamentálneho skladania látkových obrúskov z čias Hanoverskej dynastie)
Obrázok blogu

 V Hampton Courte žili aj poslední králi a kráľovné rodu Stewartovcov: William III., Mária II. a Anna. Poslední panovníci, ktorí žili v paláci boli Juraj I. a Juraj II. z Hannoverskej dynastie. K ich formálnym miestnostiam sa dostanete cez nádherné kráľovské schodisko s freskami zobrazujúcimi súboj Alexandra Veľkého a Júlia Cézara o to, kto môže sedieť pri bohoch. Uvidíte tu elegantné spálne, jedálne, dokonca kráľovskú toaletu, trónnu sieň a mnoho miestností vyzdobených zbraňami na stenách naaranžovaných do gemetrických tvarov. 

Obrázok blogu
(zdroj: detail výzdoby Komnaty stráží)
Obrázok blogu
(zdroj: tzv. Presence chamber - oficiálna trónna sieň paláca)
Obrázok blogu
(zdroj: interiér Oranžérie)

Ba čo viac, v rámci svojho lístka do paláca Hampton Court dostanete ako bonus aj prehliadku galérie: kráľovskej Cumberland Art Gallery v priestoroch apartmánov, ktoré kedysi patrili Williamovi Augustovi, vojvodu z Cumberlandu a obľúbenému synovi Juraja II. Obrazy sú najmä z tudorovského obdobia a renesancie, mnoho krajiniek a alegorických obrazov, okrem iného tu nájdete diela Holbeina, Rembrandta či van Dycka. Malým šperkom v rámci týchto priestorov je takzvaná Wolseyho miestnosť (Wolsey closet), v ktorej sa zachovalo vyzdobenie interiéru ako za čias kráľa Henricha VIII. Panely stropu sú plné symboliky, okrem iného ich zdobia červené tudorovské ruže a pierka Princa z Walesu.

Obrázok blogu
(zdroj: zachovalý fragment súkromných priestorov kardinála Wolseyho)
Obrázok blogu

Hrad má dva zaujímavé dvory, jeden takzvaný hodinový dvor s astronomickými hodinami, cez ktorý prechádzate pri vstupe a vzadu dvor s fontánou. Druhý koniec paláca má elegantnú fasádu, ktorú navrhol architekt Sir Christopher Wren. Smeruje k okrúhlej fontáne ak sa prejdete ďalej popri nej, dostanete sa ku kanálu. Z jeho konca strieka každých 15 minút päťnásťmetrový prúd vody. Volá sa Miléniová fontána. nainštalovaná bola v roku 2002 pri príležitosti 50-ročnice kráľovnej Alžbety II. na tróne. Záhrad je hneď niekoľko: okrem tých pri fontánach a galériách hneď niekoľko formálnych francúzskych záhrad s rastlinami a krami nasadenými v geometrických tvaroch. Hampton Court sa môže pochváliť skleníkom s najväčším viničom na svete, čo hrdo hlása plaketa Guniessovej knihy rekordov. Takúto plaketu nájdete na teritórii paláca ešte jednu a to pri bludisku, ktoré je najstaršie na svete. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Pred odchodom sa nezabudnite zastaviť v obrovských tudorovských kuchyniach, ktoré rekonštruujú celý proces prípravy jedla na dvore kráľa Henricha VIII: od spracovania jednotlivých surovín cez ich prípravu až po servírovanie. Zaujímavosťou je obrovská pec, v ktorej sa opekali prasatá či iné veľké kusy mäsa. Kuchár otáčajúci mäso dostával denne niekoľko litrov piva, aby dokázal vydržať pracovať pri tej páľavej horúčave.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hampton Court je príjemnou cestou do histórie pre staršie aj mladšie ročníky a pokojne sa v ňom dá stráviť celý deň. Ak ste ho nezahrnuli do svojho itinerára počas vašej prvej návštevy Londýna, keď sa raz budete vracať, určite sa sem príďte pozrieť!

Ak chcete vidieť viac fotografií z mojich ciest, s manželom máme facebook stránku People Places Flavors, kliknite a cestujte!

Martina Rúčková

Martina Rúčková

Bloger 
  • Počet článkov:  300
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Diagnózou aj povolaním právnička, záľubami nadšená cestovateľka. Život ma zatiaľ viedol po osi Košice-Oxford-Bratislava-Moskva-Praha. Spolu s manželom cestujeme po nových aj starých miestach, snažiac sa navštíviť všetky pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO po ceste. Zoznam autorových rubrík:  Stredná EurópaAnglicko, ŠkótskoSeverná EurópaVýchodná EurópaZápadná EurópaJužná EurópaRuskoZápadná ÁziaStredná ÁziaJuhovýchodná ÁziaArabský svetStredná Amerika a KaribikZážitky z ciestKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu