Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spomienky na Salzburg (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Chyba

Celkom fajn článok, akurát že Salzburg nemá ani omylom "poldruhamiliona" obyvateľov, ako píše autorka. možno celá spolková republika Salzburg (aj to pochybujem).
 

Ďakujem za pripomienku

Opravené, to mi teda pekne ušlo. Samozrejme, že je to o jednu nulu menej, hlavou som asi bola v obchode s Mozartovými guľôčkami, keď som toto písala :)
 
Hodnoť

 

aj ja mám jednu pripomienku (aj keď článok sa mi páčil :o) ) - tie všade predávané a známe Mozartkugeln vraj vôbec nie sú tie úplne najviac pravé :D, tie sa dajú v Salzburgu kúpiť len v jednej cukrárni a spoznať sa dajú podľa strieborného obalu s modrou potlačou... ale mne chutia oboje rovnako skvele :D
 

re: Anettka

Pokial ide o mozartove gule, tak to tiez nie je uplne presne tvrdenie. Strieborny obal s modrou potlacou mozu pouzivat viaceri vyrobcovia a aj ten povodny vyrobca ma v meste viac predajnych miest, ako len jednu cukraren.
 
Hodnoť

Salzburg ťaží z Mozarta, ktorého vyhnali

V Salzburgu som bol asi 6 krát a vždy tam bolo čo pozerať, bol som tam keď bol v Salzburgu sneh i keď tam bola letná páľava.

Mimochodom, v Salzburgu pozostáva Mozartove múzeum z dvoch častí, Mozart Wohnhaus a Mozart Geburtshaus, delí ich rieka Salzach, vstupenka platí do oboch budov.

V článku mi chýba zmienka o nádhernej barokovej Katedrále svätého Ruperta a Virgila, ktorá je spolu s hradom hlavná dominanta mesta. To je ako byť v Barcelone a nenavštíviť Sagradu Familiu či písať o Barcelone a nenapísať ani slovo o Sagrade Familii, alebo byť v Londýne a nenavštíviť Katedrálu Westminster. Tú katedrálu v Salzburgu zbombardovali Američania, ktorí počas 15 náletov v r.1944 zničili 7600 domov (46 percent mestských budov) a zabili 550 obyvateľov Salzburgu, katedrála bola obnovená až v r.1959. Keďže v Salzburgu nebol žiaden priemysel, možno si iba domyslieť, akej konfesie a národnosti boli tí, čo stanovili Salzburg ako cieľ bombardovania.

Tiež mi v článku chýba zmienka o expozícii starých marionet (kompletných bábkových divadiel včítane dekorácií a opôn z druhej poloviny 19. stor.), ktorá je umiestnená vľavo hneď pri vstupe to hradu/pevnosti. Dvakrát som bol na hrade s vnukom a keď sme sa druhýkrát vracali nazad, tak si chcel ešte raz (teda tretíkrát) pozrieť výstavu marionet.

Z hradu sa dá ísť "hrebeňovkou" popri Vodárenskom múzeu a zísť na opačnej strane kopca.

Cestou na hrad sme s vnukom navštívili MacDonald v blízkosti Mozartovho domu a ponúkal som vnukovi výber jedla. Keď obsluhujúca počula slovenčinu, prihovorila sa nám po slovensky a pomohla nám vo výbere. Bola to logopedička z Popradu, dcéra jej študovala v USA, z platu logopedičky v Poprade by jej štúdium neutiahla, tak robila v MacDonalde v Salzburgu, do plaču, kam sme sa to dopracovali.

Za zmienku múzeum v jednej z najstarších soľných baní v Halleine blízko Salzburgu (Salzwelten Hallein), vnuk bol oba razy nadšený z vláčiku v bani, z expozícii v bani i z plavby loďou. Byť v Salzburgu a nepozrieť si múzeum Salzwelten Halleinje podobné, ako byť v tej Barcelone a nevidieť Sagradu Familiu alebo Ramblu.
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 27 972
 2. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 2 730
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 2 597
 4. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 857
 5. Věra Tepličková: Ľutovať či odpísať? 1 457
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 1 210
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 979
 8. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 841
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 773
 10. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 740

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 2. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 3. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 4. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 5. Štefan Vidlár: Kotel
 6. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 7. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 8. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 9. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .


Už ste čítali?